9 Ярослав Мудрий

Домашнє завдання: вивчити § 7 с. 51-68 відповісти на питання с.68 виконати завдання у контурній карті с. 7

Перевірка знань учнів: питання на с. 51 підручника



prezentaciya.pptx


33753.pptx

Поурочний план

Джерело: https://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/history_ukraine/59133/

Тема уроку: Князь Ярослав Мудрий. «Руська правда». Зростання авторитету Київської держави.

Мета уроку: Формувати знання учнів про розвиток Київської держави за часів Ярослава Мудрого, розкрити суть зростання авторитету Київської держави.

Розвивати навички роботи з картою, критично мислити, аналізувати, висловлювати власну думку.

Виховувати почуття патріотизму, зацікавленість історією українського народу.

Обладнання уроку: ілюстративний матеріал, для оцінювання роботи: гаманці, златники, презентація «Князь Ярослав Мудрий»

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Хід уроку.

І. Підготовча частина.

1.1.Організація учнів до праці на уроці.

Добрий день! Пролунав дзвінок

і ми починаємо з вами урок

Перевірте все, що потрібно

Поводьте себе учневі гідно.

1.2. Нервово-психічна підготовка. (Яка країна зображена на малюнку?..)

ІІ. Основна частина.

2.1. Актуалізація знань.

На попередніх уроках ви ознайомилися з життям і діяльністю князя Володимира Великого.

Для того , щоб перевірити , як ви засвоїли цю тему проведемо «естафету ідей». На хвилинку закрийте очі. Перенесіться в часи Київської Русі . Уявіть себе літописцями, давайте створимо перелік корисних справ князя Володимира, які він зробив у період свого правління. Пригадайте і назвіть їх. З цих корисних справ ми побудуємо «Вежу Володимира Великого».

· 988 р. - запровадив християнство;

· побудував Десятинну церкву;

· спорудив міста - фортеці та земляні вали;

· запровадив золоті та срібні монети - златники та срібники;

· замість місцевих князів підкорених племен посадив своїх синів.

Ви правильно визначили корисні справи князя.

Сьогодні ви дізнаєтеся про князя Ярослава, який своїми справами примножив здобутки князя Володимира.

2.2. Мотивація навчальної діяльності

На сьогодні кожен з вас приготував гаманець, щоб заробляти на протязі уроку собі бали. Один златник –3 бали. За правильно виконані завдання я буду оцінювати вас, кладучи у ваші гаманці гроші.

Проблемне питання: По закінченню вивчення навчального матеріалу ви повинні будете відповісти на запитання:

- Чи правильним є твердження, що за часів правління Ярослава Мудрого Київська Русь досягла найвищого розквіту?

2.3. Формування нових знань.

Використання презентації «Князь Ярослав Мудрий»

У князя Володимира було багато дітей . Між ними почалися міжусобні війни. Перемогу отримав Ярослав, який у 1019 році став київським князем.

Князь Ярослав продовжив справу свого батька. Він розширив межі Київської держави на заході, півночі і півдні. Для охорони кордонів Русі він заснував нові міста-фортеці та будував укріплення вздовж річок. У першій половині ХІ століття Київська держава стала найбільшою у Європі. Порівняно з сучасною Україною її територія була у кілька разів більшою.

2.3.1.Робота з атласом

Вчитель: А зараз відкрийте атласи і порівняйте територію Київської Русі в період правління Ярослава Мудрого з територією сучасної України.

Чи дійсно, що територія того часу була більшою за територію сучасної України?

Дійсно в ті часи територія Київської Русі була більшою за територію сучасної України.

Ярослав успішно боровся з кочовиками, які постійно здійснювали набіги на землі Русі. У 1036 році русичі розбили печенігів. На честь цієї перемоги князь Ярослав розпочав будівництво Софійського собору.

У Софійському соборі, крім богослужінь, підписували договори, приймали іноземних послів. Тут ченці переписували та перекладали книги, створювали літописи. При соборі діяла бібліотека та школа. Ярослав часто бував в бібліотеці, багато читав. За розум і освіченість народ прозвав його Мудрим.

Ярослав Мудрий багато часу приділяв зміцненню та розбудові Києва. Навколо міста насипали велечезні вали заввишки 14 метрів. На валах стояли міцні й високі дубові стіни з бійницями та сторожовими баштами. Перед валами було викопано глибокі рови, які заповнювали водою. Головним в’їздом до міста були Золоті ворота. Угорі на цих воротах була розташована церква Благовіщення.

Князь Ярослав також відомий як законотворець. За його наказом створено перший писемний збірник законів «Руська Правда». У цьому збірнику вперше записані всі слов’янські звичаї. Тепер ці звичаї стали законом. Закон –це правило, яке повинні виконувати всі люди. У «Руській правді» було написано, як карати за образу, за бійку, за крадіжку, за вбивство.

За Ярослава Мудрого зміцніли дружні стосунки з чисельними країнами. У князя було багато дітей і, одружуючи своїх синів та віддаючи заміж доньок, він поріднився з багатьма королями та князями Європи.

2.4. Театралізована хвилина

А зараз давайте перенесемося у стародавній Київ і станемо свідками розмови князя Ярослава і його доньки Анни:

Літописець. І сів Ярослав у Києві. І почав він будувати нові міста, розбудовувати державу. І зміцнював Ярослав відносини з іноземними правителями, видаючи заміж за них своїх дочок та сестер.

Анна сидить біля вікна.

Анна. Навіщо батько дав згоду на шлюб із Генріхом? Який той Генріх хоч із себе? В чужі люди, на чужу землю... (Плаче.)

Ярослав (заходячи). Анно, донечко, не плач, прошу тебе. Я тобі лише добра хочу! За честь маю, що поріднимося з французьким королем

Анна. Але тату! Я ж його зовсім не знаю! Чи добра він людина?

Ярослав. Кажуть, розумний, гарний. До того ж хоробрий.

Анна. Для чого нам це заміжжя? Адже,. буду самісенька на чужині.

Ярослав. Розумієш, доню, не буде в нас війни з ними, а навідь допомужуть коли треба. І торгівлю зможемо з Європою вести.

Анна. Батьку, не хочеться мені бути королевою.

Ярослав. Доню,не хвилюйся, ти ж в мене така розумниця.

Літописець: Освіта у Анни була чудова: володіла іноземними мовами, знала історію, читала грецькі та латинські книги, прегарно малювала і співала, зналася на етикеті та веденні державних справ.

Анна витирає сльози і всміхається Ярославу.

Приязні стосунки з европейськими країнами сприяли розвитку торгівлі та процвітанню народу Київської держави. Помер Ярослав мудрий у 1054році.

Фізхвилинка:

«Україно, ми твоя надія»

2.5 Робота з підручником: стор 94-98

Князь Ярослав Мудрий. «Руська правда» Зростання авторитету Київської держави.

Відповіді на запитання.

Систематизація та узагальнення знань.

На початку уроку ми з вами побудували вежу з добрих справ, які здійснив князь Володимир. Згадайте, які корисні справи для розвитку Київської держави зробив його син Ярослав . У мене на столі лежать папірці з переліком тих справ, які були зроблені князями Київської Русі. Оберіть з цього переліку ті корисні справи, які зробив князь Ярослав. Кожен з вас по черзі обиратиме і прикріплюватиме їх на дошці біля портрета князя Ярослава Мудрого. З цих важливих справ ми побудуємо «Ярославову вежу».

Корисні справи Ярослава Мудрого:

· остаточно розгромив печенігів у 1036 році;

· збудував Софійський собор;

· сприяв поширенню знань, розбудові Києва;

· зібрав першу бібліотеку;

· укладав вигідні шлюби з королівськими родинами;

· створив перший збірник законів - «Руська правда»;

· розширив межі Київської держави.

Давайте порівняємо «Вежу Володимира» і «Вежу Ярослава Мудрого»

- Чия вежа вища? (Ярослава Мудрого).

- Про що це свідчить? ( Це свідчить про те, що Ярослав дійсно зробив більше корисних справ за часи свого правління, ніж його батько Володимир. Недарма його назвали Мудрим.)

На початку уроку перед нами стояло проблемне запитання. Давайте спробуємо дати на нього відповідь.

- Чи правильним є твердження, що за часів правління Ярослава Мудрого Київська Русь досягла найвищого розквіту?

Відповіді учнів: (Це твердження є правильним. За часи правління Ярослава Мудрого Київська Русь досягла найвищого розквіту про це свідчать ті важливі справи, які він зробив.)

Ви зробили правильні висновки. Дійсно за Ярослава Мудрого Київська держава досягла великого розвитку. У 2008 році Україна серед багатьох відомих людей різних часів у проекті «Великі українці» обрала на перше місце Ярослава Мудрого. За мудрість, честь і славу цієї особи в Україні створена сучасна державна нагорода «Орден Ярослава Мудрого для нагородження громадян за видатні заслуги перед Україною . Зображення Ярослава Мудрого ми можемо бачити на сучасних грошових купюрах. Ці факти свідчать по те, що українці не забувають, а шанують діяльність князя Ярослава Мудрого.

ІІІ. Підсумок уроку

3.1. Узагальнююча бесіда:

- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

- Чим вразив вас князь Ярослав?

- Чому князя Ярослава народ називав Мудрим?

3.2. Домашнє завдання

Стор 94-98

3.3.Оцінювання учнів.

Візьміть свої гаманці і підрахуйте бали, щоб дізнатися, яку оцінку ви маєте за сьогоднішній урок. Один златник - 3 бали.

За князювання Ярослава Мудрого Київська держава досягла вершин своєї могутності. Перед смертю князь залишив своїм синам заповіт.

Послухайте його і подумайте , якими заповідями Ярослава Мудрого може скористатися сучасне покоління? Що б ви взяли для себе? Відповіді підготуєте на наступний урок.

«Осе одхожу зі світу сього. А ви, сини мої, майте межи собою любов, бо ви брати від одного отця й однієї матері. Якщо ж будете ви в ненависті жити, у роздорах сварячись, то й самі погибнете, і землю отців своїх і дідів погубите, що її надбали вони трудом великим. Тож слухайтеся брат, брата, пробувайте мирно». (Треба любити оточуючих, не сваритися, берегти мирне життя).