3 Завоювання Нового Світу

Домашнє завдання: вивчити § 2 с. 16-23 відповісти на питання с. 22-23 виконати завдання у контурній карті с.2

Поурочний план

Джерело: https://www.schoollife.org.ua/tema-zavoyuvannya-ta-osvojennya-novoho-svitu-8-klas-vsesvitnya-istoriya/

Тема: Завоювання та освоєння Нового світу

Мета: дослідити процес утворення колоніальних імперій; сформувати

уявлення про доколумбові цивілізації, проаналізувати наслідки Великих

географічних відкриттів для двох світів; сприяти усвідомленню про неприйнятність поневолення людини людиною.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 8 клас» Н.Г Подаляк, 2008 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 8 клас»

Тип уроку: комбінований

Основні терміни та поняття: «революція цін», «синтез», «колонія», Кон­кіста, конкістадори, Латинська Америка.

Основні дати:

· 1494 р. — Тордесильясський договір.

Історичні особистості: Жак Картьє, Франсіско Пісарро, Ернан Кортес

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· показувати на карті головні європейські країни та етноси, основні географічні відкриття та напрямки подорожей європейців, нові торговельні шляхи;

· висловлювати власне судження щодо змін у соціально – економічно житті та політичних структурах у результаті Великих географічних відкриттів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями

1. Як ви вважаєте, чи досяг Христофор Колумб своєї мети? Власну відповідь доведіть фактами.

2. Яким чином, на ваш погляд, вплинула подорож Ф. Магеллана на уяву європейців про навколишній світ?

3. Які цивілізації існували в Америці до появи тут європейців? На якому ступені розвитку перебували представники доколумбових цивілізацій з точки зору європейця XVI ст., з точки зору сучасної людини?

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Вивчення нового матеріалу

Завоювання Нового Світу

Бесіда за питаннями

1. Дайте визначення понять «колонізація», «колонія».

2. Коли і де ми вперше зустрічалися з цим поняттям?

3. Як ви вважаєте, чи відрізняються одна від одної Велика Грецька

колонізація і колонізація Нового часу? Назвіть основні відмінності.

Робота з картою

Учитель пропонує учням за допомогою карти атласа «Великі географічні відкриття в XV— середині XVII ст. та колоніальні загарбання» дати відповіді на запитання.

1. Назвіть держави, які брали участь у загарбанні колоній.

2. Назвіть державу, яка захопила найбільші колонії.

3. Назвіть індіанські племена, які були завойовані іспанцями.

4. Із кого складалися загони, що захоплювали колонії?

Конкістадори у Новому Світі

Робота з історичними текстами

Учитель пропонує учням ознайомитись з текстом історичних джерел і дати відповіді на запитання.

Текст 1. Нотатки зі щоденника Христофора Колумба від 12 жовтня 1492 р. про першу зустріч із індіанцями

«…Вони повинні бути гарними і розумними та тямущими слугами — я помітив, що вони дуже швидко навчилися повторювати те, що їм говорилося, і я думаю, що вони легко стануть християнами…»

Текст 2. Один із конкістадорів про індіанців

«Більша частина землі заселена та беззаконно узурпована дикими тваринами та нерозумними істотами або грубими дикунами, які через своє безбожне неуцтво та богохульне ідолопоклонство гірші за диких звірів

1. Як Колумб характеризує індіанців?

2. Як конкістадори обґрунтовували право європейців на чужі землі?

3. Що, на думку конкістадорів, несли європейці Новому Світові?

Значення Великих географічних відкриттів

Бесіда за питаннями

1. Як вплинули на розвиток торгівлі між країнами Великі географічні відкриття?

2. Якими були наслідки Великих географічних відкриттів для підкорених народів?

3. Як ви вважаєте, до чого призвело надходження до Європи значної кількості золота?

4. Чи сприяли географічні відкриття та колоніальні завоювання зростанню виробництва товарів?

Заповніть таблицю «Наслідки Великих географічних відкриттів».

Галузь

Наслідки

Торгівля

Промислове виробництво

Наукові знання

Зміни в раціоні європейців

V. Закріплення знань учнів.

Метод «пресу»

Учні методом пресу дають відповідь на питання: Яку назву для подорожі Х.Колумба ви вважаєте правильною: «Відкриття Америки» чи «Зустріч двох цивілізацій»? Відповідь обґрунтуйте.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати §2 C. 19-26

2. Письмово: п.4 С.27