11 Особливості розвитку країн Центрально-Східної Європи в другій половині 1940-х — першій половині 1950-х рр.

Домашнє завдання: вивчити § 9 с. 75-85 відповісти на питання с.85 виконати завдання у контурній карті с.


Поурочний план

Джерело: https://vseosvita.ua/library/prezentacia-uroku-kimmerijci-skifi-sarmati-rannij-zaliznij-vik-na-ukrainskih-zemlah-180626.html

Тема уроку: Особливості розвитку країн Центрально-Східної Європи

в другій половині 1940-х — першій половині 1950-х рр.

Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про розвиток держав Центрально-Східної Європи у післявоєнні часи; створити умови для розуміння причин захоплення влади комуністами у східноєвропейських державах; проаналізувати розвиток економіки країн Центрально-Східної Європи у післявоєнні часи;

визначати особливості приходу до влади комуністичних партій у східноєврпейських країнах; розглянути кроки зі створення соціалістичних держав; охарактеризувати політичних діячів східноєвропейських країн; порівнювати між собою держави Центрально-Східної Європи в післявоєнні часи, висловлювати власну думку щодо досягнення мети будь-якими засобами.

Обладнання: підручник, атлас, карти світу, Європи, Центрально-Східної Європи.

Тип уроку: комбінований.

Поняття та назви: народна демократія, Комінформбюро, Польська народна республіка (ПНР), Угорська народна республіка (УНР), Румунська народна республіка (РНР), Народна республіка Болгарія (НРБ), Федеративна народна республіка Югославія (ФНРЮ).

Основні дати та події: 1947 р. — операція «Вісла».

Історичні постаті: М. Ракоші, Б. Берут, Г. Димітров, Г. Георгіу-Деж, К. Готвальд, Й. Тіто.

Очікувані результати: учні та учениці навчяться: називати дати, пов'язані з темою уроку; показувати на карті кордони країн Центрально-Східної Європи після війни; застосовувати й пояснювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати діяльність політичних діячів східноєвропейських країн; аналізувати

розвиток економіки країн Центрально-Східної Європи у післявоєнні часи; порівнювати між собою держави Центрально-Східної Європи в післявоєнні часи, висловлювати власну думку щодо досягнення мети будь-якими засобами.

Компетентності

Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (творити

українською мовою (усно і письмово) тексти історичного та соціального змісту); основні компетентності у природничих науках і технологіях (пояснювати

та оцінювати вплив природного середовища на життя людини в окремі історичні періоди); соціальна та громадянська компетентності (ухвалювати зважені рішення, використовуючи знання з історії та інших соціальних дисциплін).

Предметні: хронологічна (розглядати суспільні явища в розвитку та в конкретно-

історичних умовах певного часу); інформаційна (критично аналізувати, порівнювати та оцінювати історичні джерела, виявляти тенденційну інформацію

й пояснювати її необ'єктивність); просторова (співвідносити розвиток історичних явищ і процесів з географічним положенням країн та природними умовами); логічна (розглянути вплив Радянського Союзу на становлення країн Центрально-Східної Європи в післявоєнні роки); аксіологічна (оцінити значення формування соціалістичної системи в Східній Європі).

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ВСТУПНЕ СЛОВО

Пояснити назву розділу III «Держави Центрально-Східної Європи: транс-

формаційні процеси», тему уроку, його план, мету та завдання, форми роботи.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Перевірка рівня знань матеріалу попередньої теми. 2. Опитування.

3. Виконання тестових завдань.

IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

►► Вивчення нового матеріалу за планом

1. Польща.

2. Угорщина.

3. Болгарія.

4. Румунія.

5. Чехословаччина.

6. Югославія.

Пояснити причини становлення комуністичного режиму в Польщі.

Обговорити становлення Угорської Народної Республіки.

Розглянути захоплення влади комуністами в Болгарії.

Показати наслідки реформ у Румунії після Другої світової війни.

Обсудити причини переходу влади до комуністичної партії в Чехословаччині.

Охарактеризувати положення у післявоєнній Югославії.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдань підручника ( ). 2. Робота з візуальними джерелами (ілюстрації підручника). 3. Робота з картою атласу.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових помилках.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати матеріал підручника (§9) та виконати завдання до нього

( )

2. Творче завдання: порівняти між собою дві східноєвропейські країни

(на вибір).

Тести до цього уроку