28 Як відбувалось становлення Афінського поліса.

Д.З.: вивчити § 31 с. 142-142-146, ?-с. 146 виконати завдання у кк

Джерело - https://www.schoollife.org.ua/tema-yak-vidbuvalos-stanovlennya-afinskoho-polisa-vsesvitnya-istoriya-istoriya-ukrajiny-6-klas-nova-prohrama/

Мета: ознайомити учнів з природно-географічними та кліматичними умовами Аттики; формувати уявлення про її населення та основні заняття, систему влади, етапи формування Афінської держави; розглянути реформи Солона, Пісістрата та Клісфена, визначити, в чиїх інтересах вони проводилися; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, висловлювати своє ставлення до тиранії, розвивати навички критичного мислення.

Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., наочність.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: Аттика, Афіни, «акрополь», «агора», «метеки», «ареопаг», «архонт», «реформа», «демократія», «боргове рабство», «громадянин», «тиранія», «остракізм», «стратег».

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • показувати на карті Аттику, Афіни;
  • застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: Аттика, Афіни, «акрополь», «агора», «метеки», «ареопаг», «архонт», «реформа», «демократія», «боргове рабство», «громадянин», «тиранія», «остракізм», «стратег»;
  • характеризувати і порівнювати реформи Солона і Клісфена;

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Якими були причини Великої грецької колонізації?
  2. Розкажіть про основні напрямки Великої грецької колонізації.
  3. Як складалися стосунки колоністів і місцевого населення?
  4. Назвіть основні грецькі міста-держави в Північному Причорномор’ї. Коли вони виникли і які мали особливості?
  5. Хоча стародавні греки розселилися на величезній території в чужих країнах, вони вважали себе єдиним народом. Що їх об’єднувало? Як вони називали себе та свою батьківщину?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Серед областей Балканської Греції в давнину особливо вирізнялася Аттика, яка розташовувалася в центральній частині країни. Її столицею було місто Афіни.

За легендою, мешканців Аттики об’єднав у єдину афінську громаду герой Тесей. Ставши царем Афін, він звернувся до мешканців Аттики із закликом: «Прийдіть сюди всі народи». Відвідавши кожну общину, Тесей пообіцяв захищати їхні права та привілеї.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Об’єднання Аттики

Аттика, територія Афінської держави, — найбільша країна Середньої Греції. Спекотний клімат, кам’янисті, малородючі ґрунти — ось характерні ознаки природних умов цієї землі. Населення тут вирощувало виноград та оливкові дерева, видобувало срібло, глину, на яку така щедра земля Аттики. Це сприяло появі та розвиткові ремесл, зокрема гончарства.

Ще з появи ахейців в Аттиці утворилася держава у формі полісу з центром в Афінах. За укріпленими мурами були розташовані квартали помешкань трудового люду — демосу. Цей район називався Керамік і був справжнім лабіринтом вузьких, кривих вулиць, затиснених високими огорожами будинків громадян. Афінські евпатриди мали просторі й зручні житла, хоча все місто було сплановано безладно, що спричиняло тісняву й скупченість населення.

Житлові квартали зусібіч оточили скелястий пагорб, на якому височів Акрополь — укріплена фортеця, де зосередилися головні храми, скарбниця міста. У часи родоплемінних відносин там мешкав басилей — вождь. Унизу, поблизу Акрополя, розкинулася, вирувала життям агора.

Розмаїтий афінський демос поділявся на селян, ремісників, матросів, дрібних торговців. Окрім громадян держави, у місті мешкало багато метеків — переселенців з інших міст, позбавлених громадянських прав. Вони не володіли землею, будинками, не брали участі в народних зборах. За таких умов їм залишалася можливість бути хіба що міняйлами. Збагатившись на міняльних операціях, вони ставали лихварями, що давали позику за відсотки (від 11% до 50% на рік).

Під час вторгнення дорійців Аттика відстояла свою незалежність, але населення, переважно аристократи, зазнало великих втрат. Це посилило вплив демосу на державні справи й привело до формування засад демократичного управління. Основні державні питання вирішувалися на народних зборах — еклесіях, але потроху аристократія прибрала владу до своїх рук. Основним політичним органом аристократи був ареопаг, який складався з представників родової знаті. Щорічно афінський народ обирав архонтів, які стояли на чолі держави. Родова аристократія загарбала кращу землю. Селяни бідніли, потрапляли в борги. Боржників перетворювали на рабів.

Незадоволення засиллям евпатридів загрожувало спалахом обурення демосу та кровопролиттям. Необхідно було ухвалити закони, які б задовольнили водночас демос та евпатридів.

Реформи Солона та їх історичне значення

Солон (між 640 і 635 — близько 559 р. до н.е.) — афінський державний діяч, воєначальник і поет. Здійснив важливі реформи в управлінні Афінською державою. Антична традиція вважала Солона одним із «семи грецьких мудреців».

Учні знайомляться з державною діяльністю Солона за підручником і записують зміст його реформ у зошити.

Учитель ставить запитання до учнів:

– Чи було скасовано рабство взагалі в Афінах?

– Чому Солон не позбавив аристократів землі?

– Яке значення в історії Афін мали реформи Солона?

Вводиться поняття «демократія»

Демократія (від грецького demos — народ і cratos — влада) — форма організації суспільства, що характеризується участю народу в управлінні державою та особистою свободою громадян. Основними ознаками демократії є: 1) можливість обирати до органів влади народних представників і періодично змінювати їх; 2) рівноправність громадян; 3) підпорядкування меншості більшості у прийнятті рішень та їх виконанні; 4) виборність основних державних органів влади.

Тиранія в Афінах

Самостійна робота

Поміркуйте, чому більшість афінян підтримали тирана.

Завершення формування Афінського поліса

Назвіть основні перетворення, що їх запровадив Клісфен.

V. Закріплення знань учнів

Історичний диктант.

1) У якій частині Греції розташована область Аттика? (У Середній)

2) Яке найбільше місто Аттики? (Афіни)

3) Як називається ринкова площа в Афінах? (Агора)

4) Як перекладається слово «акрополь»? (Верхнє місто)

5) Як називали вільних негромадян Афін? (Метеки)

6) Як називали людину, якій народні збори передавали всю повноту влади? (Тиран)

7) Як називалася загальна рада старійшин? (Ареопаг)

8) Хто розпочав реформи в 594 році до н. е.? (Солон)

Перевірте засвоєне на уроці

  1. Якими були склад та становище різних груп населення Аттики у VIII—VII ст. до н.е.?
  2. У чому, на вашу думку, головна заслуга Солона й Клісфена перед афінянами?
  3. Дайте оцінку реформам Солона з позицій демосу й аристократів.
  4. Установивши нові закони в афінському полісі, Солон сказав: «Важко у великих справах відразу всім догодити». Як ви розумієте ці слова ?
  5. Які права мали громадяни Афін? Із чим були пов’язані їхні обов’язки ?
  6. Яким було значення реформ Клісфена? Чому його називають «батьком демократії»?

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал § 31
  2. Готуємося до практичного заняття:

– Пригадайте, що вам відомо про історію Спарти. Де ви чули про спартанців? Які художні фільми, присвячені цій державі, ви дивилися? Чим вони вам запам’яталися?