21 Монгольська навала. Утворення Золотої Орди

Домашнє завдання: вивчити § 15 с. 132-142 відповісти на питання 142 кк 11


Поурочний план

Джерело - https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-istori-ukra-ni-u-7-klasi-na-temu-mongolska-navala-na-ukra-nski-zemli-18016.html

Монгольська навала на українські землі.

Історія України. 7 клас

Мета: розкрити особливість організації військових походів монголів на Русь в ХІІІ ст. і причини їх успіхів та познайомити учнів з причинами поразки русько-половецьких військ на р. Калці; на прикладах подвигів захисників міста Києва визначити джерела мужності та героїзму русичів, розширити знання учнів за рахунок залучення додаткових джерел та інноваційних комп’ютерних технологій формувати вміння аналізувати письмові історичні джерела, працювати з атласом та картою;

- розвивати вміння робити критичний аналіз історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних ідей;

- виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій та осіб, повагу до героїчного минулого.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, атласи, витяги із літописів, дидактичний матеріал.

Основні поняття: хан, ярмо, Золота орда, баскак, ярлик.

Основні дати: 1223р; 1237р; 1239р; 1240р; 1241р.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Звучить перший куплет пісні «Ой, у лузі червона калина …»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. Як ви уже зрозуміли наша розмова сьогодні буде про одну із найтрагічніших сторінок нашої Батьківщини. Яку саме, ми зараз з вами дізнаємось за допомогою відновлення правильного вислову О.І.Герцена

(інтерактивний метод «Порушена послідовность»

«Подібно до хмари сарни…, що крушить все…, монголи…, подібно до урагану…, що зустрічається йому на шляху…, проносилися над Руссю…, розорювали села і міста».

Пояснення терміну «монголи»

( Правильний текст «Монголи пронеслися над Руссю подібно до хмари сарни, подібно до урагану крушать усе, що зустрічалось на їхньому шляху руйнуючи села й міста»)

Після припущення учнів, учитель повідомляє тему, мету, та завдання уроку.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Монгольська навала і, як наслідок, ненависне ярмо були однією з найтрагічніших сторінок історії України. Разом з тим безперервна боротьба населення Київської Русі свідчила про те, що не існує в світі сили, знищити волю до перемоги.

ІV. Сприйняття та первинне засвоєння учнями нового матеріалу.

План

1. Перший похід монголів на Русь.

2. Вторгнення Батия на українські землі.

3. Утворення Золотої Орди.

Робота з підручником с153 (1 абзац). Слайд №4 Карта монгольське завоювання в XVIII ст.

Слайд №5 Проблемне запитання.

Що було головною причиною поразки руських князівств в боротьбі з монголами, і завдяки чому завойовникам вдавалося досить тривалий час утримувати в покорі завойовані народи?

На це запитання ми зможемо дати відповідь в кінці уроку. А зараз я пропоную вашій вазі уривок фільму «Чінгісхан». Будьте уважні перегляд фільму допоможе у вирішенні проблемного завдання.

Учитель. Які особливості розвитку Київської Русі були на початку XVIII ст.

Відповідь. Учні пригадують часи роздробленості Київської Русі після смерті Ярослава Мудрого та її наслідки для подальшого розвитку держави.

Слайд №6 Робота з картою

Слайд №7 Наслідки походу Чінгісхана в 1219 році на Китай, Середню Азію, Херезм, Закавказзя 1222 рік. На початку 1223 року монголи вторглись в Крим.

Робота з джерелом (стосунки руських князів з половцями).

Було створено оборонний союз християн і половців

Учитель. Розгромивши русько-половецькі війська монголи не пішли на руські землі, а повернулись в азіатські степи. З першої кривавої зустрічі руські князі не зробили належних висновків, щоб урятувати свої землі. Після подій на р.Калці півтора десятиліття тривав відносний спокій. Але тільки відносний, тому що Чінгісхан дарує своєму онукові Батиєві ще не завойовану Європу і заповідає йому похід на Захід.

«Был страшный год, когда все страны

Боялись больше чем огня,

Батыя, внука Чингисхана,

Свое соседство с ним кляня.

Был страшный век, когда монголы

На Русь лавиною пошли…»

Характеристика Батия, робота з першоджерелом (витяг з літопису).

Робота з картою «монгольські завоювання в XVIII ст.»

Опис картини «оборона Києва»

Робота з підручником (завдання) учням пропонується з’ясувати які наслідки були походу Батия на Волинь.

Робота з поняттями «іго», «баскаки»

Опис картини І.І.Іванова «Баскаки».

Учитель. Баскаки втручалися у внутрішні справи князівств, примушували князів уклінно просити право на управління князівством (ярлик)

Робота з поняттям «ярлик»

Робота з картою. Показати учням територію завойовану монгололами, місцезнаходження столиці Золотої Орди в пониззі р. Волга.

Учитель. Світове значення боротьби українського народу з монгольською навалою полягало в тому, що:

- опір наших предків ослабив і затримав нашестя монголів Західну Європу;

- врятували Західну Європу, її культуру від руйнування.

V. Розв’язування проблемного завдання, узагальнення та систематизація знань здійснюється методом «Прес». Учні називають причини перемоги монголів над Руссю.

Причини перемоги монголів над Русю:

1. Роздробленість і відсутність єдності Руських земель.

2. Передове військове мистецтво монгольського війська.

3. Найкраща у світі зброя.

4. Наявність суворого вишколу (дисципліни).

Закріплення основних дат засвоєних на уроці шляхом розв’язування рівняння

А – рік битви на р. Калці;

Б – рік приєднання Києва до Галицько-Волинського князівства;

В – порядковий номер місяця, в якому було захоплено монголами Київ;

Г – рік оволодіння монголами Галицько-Волинським князівством;

Д – рік оволодіння монголами Києвом.

Розв’язок


240 років існувало монгольське іго на Русі.

Домашнє завдання

Опрацювати §16 (с.153-161).

Підготувати розповідь на тему: “Наш край під час монгольської навали на українські землі” ВолошенкоІ.І. Монастирищина. – 1995р. (с.15-16).