домашнє завдання вивчити § 18с.120-128 виконати завдання у контурній карті
Поурочний план
Тема: Чому війна залишається в пам’яті українського народу
Мета: познайомити учнів з подіями Великої Вітчизняної війни, політикою загарбників на окупованих українських територіях, діяльністю руху Опору на території України; вдосконалювати навички роботи з картою, таблицею, формувати уміння аналізувати історичні документи; виховувати шанобливе ставлення до героїчного минулого свого народу, до пам’яток, що увічнюють їхній подвиг.
Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.
Тип уроку: комбінований;
Поняття та терміни: Окупація, коаліція
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
· установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття;
· знаходити на карті території, пов’язані із зазначеними подіями та діяльністю людей;
· розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника;
· виокремлювати в тексті головне й другорядне, складати простий план тексту підручника, зокрема у формі запитань;
· складати запитання щодо перебігу історичної події;
· висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, що пропонують для вивчення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Що ви вже знаєте про події, які називаються Другою світовою та Великою Вітчизняною війнами?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Війна — це завжди лихо не тільки для цілого народу, але й для кожної людини. Війна змінює життя, примушує переоцінити цінності, показує сутність кожної людини окремо.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Які події називаємо Другою світовою та Великою Вітчизняною війною
Учитель. У серпні 1939 року нацистська Німеччина і більшовицький Радянський Союз уклали угоду, в якій вони зафіксували свої прагнення розподілити між собою території сусідніх держав. А вже 1 вересня 1939 року Німеччина здійснила напад на Польщу, захопивши територію цієї держави, а в Західну Білорусію та Галичини у 1940 р. до Буковини вступили радянські війська. Ці події започаткували найбільш криваву війну ХХ століття — Другу світову.
22 червня 1941 р. Німеччина без попередження напала на СРСР. Почалася Велика Вітчизняна війна.
Формуємо просторові уміння
За картою на с. 122 визначте напрямки руху нацистської Німеччини у перший період війни. За картою на с. 123 — звільнення України від фашистських загарбників.
Працюємо з історичним поняттям.
Окупація — тимчасове загарбання однією державою території іншої держави.
Працюємо з підручником.
Коаліція (з латинської - «союз») — добровільне об’єднання кількох людей, держав задля досягнення спільної мети.
2. Якою була доля солдат у війні
а) Читаючи текст, сформулюйте два-три речення, які описують долю солдат на війні.
б) На основі ілюстрацій поясніть, як ви розумієте вислів «Війна-це дуже тяжка робота».
3. Як війна зміна життя людей
а) Знайдіть слова чи словосполучення, що характеризують зміни в житті різних груп людей у воєнні роки.
4. Звільнення України. Рух опору.
Учитель. На окупованій території у відповідь на жорстокість гітлерівців розгорнулася боротьба проти ворога — рух Опору, основу якого становили радянські партизани та повстанський рух, який невдовзі зорганізувався в Українську повстанську армію (УПА).
У 1943 р. в результаті наступу Радянської армії почалося звільнення території України від гітлерівців. Звільнивши Україну, Радянська армія продовжила знищення ворога на території інших держав, окупованих Німеччиною. Велика Вітчизняна війна завершилася капітуляцією німецьких військ. Відтоді 9 травня відзначається як День Перемоги.
На основі наведених даних доведіть, що війна є найтяжким випробовуванням для країни.
Втрати українців у Другій світовій війні
• У війні загинув кожен п’ятий українець чи українка — всього близько 8 мільйонів людей.
• Серед фронтовиків уціліло тільки 3 % від загальної кількості.
• На роботу до Німеччини було примусово вивезено 2 мільйони осіб, які стали остарбайтерами (працівниками зі Сходу).
• Зруйновано близько 700 міст і понад 28 тисяч сіл. Без житла залишилося близько 10 мільйонів громадян УРСР.
• Знищено 16,5 тисяч промислових підприємств, 18 тисяч лікувальних установ, 33 тисячі шкіл та інших навчальних закладів.
V. Закріплення знань учнів.
Опитування - тестування
1. Друга світова війна розпочалася:
а) 1 вересня 1939 р.; б) 22 червня 1941 р.; в) 22 липня 1942 р.
2. Другу світову війну розв’язала:
а) Англія; б) Франція; в) Німеччина.
3. Велика Вітчизняна війна тривала:
а) 1939–1945 рр.; б) 1941–1945 рр.; в) 1939–1941 рр.
4. Доповніть речення:
а) 1 вересня 1939 р. розпочалася ...; б) 22 червня 1941 р. розпочалася ...;
в) 28 жовтня 1944 р. завершилося ...; г) 9 травня 1945 р. було підписано ... .
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 18
2. Письмово: Дізнайтеся у своїх рідних, хто з вашої сім’ї брав участь у Другій світовій та Великій Вітчизняній війнах. Як саме родичі пов’язані з війною? Чи є в сім’ї військові відзнаки чи інші історичні джерела того періоду?