17 Іспанія. Нідерланди

домашнє завдання: вивчити § 15 с.115 - 127 відповісти на питання с. 127 виконати завдання у контурній карті 9

Поурочний план

Джерело -https://www.schoollife.org.ua/tema-niderlandy-v-borotbi-za-svobodu-8-klas-vsesvitnya-istoriya/

Тема: Нідерланди в боротьбі за свободу

Мета: з’ясувати причини, хід та наслідки революції в Нідерландах; вплив ідей Реформації на революцію в Нідерландах; розвивати вміння аналізувати історичні події та факти, а також опрацьовувати історичну інформацію; виховувати негативне ставлення до будь ­ яких проявів насильства.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 8 клас» Н.Г. Подаляк, 2008 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 8 клас»

Тип уроку: комбінований

Основні терміни та поняття: «інквізиція», «буржуазна революція», Утрехтська унія.

Основні події:

· 1566 р. — «іконоборче повстання» — початок Нідерландської революції;

· 1579 р. — Утрехтська унія;

· 1609 р. — перемога Нідерландської революції.

Історичні постаті: Вільгельм Оранський,

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· називати час національно – визвольної війни в Нідерландах, імена видатних постатей цього періоду (В. Оранський), характерні риси національно – визвольної війни;

· пояснювати значення поняття національно – визвольна війна;

· наводити приклади національно – визвольного характеру війни в Нідерландах;

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Робота з хронологією

а) 1516–1555 рр.

1) проголошення Карла I Карлом V — імператором Священної Римської імперії

б) 1519 р.

2) повстання «комунерос»

в) 1520 р.

3) правління Філіппа II

г) 1555–1598 рр.

4) правління Карла I (V);

Відповідь: а — 4, б — 1; в — 2; г — 3.

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

Нідерландами (у перекладі — “Понизові землі”) називали землі, розташовані на Нижньому Рейні, Маасі, Шельді та на узбережжі Північного моря.

У середині XVI ст. Нідерланди охоплювали територію, на якій зараз розташовані Нідерланди, Бельгія, Люксембург і частина Північно-Східної Франції. Ця країна не мала ані родючих ґрунтів, ані корисних копалин, страждала від повеней. Головним її багатством були працелюбні мешканці. Вони з гордістю казали: “Бог створив небо, ми — суходіл”. Нідерландці відвойовували у моря землю, на якій будували ферми, чудові міста.

Нідерланди поділялися на 17 провінцій, які значно різнилися за рівнем розвитку. На півночі земля належала вільним селянам, які часто використовували найману робочу силу. Тут поступово формувалися нові, ринкові відносини.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Нідерланди у складі імперії Карла V

Учні опрацьовують текст підручника та складають план. За планом декілька учнів переказують текст.

2. Початок визвольного руху

Ситуація в Нідерландах, зумовлена політикою фанатичного Філіппа II, який прагнув у всіх своїх володіннях запровадити порядки на кшталт іспанських, стала нестерпною.

У країні було значно збільшено кількість іспанських військ, а всю владу зосереджено в руках Державної ради (консульти) з прихильників іспанців. Було створено 14 нових єпископств, розгорнула діяльність інквізиція, почалося переслідування єретиків. Усіх, хто наважувався виступати проти католицької церкви та іспанців, страчували; за доноси на тих, хто засуджував іспанців, нагороджували.

Втручання іспанців поставило економічне життя Нідерландів у безвихідь. Філіпп II заборонив нідерландським купцям торгувати з Новим Світом, у 40 разів збільшив розмір мита на вовну, яку Нідерланди закуповували в Іспанії. Великої шкоди торгівлі Нідерландів завдала ворожнеча Філіппа II з Англією. У Нідерландах почали закриватися мануфактури, чимало людей втрачало роботу.

У 1566 р. делегація нідерландських дворян звернулася до намісниці іспанського короля в Нідерландах Маргарити Пармської зі зверненням. У ньому вони, висловлюючи свою відданість “його величності королю Іспанії”, одночасно прохали припинити діяльність інквізиції та скликати Генеральні штати (парламент). Один із дорадників Маргарити Пармської презирливо обізвав скромно одягнених дворян гезами, тобто жебраками, і додав, що їх не треба лякатися. Нідерландці вирішили прийняти прізвисько “гези” як назву тих, хто бореться за визволення Нідерландів від іспанського ярма. Їхньою відзнакою були портрет Філіппа II і напис “Вірні королю до жебрацької суми”, як згадка про невдале звернення і натяк на те, що іспанці руйнували їхню країну. На чолі опозиції стояв принц Вільгельм Оранський (1533—1584).

В умовах зростання невдоволення владою іспанців кальвіністські проповідники стали пророкувати наближення перевороту, який знищить “давній Вавилон” (так вони називали католицьку церкву та іспанську владу) і встановить справедливе царство “обраних”. Вони засуджували католицьке “шанування ідолів”, як вони називали шанування ікон, і закликали народ знищувати їх.

У Нідерландах розпочалися виступи проти іспанців. Влітку 1566 р. окремі заворушення прибрали форму повстання проти іспанців і католицької церкви. Озброєні ремісники й селяни нищили церкви, монастирі, палили ікони. Протягом кількох днів серпня 1566 р. повстання іконоборців охопило 12 із 17 провінцій. Лише у Фландрії зруйнували 400, а загалом у Нідерландах — 5500 католицьких церков і монастирів. Тисячі шедеврів церковного мистецтва було знищено.

Повстання, яке спалахнуло у 1566 р., було спрямоване проти влади іспанських поневолювачів і мало національно-визвольний характер. Одночасно з цим докорінні зміни, які воно спричинило у житті нідерландців, дозволяють вважати його соціальною революцією.

3. Народження Республіки Сполучних Провінцій

Учні опрацьовують текст підручника та складають по три запитання, потім обмінюються запитаннями, вчитель коригує відповіді.

V. Закріплення знань учнів.

1. Схарактеризуйте становище Нідерландів під владою Іспанії в XVI ст. Визначте причини повстання в Нідерландах.

2. Які події започаткували повстання у Нідерландах?

3. Чому прибуття до Нідерландів герцога Альби привело до активізації повстання?

4.Складіть хронологічний ланцюжок подій Нідерландської революції.

5. Як перемогло повстання на півночі Нідерландів?

6. Розкажіть про розвиток визвольної боротьби в Нідерландах у 1572—1579 рр.

7. Як виникла незалежна держава на півночі Нідерландів?

8. Якими були значення визвольного руху в Нідерландах?

9. Доведіть, що народ своєю активною боротьбою забезпечив перемогу повстання.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 12