45 «Східний похід» Александра Македонського (Великого) й утворення елліністичних держав

Домашнє завдання: вивчити § 33 с. 144-147 відповісти на питання с. 147 виконати завдання у контурній карті с.


Утворення імперії Александра Македонського.pptx

Поурочний план

Джерело https://naurok.com.ua/urok-ta-prezentaciya-z-vsesvitno-istori-dlya-6-go-klasu-na-temu-utvorennya-imperi-aleksandra-makedonskogo-4263.html

Конспект уроку

з всесвітньої історії

для 6-го класу

на тему

«Утворення імперії Александра Македонського»

Підготувала

учитель історії та правознавства

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Тетяна Василівна

2018

Тема. Утворення імперії Александра Македонського (Слайд 1)

Мета: ознайомити учнів зі Східним Походом Александра Македонського, визначити його основну мету та наслідки; дати поняття еллінізму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати візуальні джерела та історичні документи; навички роботи з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення теми. (Слайд 2)

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», мультимедійна презентація, проектор.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

1. Тести.

1) Із кого формувалися македонські фаланги?

А) найманців Б) рабів В) землеробів та скотарів Г) кінноти

2) У якому століття грецькі поліси спіткала криза?

А) 5 ст. до н.е. Б) 4 ст. до н.е. В) 3 ст. до н.е. Г) 2 ст. до н.е.

3) Укажіть хронологічні межі правління Філіппа ІІ.

А) 359-336 рр. до н.е. Б) 459-446 рр. до н.е. В) 338-336 рр. до н.е. Г) 336 – 323 рр. до н.е.

4) Що створив Філіпп ІІ, щоб тримати знатних македонців у покорі?

А) в’язниці Б) школи В) театри Г) храми

5) Кому належать слова: «віслюк, навантажений золотом, здобуде будь-яку фортецю»?

А) Леоніду Б) Дарію І В) Александру ІІІ Г) Філіппу ІІ

6) Кого було зображено на монеті Філіппа ІІ?

А) Філіппа ІІ Б) Аполлона В) Зевса Г) Ареса

7) Хто виступав проти об’єднання Греції з Македонією проти Персії?

А) Перікл Б) Клісфен В) Демосфен Г) Леонід

8) Який із грецьких полісів відмовився брати участь у війні проти Філіппа ІІ?

А) Афіни Б) Спарта В) Мегари Г) Коринф

9) Поблизу якого міста відбулася битва 1 вересня 338 р. до н.е.?

А) Філіппи Б) Мікени В) Херонея Г) Коринф

10) Яке слово, у перекладі з грецької, означає «політичне верховенство»?

А) демократія Б) тиранія В) правління Г) гегемонія

11) Ким був Александр ІІ Філіппу ІІ?

А) братом Б) дядьком В) сином Г) внуком

12) Кому належать слова: «Чи не глупство радити, щоб людина , яка все робить і терпить в ім’я слави, сама себе позбавила свідків цієї слави»?

А) Філліпу ІІ Б) Демосфену В) Александру ІІІ Г) Дарію І

2. Взаємоперевірка. (Слайд 3)

Відповідь: В, Б, А, Б, Г, Б, В, Б, В, Г, В, А.

3. Хронологічна задача. (Слайд 4)

Скільки минуло років від початку Марафонської битви до поразки греків у битві під Херонеєю?

490 – 338 = 152 роки

Відповідь: 152 роки минуло від початку марафонської битви до поразки греків під Херонеєю

III. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа «Вірю, не вірю». (Слайд 5)

· Цар Персії злякано втік із поля бою. +

· Одна з найбільших битв давнини відбувалася на території Іраку. +

· Александра Македонського вбив слон. –

Сьогодні ми дізнаємося з вами відповіді на ці запитання та ще багато інших.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення учнів.

Діти зачитують повідомлення про Александра Македонського.

· Тож, яким перед нами постає Александр Македонський? (Слайд 6)

2. Слово вчителя.

В умовах кризи серед грецьких політиків стає популярною ідея походу на Схід проти Персії. На той час перська держава йшла до занепаду. Підготовку до східного походу здійснював ще Філіпп ІІ. Його син Александр Македонський не тільки продовжив підготовку походу а й здійснив його.

Тож навесні 334 р. до н.е. Александр на чолі війська вирушив у похід проти Персії. Похід було проголошено як помсту за руйнацію храмів під час походу Ксеркса. На той час Персією правив Дарій ІІІ. Біля річки Гранік армія Александра розбила передові сили персів. Після цієї перемоги він легко оволодів малоазійськими полісами, частина з яких зустрічала його як визволителя. (Слайд 7)

В 333 р. до н.е. армія Александра вирушила на завоювання Сірії. Біля містечка Ісс Александр знову розбив персів ,не зважаючи на значну кількісну перевагу останніх. Дарій ІІІ утік, а його мати, дружина та дві доньки потрапили в полон. (Слайд 8, 9)

Александр захопив Сирію та Фінікію. Найдовше трималося містечко Тіра (січень – травень 332 р. до н.е.). Щоб захопити містечко, йому довелося засипати протоку, яка відділяла острів від берега. (Слайд 10)

Далі Александр вирушив до Єгипту. Тут його зустріли як визволителя і коронували як фараона. У 330 р. до н.е. в західній частині долини річки Нілу було засновано місто Александрія.

3. Робота з візуальним джерелом (с. 184 підручника) (Слайд 11)

· Розгляньте зображення.

· Поміркуйте, хто із зображених – Александр, а хто – Дарій ІІІ.

· Якими рисами наділив художник суперників?

4. Слово вчителя.

Наступну перемогу над персами Александр одержав під Гавгамелами на річні Тигр(1 жовтня 331 р. до н.е.). Перська армія була вдвічі чисельніша за македонську. Проте це не допомогло їм. Дарій ІІІ знову втік з поля битви та зупинився у місті Мідії. Александр захопив Вавилон, Сузи, Персеполь. По дорозі до Парфії Дарія ІІІ вбив його воєначальник. Александр став спадкоємцем його держави. Новообраний цар мусив шукати підтримки у місцевої верхівки. Адже греків і македонян обурювали вимоги Александра падати перед ним на коліна та цілувати край його одягу. (Слайд 12)

Александр наказав карбувати нові срібні монети. Було побудовано нові міста. Поширював на Сході нові досягнення землеробства, доводив переваги європейського шлюбу, переконував не вбивати своїх літніх батьків, шанувати матерів. (Слайд 13)

5. Робота з історичним джерелом (с. 186 підручника).

· Прочитайте уривок із твору Плутарха?

· Поміркуйте ,чому Александр вчинив саме так ,адже міг ,скориставшись порадами своїх воєначальників, напасти на персів зненацька?

· Про які риси вдачі Александра свідчить наведений уривок?

6. Робота з історичною картою. (с. 187 підручника)

· Розгляньте карту. Знайдіть Македонію. Порівняйте територію Македонії з територією держави, утвореної після походів Александра.

· Яка битва відкрила греко-македонському військові шлях у глиб Малої Азії?

· Де відбулася битва ,після якої Александр здійснив похід на Сирію, Фінікію та Єгипет?

· Де відбулася вирішальна битва, що призвела до падіння Перської державі?

7. Самостійна робота з текстом підручника (с. 187 підручника). (Слайд 14, 15)

· Куди вирушив Александр 327 р. до н.е.? (До Індії)

· Де відбулася битва, у якій Александр Македонський розбив військо царя Пора?(Біля річки Гідасп)

· Що використовувало військо Пора? (бойових слонів)

· У якому році відбулася ця битва? (326 р. до н.е.)

· Чому армія Александра відмовилася йти далі?

· Коли та чому помер Александр Македонський? (323 р. до н.е. через хворобу)

8. Слово вчителя.

Унаслідок східного походу Александра Македонського було створено нову світову державу. До неї входили Македонія, поліси Греції, Єгипет, Близький Схід та Середній Схід. До керування такою величезною державою, Александр передава владу діадохам (наступникам). Після смерті Александра, між його соратниками почалася запекла боротьба за владу. В результаті велика імперія розпалася на держави, влада у яких була зосереджена в руках греків та македонян. Ці держави називають елліністичними, а період їх існування – еллінізмом.

Еллінізм – період в історії країн Східного Середземномор'я, з 323-го до 30 рр. до н.е., коли на місці імперії Александра Македонського виникли незалежні держави. (Слайд 16)

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1. Робота з хронологічною таблицею.

· На основі почутого складіть хронологічну таблицю Східного походу Александра Македонського.

2. Робота з історичною картою (с. 187 підручника). (Слайд 17)

· Роздивіться карту.

· Якої країни на заході та річки на сході сягали межі держави Александра Македонського?

· Які водойми на півночі та на півдні омивали її?

· Чому державу, створену внаслідок Східного походу Александра Македонського 334-324 рр. до н.е., називають світовою державою, або імперією?

VI. Підсумки уроку. (Слайд 18)

Тож давайте перевіримо наші здогадки з початку уроку.

· Цар Персії злякано втік із поля бою. +

· Одна з найбільших битв давнини відбувалася на території Іраку. +

· Александра Македонського вбив слон. –

VII. Домашнє завдання. (Слайд 19)

1) Опрацювати § 38 підручника

2) Виконати завдання зошита с. 79 – 80