4 Західна Україна в повоєнні роки.

Домашнє завдання: вивчити § 3 с. 25-29 відповісти на питання с. 29 виконати завдання у контурній карті с. 1-2

Басиль Кук Вікіпедія

https://uk.wikipedia.org/wiki/Кук_Василь_Степанович


https://youtu.be/aBVBvtfMGzk

Про ліквідацію УГКЦ і репресії щодо її вірян http://news.ugcc.ua/video/lіkvіdatsіya_grekokatolitskoi_tserkvi_v_ukrainі_v_povoiennі_roki_66757.html


Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/urok-prezentaciya-zahidna-ukra-na-v-period-povoenno-vidbudovi-36855.html

Тема уроку:Західна Україна в період повоєнної відбудови.

Мета уроку:Ознайомити учнів з особливостями процесу відбудови на західноукраїнських

землях.

Охарактеризувати процес радянізації західноукраїнських земель та

порівняти його з аналогічним процесом ,що відбувався в Наддніпрянській

Україні в 20-30-х рр..

Проаналізувати особливості героїчної боротьби

ОУН і УПА в повоєнний період .

Дати оцінку Львівському собору та операції «Вісла» ,та їх наслідкам.

Розвивати в учнів вміння аналізувати історичні події та їх наслідки ,

встановлювати причинно-наслідкові зв’язки ; давати критичну оцінку

процесам і явищам які відбуваються в суспільстві.

Виховувати інтерес до історії рідного народу.

Основні дати і події: Березень1946р-Львівський собор УГКЦ.

Квітень 1947 р. – операція «Вісла»

Березень 1950 р. – загибель Р. Шухевича

1954р-припинення боротьби ОУН,УПА

Основні терміни і поняття: радянізація ,операція «Вісла», Львівський собор.

Історичні особистості: Р.Шухевич, Г.Костельник, Й.Сліпий.

Обладнання: підручник «Історія України (Струкевич, Романюк, Дровозюк) 11 клас,

мультимедійний проектор,

Тип уроку: урок вивчення нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація опорних знань учнів

Фронтальне опитування

-Коли були звільнені західноукраїнські землі від окупантів?

-Внаслідок яких військових операцій відбулося звільнення українських земель ?

-Як змінилась територія УРСР в повоєнний період в порівнянні з довоєнним?

-Які першочергові завдання плану відбудови УРСР?

-Назвіть особливості відбудови в УРСР.

ІІІ. Підведення підсумків опитування

IV.Оголошення теми мети і завдань уроку(сл.1)

План уроку

1.Радянізація та відбудова західноукраїнських земель.

2.Боротьба ОУН -УПА та її припинення.

3.Львівський собор та його наслідки

4.Операція «Вісла»

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з термінами та поняттями: радянізація, націоналізація, «культурна революція»

(учні пригадують знання отримані в10кл.)

-В яких західноукраїнських землях радянізацію відновлюють ,а в яких вона запроваджується вперше?

-Які основні складові радянізації?

(Учні називають складові )

Розповідь вчителя з використанням таблиці (сл.2)

«РАДЯНІЗАЦІЯ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ»

СКЛАДОВІ РАДЯНІЗАЦІЇ

ОСОБЛИВОСТІ

Ліквідація місцевих органів влади ;

створення радянських органів

У ЦК КПУ створено спеціальний відділ

у справах західних областей

Експропріація маєтків польських землевласників та перерозподіл землі між селянами;

колективізація

Відбувалась колективізація примусово, супроводжувалась шантажем, висилками

До Сибіру

Націоналізація промисловості

Слабкий економічний потенціал регіону

(4%населення зайняте в промисловості)

Індустріалізація

Розвиток регіону визнано пріоритетний.

Значно вищі темпи промислового розвитку регіону порівняно з ін. землями

Введення радянського законодавства

Культурна революція

Українізація ,а згодом русифікація;

безплатна освіта та медицина ..

Репресії та депортації незгідних з існуючим

режимом

Тиск ,залякування боротьба з «ворогами

радянської влади»

Тиск на церкву(атеїзм)

Ліквідація УГКЦ

Використовуючи дані таблиці учні відповідають на питання

-Які з заходів радянської влади населення сприймало позитивно ,а які негативно?

Самостійна робота учнів з підручником в ході якої учні заповнюють таблицю: (сл.3)

1В-колективізація на західноукраїнських землях

2В-індустріалізація на західноукраїнських землях

Політика

Пит.для х-ки

Колективізація

Індустріалізація

Мета

Особливості

Наслідки

Аналіз самостійної роботи учнів ,доповнення таблиці

2.Боротьба ОУН ,УПА та її припинення

Перегляд презентації. (сл.)4https://www.youtube.com/watch?v=snNqIX3zT

Обговорення презентації.

-Чи припинилася війна ОУН-УПА після звільнення українських земель від німецьких окупантів? Відповідь обґрунтуйте.

-Хто очолював УПА ? Хто був його наступником?

-До якого періоду тривала війна УПА?

-Чи мала шанс УПА на перемогу?

Робота «історичні постаті» Р.Шухевич(сл.5); Й.Сліпий(сл.6)

3.Львівський собор та його наслідки

Розповідь вчителя з записом основних тез

Причини ліквідації УГКЦ:

- усунути влив Заходу на території УРСР;

-підірвати духовні основи українства на західноукраїнських землях;

-підірвати основу національно-визвольного руху.

4.Операція «Вісла»

Перегляд презентації.

(сл.)7 https://www.youtube.com/watch?v=NvXE2dRFufg

-Назвіть території на яких проводилась операція «Вісла».

-Які основні причини проведення операції «Вісла»?

-Які її наслідки?

VІІ.ПІДСУМКИ УРОКУ.

VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.