3 Культурні епохи європейської історії. Історія України на шкалі часу.
Домашнє завдання: вивчити § 3 с. 20 -27 відповісти на питання с. 27 Підготуватись до практичної роботи "Відлік часу в історії, робота зі шкалою часу. "
Поурочний план
Джерело: https://academia.in.ua/content/konspekt-uroku-na-temu-kulturni-epokhy-yevropeiskoi-istorii-ta-ukraina (Вистороп Тетяна Василівна, учитель історії КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»)
Конспект уроку на тему "Культурні епохи європейської історії та Україна"
Мета:сформувати в учнів/учениць уявлення про культурні епохи європейської історії; створити умови для розуміння поняття «епоха»; визначити, як співвідносяться культурні європейської історії та історія України; розглянути періодизацію культурних епох; охарактеризувати різні культурні епохи європейської історії на теренах України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку, вміння працювати з підручником; виховувати зацікавленість до вивчення історії.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
- застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;
- характеризувати поняття «епоха»;
- визначати, як співвідносяться культурні епохи Європейської історії з історією України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник.
Поняття та назви: Первісне суспільство, Античність, Середні віки, Новий час, Новітні часи, с. Королеве, трипільці.
Основні дати та події:
1 млн років тому – поява людини на теренах України;
ІІІ тис. до н.е. – середина і тис. до н.е. – антична доба;
V – XV ст. – Середні віки.
Хід уроку
- Організаційна частина.
- Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
- Бесіда за запитаннями підручника.
- Яку назву має точний календарний час будь-якої події?
- Від якої події починається відлік нашої ери? (від Різдва Христового)
- Як історики називають десять століть? (тисячоліття)
- У якому тисячолітті ми живемо зараз? (ІІІ тис.)
- Як здійснюється відлік часу в історії?
- Чи може, на вашу думку, існувати історична наука без системи відліку часу? Поясніть свою думку.
- Тестування у форматі «Так – Ні».
- Система числення часу, заснована на періодичних явищах природи – це календар. +
- Простір, що існував у минулому відображає фізична карта. –
- У мусульман про початок нового місяця сповіщає барабанний бій. +
- Історичний час – це зміна пов’язаних між собою історичних подій. +
- Хронологія - це наука про вимірювання часу. +
- Хронологічна таблиця – це перелік подій за датами. +
- Перші календарі виникли близько 5 тис. років тому. –
- Ми користуємося юліанським календарем. –
- Розбіжність між юліанським та григоріанським календарем становить 14 днів. +
- Давні греки вели відлік часу від Олімпійських ігор. +
- Ми живемо у 20 ст. –
- Про події, що відбулися до Різдва Христового говорять «до нашої ери». +
Відповіді
так
ні
так
так
так
так
ні
ні
так
так
ні
так
- Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
- Вправа «Вірю – не вірю».
- Прочитайте твердження. Позначте зеленим кольором ті, які вважаєте вірними, а червоним – помилковими.
- Історія України пов’язана з історією Європи. +
- На території України перші люди з’явилися 2 млн. років тому. –
- На території України існували грецькі міста. +
- Знаряддя праці раніше люди виготовляли з каменю. +
- Сьогодні ми познайомимося з періодами історії Європи та дізнаємося, як вона пов’язана з історією України.
- Вивчення нового матеріалу.
План
- Періодизація.
- Первісна доба на теренах України.
- Антична доба.
- Середні віки.
- Робота з візуальними джерелами.
- Розгляньте зображення та підпишіть їх.
(немовля, дитинство, юність, зрілість, старість)
- Що ці всі зображення становлять разом. (Життя людини)
- А окремо? (Окремий період життя людини)
- На основі зображень спробуйте пояснити, що таке період. (Певний проміжок часу)
- А що таке періодизація? (Поділ часу на періоди)
Історична періодизація – поділ історії людства на періоди.
- Коментар учителя.
- Європейська історія теж ділиться на періоди: Первісне суспільство, Античність, Середні віки, Новий і Новітній час. Для подій на українських землях характерні всі ті ж процеси, що і для Європи.
- Робота з візуальними джерелами.
- Розподіліть зображення у хронологічній послідовності. Обгрунтуйте свій вибір.
- Робота з текстом підручника ( с. 12 – 14).
- Коментоване читання.
Учні/учениці читають «ланцюжком» по одному абзацу та узагальнюють прочитане одним реченням. Роблять записи у зошити.
- Зробити перелік слів, які можна використати у розповіді про первісне суспільство.
- Бесіда за запитаннями.
- Коли на українських землях з’явилися перші люди? (близько 1 млн. років тому)
- Де на території України було знайдено найдавніші залишки існування людей? (на Закарпатті, поблизу с. Королеве)
- Чому найдавніший період у життя людей називають кам’яним віком?
- Чим займалися найдавніші люди? (Збирали корінці та ягоди, полювали на дрібних тварин)
- Які заняття винайшли люди на кінець кам’яного віку? (Скотарство та землеробство)
- Коли люди почали виготовляти знаряддя праці з металу? (близько 6 тис. років тому)
- Чому мідь не могла задовольняти господарські потреби людей? (вона занадто м’яка)
- Які племена жили на території України у IV – ІІІ тис. до н.е.? (трипільці)
- Завдяки чому кочовики стали господарями українських степів? (винайдення колеса, приручення коня, виготовлення зброї з металів)
- Назвіть кілька народів, що проживали на території України? (арії, кіммерійці, скіфи, сармати, гуни, болгари, хозари, печеніги, половці)
- Робота з візуальним джерелом.
- Розгляньте зображення.
- Де, на вашу думку, знаходяться ці руїни? (Відповіді дітей)
- Насправді – це залишки грецького міста Херсонес на узбережжі Чорного моря, на території України.
- Як ви гадаєте, яким чином грецькі міста з’явилися на території нашої держави?
- Коментар учителя.
- Добу, що настала після Античності називають Середні віки. На території України в цей період існували державні утворення Київська держава (Русь-Україна) та Королівство Руське (Галицько-Волинська держава). Однією з найважливіших подій для України цього періоду є Хрещення Русі у 988 р.
- Узагальнення та систематизація знань.
- Бесіда за запитаннями.
- Які періоди виділяють історики в історії Європи? (Первісне суспільство, Античність, Середні віки, Новий та Новітній час)
- Чи відповідає цим періодам історія України? (так)
- Коли розпочалася історія на українських землях? (близько 1 млн. років тому)
- Із чого виготовляли знаряддя перші люди на українських землях? (із каменю)
- Який метал людство стало обробляти першим? (мідь)
- Якими були здобутки людей Первісної доби?
- Як позначилася Антична доба на історії українських земель?
- Які державні утворення існували на українських землях у Середні віки? (Русь-Україна та Королівство Руське)
- Підсумки уроку.
- Перевірка вправи «Вірю – не вірю».
- Інструктаж з домашнього завдання.