11 Німеччина та Італія

Домашнє завдання: вивчити § 9 с. 67-74 відповісти на питання с. 74 виконати завдання у контурній карті с. 2


Поурочний план

Джерело: https://www.historyua.com/2019/02/14/nimechchyna-ta-italiya-v-x-xv-stolittyah-7-klas-vsesvitnya-istoriya/

Тема: Німеччина та Італія в X-XV століттях

Мета: ознайомити учнів з історією Священної Римської імперії, дати уявлення про військові походи німецьких імператорів, історію їх боротьби з папством, Ганзейський союз; з’ясувати причини, які завадили створенню централізованої держави в Німеччині; висловлювати судження щодо тенденцій розвитку європейських держав; розвивати навички аналізу та застосування історичної інформації.

Обладнання: Історія середніх віків: підручник для 7-­го кл. ; атлас, наочність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Поняття: «Священна Римська імперія», «курфюрст», «золота булла», рейхстаг, «наступ на Схід».

Імена історичних діячів: Генріх I, Оттон II, Григорій VIII, Генріх IV, Фрідріх I Барбаросса, Фрідріх II, Іннокентій III.

Очікувані результати

Після уроку учні:

  • знатимуть етапи створення Священної Римської імперії;
  • матимуть уявлення про військові походи німецьких імператорів, Ганзенський союз;
  • розповідатимуть про похід німецьких лицарів на Схід;
  • характеризуватимуть історичні події та їхніх учасників;
  • показуватимуть на карті територію Священної Римської імперії.

Основні дати та події:

  • 919 р. — утворення Німецького королівства;
  • 962 р. — утворення Священної Римської імперії;
  • 1077 р. — похід до Каносси;
  • 1220–1268 рр. — панування династії Штауфенів;
  • 1242 р. — битва на Чудському озері;
  • 1356 р — «золота булла»;
  • 1410 р. — Грюнвальдська битва;
  • 1445 р. — винахід друкарства.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Самостійна робота (додаток) 1-А; 2-В; 3-А; 4-Б; 5-Г; 6-Г; 7-В; 8-Б; 9-Б; 10-Б

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Німецька держава утворилася у 919 р. Її король Оттон мріяв про відновлення імперії Карла Великого, про об’єднання всіх християнських народів Європи. Він завоював Рим. Папа проголосив його імператором. Нова імперія отримала назву Священної Римської імперії. Німецькі королі у Німеччині почувалися не дуже певно, тому вони не полишали сподівань зміцнити свій авторитет за рахунок Італії. У той час, коли імператори завойовували Італію, німецьке рицарство вирушило у хрестовий похід на Схід.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота з картою. За допомогою карти історичного атласа «Німеччина та Італія в ХІ–ХV ст.» дайте відповіді на запитання та виконайте завдання.

1. Покажіть кордони Священної Римської імперії в ХІ ст.

2. Назвіть держави, з якими межувала Священна Римська імперія.

3. Назвіть найбільші герцогства Німецького королівства.

4. Назвіть території королівств, які увійшли до складу Священної Римської імперії.

5. Які територіальні зміни сталися у Священній Римській імперії в ХІІІ ст.?

6. Покажіть володіння Папи Римського.

Робота в групах. Клас ділиться на 6 груп. Учитель також створює експертні групи за запитаннями, запропонованими до розгляду групам. За допомогою підручника та карти атласа необхідно опрацювати питання й підготувати виступ за наведеними темами.

  • 1-а група. Утворення Священної Римської імперії.
  • 2-а група. Імперія і папство.
  • 3-я група. Італійська політика німецьких імператорів.
  • 4-а група. Німецький «наступ на Схід».
  • 5-а група. Посилення територіальних князів. Утворення Швейцарського союзу.
  • 6-а група. Німеччина в Х–ХV ст.

V. Узагальнення та систематизація знань

Запитання

1. Коли і ким була утворена Священна Римська імперія?

2. Яким чином Оттон І обмежив сваволю герцогів?

3. Назвіть причини конфліктів германських імператорів з папою римським?

4. Чому спроба німецьких імператорів завоювати Італію зазнала поразки?

5. Внаслідок яких подій утворився Швейцарський союз?

6. Чому в Німеччині так і не склалася централізована держава?

7. Поясніть значення понять і термінів: «Священна Римська імперія», «курфюрст», «золота булла», рейхстаг, «наступ на Схід».

8. Як позначилась феодальна роздробленість на форму державного устрою сучасної Німеччини?

Творчі та пошукові завдання

1. Прочитайте тексти і визначте, про кого з німецьких імператорів йдеться:

а) Фрідріх ІІ;

б) Генріх Саксонський;

в) Оттон І.

1) 31 січня 962 р. він присягнув на вірність Іоанну XII, пообіцявши охороняти безпеку та інтереси Папи та Римської церкви. 2 лютого 962 р. у церкві Св. Петра в Римі відбулася церемонія помазання і вінчання його імператорською короною. Потім він вже в новій якості примусив Іоанна XII та римську знать присягнути, що вони зберігатимуть йому вірність. Так народилася нова римська імперія.

2) Син герцога Саксонії Оттона Найсвітлішого. Став герцогом Саксонії

після смерті батька у 912 р. У 919 р. франки та саксонці обрали його королем. На відміну від своїх каролінгських попередників, він відмовився від церковного помазання, вочевидь, бажаючи показати свою повну самостійність. Після чергового набігу угорців на Німеччину уклав з ними у 924 р. договір про мир на 9 років, за умовами якого мав сплачувати угорцям данину. У 925 р. повернув лотарингію до складу Німеччини. Щоб протистояти угорцям, він приділяв багато уваги армії, запровадив регулярні частини та посилив кінноту. У прикордонних зі слов’янами областях були зведені укріплення — бурги.

3) У 1245 р. Вселенський собор позбавив його імператорської влади. з його смертю італійська політика німецьких імператорів і династія Штауфенів зазнала краху. Він був одним із найосвіченіших людей свого часу, знав грецьку, арабську мови та латину. Він заснував багато шкіл, у 1224 р. — університет у Неаполі, де викладали не тільки християни, але й араби та євреї, що свідчить про віротерпимість, яка була притаманна всій його політиці.

Відповідь: 1 в; 2 б; 3 а.

2. Прочитайте уривки з історичних джерел і дайте відповіді на запитання.

«Золота булла»

Щоб встановити єдність між курфюрстами і запровадити вибори, щоб цим припинити ганебний розлад і всілякі помилки, ми на наших зборах у Нюрнберзі у присутності всіх духовних і світських курфюрстів і князів… всесильною царською владою оголосили, наказали, повелівали… 9 січня 1356 р. виконати наступне.

Коли стане відомо про смерть короля або імператора, хай курфюрсти зберуться… та оберуть римського короля як майбутнього імператора. Питання про вибір має вирішуватися більшістю голосів. Новообраний негайно затвердить права і свободи курфюрстів. Курфюрсти нехай за рангом займають свої місця. Коли трон залишається вакантним, регентство повинно взяти на себе на півдні Пфальцграф, на півночі — герцог Саксонії.

Запитання

1) Як відбувалися вибори імператора римської імперії?

2) Хто був присутнім на зборах у Нюрнберзі?

3) Що мав негайно зробити обраний імператор?

4) Як вирішувалось питання влади, якщо трон залишався вакантним?

5) На захист чиїх інтересів було прийнято «Золоту буллу»?

Тестові завдання

1. Назвіть дату утворення Німецького королівства:

а) 919 р.;

б) 911 р.;

в) 936 р.

2. Хто став першим королем із представників місцевої та саксонської династії?

а) Конрад I;

б) Людовик;

в) Генріх Птахолов.

3. Яких заходів вжив Генріх Птахолов для зміцнення королівської влади?

а) Створив могутнє військо та силою почав об’єднувати герцогства в єдину державу;

б) уклав мир з угорцями на 9 років;

в) захопив у заручники декількох єпископів і синів герцогів, що не підкорилися;

г) укріпив східні кордони королівства;

д) узаконив спадковість королівської влади.

4. Хто по смерті Генріха Птахолова став німецьким королем?

а) Фрідріх;

б) Людовик;

в) Оттон I.

5. Яких заходів вживав Оттон I, щоб обмежити сваволю герцогів?

а) замість непокірних герцогів призначав своїх братів та інших родичів;

б) феодалів, які не підкорялися, позбавляв земельних володінь;

в) піддавав смертній карі;

г) підпорядкував церкву своїй владі та наділив землею єпископів.

6. Хто з пап вступив у відкриту боротьбу з німецькими імператорами?

а) Лев III;

б) Григорій VII;

в) Боніфацій II.

7. Чому німецькі імператори протягом трьох століть прагнули завоювати Італію?

а) В Італії була найбільш розвинена економіка в Європі;

б) Німеччині був потрібен вихід до Середземного моря;

в) Італія являла загрозу існуванню Німеччини.

8. За часів якого імператора зазнала краху політика боротьби за Італію?

а) Фрідріха Барбаросси;

б) Генріха VI;

в) Фрідріха ІІ.

9. Яка подія свідчить про припинення політики «тиску на Схід»?

а) Грюнвальдська битва;

б) укладення миру між Новгородом, Польщею з одного боку та Тевтонським орденом — з іншого;

в) почалися усобиці між єпископами Тевтонського ордену.

10. Коли утворився Швейцарський союз?

а) 1291 р.;

б) 1290 р.;

в) 1292 р.

11. У результаті якої події утворився Швейцарський союз?

а) за наказом німецького імператора для створення плацдарму для війни

з Італією;

б) висновок «вічного союзу» між трьома кантонами: Швіце, Урі, Унтервальдене;

в) у результаті повстання населення трьох кантонів.

12. Чому в Німеччині не утворилася централізована держава?

а) Через слабкість влади імператора;

б) посилення влади герцогів, графів, архієпископів;

в) ухвалення «золотої булли»;

г) слабкість селянських господарств;

д) зацікавленість ремісників у феодальній роздробленості.

Відповіді: 1 а; 2 в; 3 а, б, г; 4 в; 5 а; 6 б; 7 а; 8 в; 9 а; 10 а; 11 б; 12 а, б, в.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний § підручника

Самостійна робота ______________________________________

(прізвище, ім’я учня)

1

1. Нормандський герцог, який став англійським королем?

А) Вільгельм Завойовник Б) Генріх І

В) Людовик ІІІ Г) Фрідріх Барбаросса

2

2. Чиновник, який відповідав за збирання податків та

яких призначав король?

А) Маркграф Б) Барон В) Шериф Г) Феодал

3

3. Який король запровадив суд присяжних в Англії?

А) Генріх ІІ Плантагенет Б) Генріх І

В) Людовик ІІІ Г) Фрідріх Барбаросса

4

4. Що таке «щитові гроші»?

А) Податки Б) Гроші на утримання армії

В) Королівська казна Г) Зображення грошей на щиті

5

5. Хто підписав «Велику хартію вольностей»?

А) Генріх ІІ Плантагенет Б) Генріх І

В) Людовик ІІІ Г) Іоанн Безземельний

6

6. У якому столітті була підписана «Велика хартія

вольностей»?

А) X столітті Б) XI столітті В) XII столітті Г) XIII столітті

7

7. Яку назву отримала війна, яку вели два впливові

феодальні роди Ланкастерів і Йорків?

А) Столітня війна Б) Війна Меча і Магії

В) Війна Червоної і Білої троянд Г) Війна Списа і Троянд

8

8. Представницький орган в Англії?

А) Генеральні штати Б) Парламент В) Сейм Г) Рейхстаг

9

9. «Велику хартію вольностей» вважають першим

у Європі документом, що засвідчив …

А) Владу короля Б) Основні права людини

В) Права феодалів Г) Основні права дітей

10. Яка династія прийшла до влади в Англії в XV столітті?

10

А) Плантагенетів Б) Тюдорів В) Бурбонів Г) Каролінгів

_______

(оцінка)