13 Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина. Механізми захисту прав та свобод людини і громадянина в Україні.

Домашнє завдання: вивчити § 12 с. 79-84 відповісти на питання с. 78

Поурочний план

Джерело: http://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/pravo/49979/

Тема: Конституційні права, свободи та обов’язки людини та громадянина.

Мета: ознайомити з основними правами і свободами людини і громадянина, розкрити зміст окремих конституційних прав і свобод, конституційні обов’язки і права громадянина; розвивати вміння коментувати окремі статті другого розділу конституції України, пояснювати юридичний зміст окремих конституційних прав і свобод; аналізувати правові ситуації щодо дотримання чи порушення прав та свобод; сприяти усвідомленню уявлення про необхідність реалізації громадянином конституційних прав і свобод і виконання обов’язків.

Обладнання: Конституція України, ілюстрації, схеми, роздатковий матеріал з правовими ситуаціями.

Хід уроку

І Актуалізація опорних знань

1. Що таке права людини?

2. У чому різниця мі поняттями «права» і «свободи» людини?

3. Проектування прапору ООН, будівлі ООН на екран.

Запитання 1. Що вам відомо про ілюстрації?

2. Коли утворилось ООН?

3. Яка мета ООН?

4. Проектування ілюстрацій: Конституція України, Загальна декларація прав людини, Конвенція ООН про права дитини

Запитання 1. Що таке Конституція? Коли вона прийнята?

2. Коли прийнята Загальна декларація прав людини?

3. Коли прийнята Конвенція ООН про права дитини?

ІІ Виклад нового матеріалу

Мотивація навчальної діяльності

Розгадування кросворду

7

11

9

3

6

8

10

5

1

4

2

К

О

Н

С

Т

И

Т

У

Ц

І

Я

1. Акт законодавчого органу влади(парламенту) який має вищу юридичну силу щодо вищих нормативно-правових актів(закон).

2. Особлива форма суспільної свідомості; вид суспільних відносин, спосіб регуляції дій людини в суспільстві за допомогою норм(мораль).

3. Особа яка не досягла 18-річного віку(дитина).

4. Сумлінне виконання особою діючих правил поведінки(дисципліна).

5. Особо ка не має правового зв’язку з жодною державою(апатрид).

6. Виражена за певних умов дозвіл або вимога здійснити або втриматися від здійснення якого-небудь вчинку(правила).

7. Здатність особи своїми вчинками набувати та реалізовувати права та обов’язки(дієздатність).

8. Припущення яке визнається достовірним поки не буде доведено зворотне(презумпція).

9. У світовій практиці спосіб отримання громадянства за народження(філіація).

10.Форма життєдіяльності людей, що склалась історично і відокремилась від навколишньої природи(суспільство).

11.Особа яка перебуває у сталих юридичних зв’язках із конкретною державою, що знаходить вираження саме в наявності відповідного громадянства(громадянин).

1. Конституційні права і свободи(розділ ІІ Конституції України)

Робота з ІІ розділом Конституції України по групах і заповнення схеми «Види прав людини»

Особисті

Політичні

Економічні

Соціальні

Культурні

Перегляд на екрані ілюстрацій з зображенням прав людини

Завдання: Які права людини зображено?

Робота в групах з правовими ситуаціями

Завдання для І групи

1. Пізно ввечері до вашої оселі подзвонили кілька осіб у цивільному, які назвавши себе працівниками районного відділу поліції, вимагали відкрити двері та провести обшук. Вони пред’явили службові посвідчення та постанову слідчого про проведення обшуку. Чи мають вони на це право?

2. Неподалік від вашої школи будівельники розпочали огороджувати сквер і спортивний майданчик, пояснивши, що тут планується спорудження багатоповерхового житлового будинку. Не погодившись із цим ви разом із дорослими вирішили організувати мітинг і пікетування біля місця будови. Головна вимога – зберегти зелену зону і спортивний майданчик. Коли ви вийшли до об’єкта та розгорнули плакати, співробітники поліції зажадали припинення акції. Хто правий у цій ситуації? Як потрібно діяти, щоб законно провести акцію.

3. Під час відпочинку на березі водосховища до вас підійшли співробітники поліції. Вони заявили, що ваші прикмети збігаються з прикметами особи, яку підозрюють у скоєнні нападу на дівчину і запропонували пройти до райвідділу поліції. У відділі ви попросили попередити батьків про затримання, але вам відмовили. На прохання запросити знайомого адвоката вам запропонували скористатися послугами іншого, який у цей час знаходився біля райвідділу. Лише через 5 діб вас відпустили, повідомивши про можливість нового виклику. Чи правомірними були дії співробітників?

Учням пропонується розв’язати правові ситуації використовуючи відповідні статті Конституції України.

2. Конституційні обов’язки громадян.

Вчитель пропонує учням роботу з підручником ст.67 та перегляд слайдів про конституційні обов’язки.

ІІІ Закріплення матеріалу

Проведення анкети

1. Визначте 2-3 права, які є найбільш важливими особисто для вас?

2. Чи доводилося вам стикатися з порушенням прав(так, ні?)

3. Якщо ваші права порушуються, то ви:

А) залишаєте ситуацію як вона є;

Б) намагаєтесь самотужки розв’язати проблему;

В) звертаєтесь за допомогою.

4. Чи вважаєте ви, що права та відповідальність пов’язані між собою?

5. З яких джерел ти отримуєш інформацію про свої права

А) із засобів масової інформації;

Б) від батьків;

В) на роках в школі;

Г) від друзів;

Д) від офіційних органів;

Ж) інше(вкажи що).

6. Як ти вважаєш, у тебе достатньо знань, щоб захистити свої права?

А) так, достатньо;

Б) ні, мені потрібно ще добре це питання вивчити;

В) важко відповісти.

IV Завдання додому §9 підручника, ІІ розділ Конституції України; скласти розповідь про права людини, яким вам довелося користуватися у своєму житті.