Домашнє завдання: вивчити § 23 с.153-156 відповісти на питання с. 156
Поурочний план
Тема: Яку роль в історії відігравали замки і палаци
Мета: визначити, яку роль в історії відігравали замки, палаци та фортеці; з’ясувати, чому Кам’янець-Подільська та Генуезька фортеці, Бахчисарайський та Маріїнський палаци є визначними пам’ятками історії; удосконалювати вміння працювати з текстом підручника, складати план та зв’язну розповідь про історичну пам’ятку; виховувати учнів свідомими щодо необхідності збереження історичних та культурних пам’яток.
Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.
Тип уроку: уроки засвоєння нових знань.
Поняття та терміни: архітектура, замки, палаци
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
· установлювати хронологічну послідовність створення зазначених пам’яток;
· показувати на карті місцезнаходження цих пам’яток;
· називати, розпізнавати та описувати пам’ятки на основі тексту підручника;
· складати план розповіді про пам’ятку і розповідати за планом, уживаючи історичні поняття та терміни;
· висловлювати особисте ставлення щодо цих пам’яток і усвідомлювати необхідність щодо їх збереження.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
1. Уявіть себе жителем стародавніх часів. Які існували загрози вашому життю?
2. Поміркуйте, у якому будинку ви почувалися б захищеним від ворогів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Чи доводилося вам відвідувати замки або палаци? Які саме? Чим вони відрізняються від звичного нам житла?
Споруди є важливими свідками історії і можуть багато чого цікавого розповісти про життя людей у минулому. У давнину дуже часто траплялися війни, тому люди вимушені були зводити оборонні або добре укріплені споруди: фортеці та замки. Також важливе значення в історії мають палаци - будинки, де жили знатні люди.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Що таке замки та палаци
а) Учні складають розповідь за планом
1. Замок
2. Фортеця
3. Палац
б) Які елементи архітектури споруд дають змогу зробити висновок, що перед нами фортеці?
в) Опишіть палац. Визначте архітектурні ознаки, які роблять споруду величною.
2. Робота в групах
Учні поділяються на чотири групи. Кожна група опрацьовує текст підручника і складає доповідь. Додатково групи отримують від учителя роздавальні матеріали із зображенням архітектурних пам’яток.
1-ша група(С. 158–159) — Генуезька фортеця;
Запитання. Чому Генуезьку фортецю вважають однією з найцікавіших архітектурних пам’яток не тільки Криму, а й України? Чи можна її вважати визначною пам’яткою історії? Чому?
2-га група(С. 159–160) — Кам’янець-Подільська фортеця;
Запитання. Укажіть основні ознаки Кам’янець-Подільській фортеці як оборонної споруди? Чи можна її вважати визначною пам’яткою історії? Чому?
3-тя група(С. 161–162) — Бахчисарайський палац;
Запитання. назвіть особливості арабської архітектури на прикладі Бахчисарайського палацу. Чи можна палац вважати визначною пам’яткою історії? Чому?
53
4-та група(С.161–162) — Маріїнський палац.
Запитання. Що відрізняє Маріїнський палац від звичайної будівлі? Чи можна його вважати визначною пам’яткою історії? Чому?
Групи презентують свою роботу і показують місцезнаходження пам’яток на карті.
V. Закріплення знань учнів.
1. Які споруди називаємо палацами?
2. Знайдіть на карті місцерозташування пам’яток, про які йшлося на уроці.
3. Як ви розумієте слова підручника «Кожен із замків передусім був фортецею»?
4. Чим уславилися Генуезька і Кам’янець-Подільська фортеці?
5. Столицею якої держави було м. Бахчисарай? Кому належав палац?
6. Підтвердить фактами, що замки і палаци — важливі свідки історії.
7. Сьогодні є палаци спорту, палаци мистецтв, культури, юнацтва. Поміркуйте, чому для назв таких споруд використовують слово «палац».
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 23
2. Письмово: Уявіть, що у вас є можливість відвідати лише одне з місць, про
яке написано у параграфі. Оберіть місце для екскурсії та поясніть свій вибір.