8 Україна на картах (мапах) упродовж історії. Територіальні межі (кордони) та їх зміни.

Домашнє завдання: вивчити § 6 с. 41-50 відповісти на питання с.50 виконати завдання у контурній карті с. 2


Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/urok-z-istori-ukra-ni-5-klas-tema-ukra-na-na-kartah-mapah-uprodovzh-istori-teritorialni-mezhi-kordoni-ta-h-zmini-776.html

Тема уроку: Україна на картах (мапах) упродовж історії. Територіальні межі (кордони) та їх зміни.

Мета: ознайомити учнів зі змінами територіальних меж України; розвивати вміння користуватися історичними картами, читати їх; виховувати інтерес до історії.

Обладнання: історична карта, картки для індивідуальної роботи, роздатковий матеріал, підручник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань:

Робота з картками (10 учнів)

Завдання. Як позначають на історичній карті перелічені нижче об’єкти? Зобразіть їх.

А) Дві різні території або держави;

Б) Перехід певного району від однієї держави до іншої;

В) Місця битв;

Г) Міста;

Д) Пересування військ або народів;

Е) Кордони держав, регіонів, областей, територій.

Бліц-опитування

? Що таке історична карта?

? Які види історичних карт ви знаєте?

? Що означає колір на історичній карті?

? Як позначають міста, столиці, річки, рух військ?

? Що таке легенда історичної карти?

Декілька учнів біля дошки показують на карті міста, річки, певні території, рух військ, кордони держави тощо.

III. Мотивація навчальної діяльності

Історія постійно змінюється. Сьогодні ми з вами ознайомимось з предками українців – давніми слов’янами та зі змінами територіальних меж України упродовж історії.

Запис теми і плану уроку в зошити.

IV. Вивчення нового матеріалу:

1. Розповідь вчителя про давніх слов’ян.

Робота з підручником. Учні опрацьовують матеріал підручника на ст. 63,65 і розповідають про заняття давніх слов’ян.

Розповідь вчителя про племінні об’єднання на території України.

Робота з історичною картою:

Користуючись картою на ст. 66 «Розселення слов’янських племен», випишіть в зошити назви давньослов¢янських племен, які населяли територію сучасної України.

Перевірка виконання завдання.

Робота з історичним джерелом «Дажбог»

Фізкультхвилинка

Розповідь вчителя. У ІХ-ХІІ століттях територія сучасної України поділялася на Київську, Чернігово-Сіверську, Переяславську, Волинську і Галицьку землі. Всі вони входили до складу Київської держави. З середини ХІІ століття починається процес занепаду Київської держави. Спадкоємцем політичних та культурних традицій Київської русі стає Галицько-Волинське князівство. У XIII - першій половині XIV ст. до складу Галицько-Волинського князівства входила значна частина української етнічної території.

У 1340 році розпочався занепад Галицько-Волинської держави. У другій половині XIV ст. більша частина українських земель була загарбана іноземними державами. До прикладу, Литва завоювала частину Волині, Берестейську і Дорогочинську землі, Чернігово-Сіверщину, Київську та Подільську землі.

У 1387 році в результаті багаторічної війни між Польщею, Угорщиною та Литвою Галичину було приєднано до Польського королівства.

Після укладення між Польщею і Литвою Люблінської унії в 1569 р. всі українські землі, за винятком Берестейської і Дорогочинської, Закарпаття, Буковини й Чернігівщини, потрапили під безпосередню владу Польського королівства.

У 1618 році Чернігово-Сіверщина перейшла під владу Польщі. На початку XVII ст. територія нинішньої України була поділена між Польщею та Росією.

У ході російсько-турецьких війн XVIII ст. було заселено землі "Дикого Поля". Саме тоді було засновано найбільші міста сучасної Південної України: Єлизаветград (Кіровоград, 1775 р.), Єкатеринослав (Дніпропетровск, 1776 р.), Херсон (1778 р.), Миколаїв (1789 р.) та Одесу (1794 р.).

В результаті другого та третього поділів Польщі у 1793-1795 рр. до Росії було приєднано Правобережну Україну та Волинь. Галичина, Буковина та Закарпаття залишались у складі Австро-Угорщини. А в 1812 році до Росії було приєднано Бессарабію (Молдавію та Буджак).

1923 рік ь – східна частина України увійшла до складу Радянського Союзу, а у 1939 році до нього приєдналися і західні території.

У 1954 році Крим став частиною УРСР.

V. Закріплення вивченого матеріалу:

Робота в парах. Вибрати речення, в яких йдеться про давніх слов’ян.

1. Були предками українців.

2. Примандрували на наші землі 5-7 тисяч років тому.

3. Були кочовиками.

4. Жили племенами, кожне з яких мало свою назву.

5. Плем’я очолював князь, який мав при собі військові загони- дружини.

6. Сусідні народи називали їх кінними стрільцями з лука.

7. Обожнювали сили природи.

8. Були надзвичайно войовничим народом.

9. Центрами племінних земель були укріплені міста-городи.

10. Збереглося ім’я легендарного засновника міста Києва – Кия.

Бесіда

- Яку інформацію може надати нам історична карта?

- Назвіть східнослов’янські племінні союзи, що були предками українців.

- До складу яких держав входила територія сучасної України?

VІ. Підсумки уроку

Вчитель підбиває підсумки уроку. Оцінює і коментує відповіді учнів.

VIІ. Домашнє завдання:

1. Опрацювати § 10 (2), конспект.

2. Підготувати повідомлення «Давні слов’яни».