24 Австро-Угорщина — дуалістична монархія. Російсько-турецька війна 1877—1878 рр. Утворення нових незалежних держав на Балканах

Домашнє завдання: вивчити § 19 с. 145-154 відповісти на питання с. 154 виконати завдання у контурних картах


Поурочний план

Джерело https://naurok.com.ua/urok-z-vsesvitno-istori-dlya-9-go-klasu-na-temu-avstro-ugorska-imperiya-ta-inshi-derzhavi-balkanskogo-pivostrova-naprikinci-hih-na-pochatku-hh-stolittya-17175.html

Конспект уроку

з всесвітньої історії

для 9-го класу

на тему

«Австро-Угорська імперія та інші держави Балканського півострова наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття»

Підготувала

учитель історії та правознавства

Конмунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Т. В.

2018

Тема. Австро-Угорська імперія та інші держави Балканського півострова наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття

Мета: охарактеризувати процес становлення і розвитку національних держав у Європі; особливості розвитку Австро-Угорщини; пояснити причини та наслідки утворення національних держав в Європі; національних рухів слов’янських народів; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, навички роботи з історичною картою;виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія : підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закладів : С. В. Дячков, С. Д. Литовченко. – Харків : Вид-во «Ранок», 2017. – 192 с. : іл.», історичні карти, ілюстрації.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота з історичною картою.

· Покажіть на карті:

Ø країни учасниці та основні битви Кримської війни; (Болгарія, Молдавія, Англія, Франція, Сардинське королівство; Синопська битва, битва на Малаховому кургані)

Ø території, які втратила Росія, згідно з Паризькою угодою 1856 р.; (гирло Дунаю; частину південної Бессарабії; Карс; Валахію, Молдовське князівство і Князівство Сербія)

Ø території, які приєднала Російська імперія в 60-70-х рр. ХІХ ст. (Бухарський емірат (1868), Хівінське ханство (1873))

2. Співвіднесіть дати та події.

1 1853-1856 рр.

2 1861 р.

3 1864 р.

4 1881 р.

А Земська та судова реформи

Б міська реформа

В убивство царя Олександра ІІ

Г скасування кріпацтва

Д Кримська війна

Відповідь: 1Д; 2Г; 3А; 4В.

3. Бліц-вікторина.

1) З 1864 р. у губерніях та повітах стали вводитися (земства).

2) Найбільш ефективною та «найближчою» до потреб народу була реформа (місцевого самоврядування).

3) У квітні 1878 р. суд присяжних виправдав (Віру Засулич).

4) «Союз трьох імператорів» 1873 р. було укладено між (Росією, Австро-Угорщиною та Німецькою імперією).

5) З якою країною у 1892 р. Росія підписала військову конвенцію? (Францією)

6) Військово-політичний союз Франції, Англії та Росії називається (Антанта)

7) У 1904 – 1905 рр. тривала війна Росії з (Японією)

8) У 1879 р. «Земля і воля» розпалася на («Народну волю» та «Чорний переділ»).

9) «Союз боротьби за звільнення робітничого класу» у Петербурзі створив (Володимир Ульянов)

10) РСДРП розкололася на (більшовиків та меншовиків)

11) Події, що відбулися у Російській імперії 9 січня 1905 р. отримали назву (Кривава неділя)

12) Протягом 1905 – 1907 рр. у Російській імперії тривала (перша Російська революція)

13) Царський Маніфест «Про вдосконалення державного порядку…» вийшов (17 жовтня 1905 р.)

14) «Октябристи» - це об’єднання (великої буржуазії та землевласників)

15) Аграрну реформу після революції 1905 – 1907 рр. провів (П. Столипін).

16) П. Столипіна було вбито у (1911 р.).

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Слово вчителя.

· З курсу історії України 8 класу, пригадайте причини російсько-турецьких воєн 1768-1774 рр. та 1787-1791 рр.?

· Які договори були підписані між країнами? (Кючук-Кайнарджійський та Ясський)

· Чи завершилися на цьому протистояння між Росією та Туреччиною?

· Сьогодні ми дізнаємося про причини та наслідки ще однієї російсько-турецької війни та з’ясуємо становище Австро-Угорської імперії наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя.

Габсбурзька імперія потребувала всебічних реформ. Особливістю імперії залишався її багатонаціональний склад, у якому німці, відповідно до перепису 1910 р., становили 24%. Найголовнішою проблемою імперії було врегулювання відносин з Угорщиною. У 1867 р. була створена Австро-Угорська монархія, єдиним правителем якої проголошувався імператор Франц Йосиф І (1848 – 1916 рр.). В основу державного устрою Австро-Угорщини був покладений дуалізм, тобто виникла конституційна монархія із двома центрами – Австрією та Угорщиною. Обидві частини імперії мали рівні права, власні парламенти й уряди. Спільними справами вважалися зовнішня політика й оборона. В імперії загострилися міжетнічні конфлікти. У таких умовах австрійський уряд намагався досягти компромісів.

У 1868 р. вийшов «Закон про політичну рівноправність національність», згідно якого в Угорщині проголошувалася наявність єдиної політичної угорської нації. Мадяризація обурила неугорські народи, особливо хорватів.

Мадяризація — насильне переведення на угорську мову і насаджування «угорської культури» неугорським народам.

2. Самостійна робота з текстом підручника (с. 128).

· Опрацюйте матеріал підручника про Франца Йосифа І.

· Як називав себе імператор? («Останній європейський монарх старої школи»).

· У якому віці Франц Йосиф І отримав корону? (18 років)

· Скільки років він обіймав цю посаду? (68)

· Чому Франц Йосиф І присвятив своє життя? (Зміцненню єдності й могутності Австрійської імперії та католицької церкви)

· Чому, на вашу думку, імператор користувався великою популярністю та пошаною серед підданих?

3. Розповідь учителя.

На початку 70- рр. ХІХ ст. Росія розпочала спробу встановити свій контроль над чорноморськими протоками Босфор і Дарданелли, що мали величезне військове та економічне значення. У 1875 р. Османській імперії оголосили війну Боснія, Герцеговина, Болгарія, Сербія та Чорногорія. Однак турки з неймовірною жорстокістю швидко придушили повстанців.

У грудні 1876 р. була оприлюднена перша в історії Туреччини конституція, що дарувала всім підданим султана особисту свободу й рівність перед законом без різниці віросповідання. Однак вимоги Росії та інших європейських країн не були виконані оскільки конституція лишилася на папері. У квітні 1877 р. Росія оголосила війну Туреччині. Союзниками Росії стали Румунія, Сербія і Чорногорія. Воєнні дії розгорнулися на Балканах і Закавказзі.

Турецька армія чинила запеклий опір і переходила в контрнаступ. В суворих умовах російська армія зазнавала тяжких втрат а війна розтягнулася майже на два роки. 19 лютого 1878 р. у містечку Сан-Стефано був підписаний попередній мирний договір, що передбачав створення незалежного Болгарського князівства.

У червні-липні 1878 р. у Берліні відбувся міжнародний конгрес за участю всіх основних європейських держав, зокрема і Османської імперії.

4. Робота з історичним джерелом (с. 133 підручника).

· Опрацюйте фрагмент історичного документа та дайте відповіді на запитання.

· На які частини за рішенням Берлінського конгресу була розділена Болгарія?

· Які державні права мали ці частини однієї країни?

· Які держави Європи остаточно здобули незалежність, визнану міжнародним правом?

· Які територіальні придбання в Європі здійснила Російська імперія?

· Яка держава, не беручи участі у воєнних діях, розширила свої володіння?

5. Робота в парах.

· Опрацюйте текст підручника на ст. 131 – 132 та перекажіть за планом.

План

1) За яких умов утворилося князівство?

2) Хто очолив державу?

3) У чому полягала зовнішня та внутрішня політика держави?

4) Становище держави.

1-й варіант – Румунія.

2-й варіант – Сербія і Чорногорія.

3-й варіант – Болгарське царство.

6. Робота з текстом підручника (с. 132 – 133).

1) Вибіркове читання.

· Зачитайте всі речення, у яких зустрічаються:

o назви країн;

o числа;

o дати.

· Зачитайте закінчення речення:

o Економіка імперії…

o Наприклад…

o Правлячі кола імперії…

· Дайте відповіді на запитання

o Які галузі промисловості найуспішніше розвивалися в Австрії та Угорщині? (енергетика, електротехніка, хімія)

o У чому полягала роль фінансового капіталу?

o Чому становище в Боснії та Герцеговині викликало занепокоєння Австро-Угорщини?

V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Установіть хронологічні послідовність подій.

4 А анексія Боснії та Герцеговини Австро-Угорщиною (1908)

2 Б проголошення Румунського королівства (1881)

1 В Берлінський конгрес (1878)

3 Г Столипінські реформи (1906)

2. Робота з історичною картою.

· Покажіть на карті основні події російсько-турецької війни 1877 – 1878 рр.

· Використовуючи карту (с. 85), випишіть у зошит назви нових незалежних держав Балканського півострова, що виникли протягом ХІХ ст., та їхні столиці. (Сербія, Белград; Чорногорія, Цетине; Болгарія, Софія; Румунія, Бухарест)

3. Бесіда за запитаннями.

· Коли та за яких обставин виникла Австро-Угорська дуалістична монархія?

· Чому Габсбурги вирішили реформувати свою монархію та надати їй дуалістичної форми правління?

· Чи міг дуалізм влади розв’язати проблеми внутрішньої політики величезної багатонаціональної держави?

· Визначте головні причини російсько-турецької війни 1877 – 1878 років.

VI. Підсумки уроку.

VII. Домашнє завдання.

1) Опрацювати § 24 підручника.

2) Опрацювати завдання підручника на с. 133.

3) Підготувати повідомлення за темою «Виникнення тероризму».