14 Як українське козацтво прославилось у битвах і походах

Д.З.: вивчити § 13 с. 84-90 віфдаовісти на питання с. 90 виконати завдання у контурній карті


Поурочний план

Джерело https://www.schoollife.org.ua/tema-yak-ukrajinske-kozatstvo-proslavylos-u-bytvah-i-pohodah-5-klas-istoriya-ukrajiny-nova-prohrama/


Тема: Як українське козацтво прославилось у битвах і походах

Мета: дати характеристику козацькому періоду в історії України; формувати в учнів знання про причини виникнення українського козацтва, козацькі звичаї, походи козаків, козацьких гетьманів; розвивати навички роботи з текстовими джерелами інформації; сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.

Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.

Тип уроку: комбінований;

Поняття та терміни: Річ Посполита, козак, гетьман, Січ.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття;

· знаходити на карті території, пов’язані із зазначеними подіями та діяльністю людей;

· розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника;

· описувати життя та побут козаків;

· давати характеристику діяльності гетьманів;

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Що для вас означає словосполучення «козацька Україна»? Як ви розумієте вислів «Ми козацького роду»?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Хто такі українські козаки

Складіть асоціативний кущ

Впишіть в кола риси, які були притаманні українському козацтву

Знайдіть на карті українських земель першої половини XVI століття Дике поле і зробіть припущення, чому воно так називається. Хто проживав тоді у причорноморських степах? Які міста розташовані найпівденіше на степовій території?

Прочитайте опис сучасного українського історика Наталії Яковенко про місцевість, де мешкали козаки. Чому, на думку науковця, там, де проживали козаки, був рай, створений лише для сміливців?

Старезні дубові гаї в гирлах дніпровських допливів, незаймані бджолині рої, безмірні запаси риби й дичини, дика, по-південному розкішна краса витворювали з цих місць райську оазу. Її створив Бог для сміливців, які зможуть дістатися сюди, подолавши степ і пороги. Саме з цим закутком обітованої землі, висунутої вглиб Поля, пов’язане утвердження на історичній арені козаків.

Що зображено на картині Опанаса Сластіона? Який настрій у героїв картини? Що у тексті Н. Яковенко та в карті зі с. 93 допомогло вам зробити такі висновки?

За переказами, першу Запорозьку Січ побудував князь Дмитро Вишневецький у 1550-х роках на острові Мала Хортиця.

Як козаки намагалися зробити Січ неприступною? Яке значення

мали для козаків кораблі?

2. За що воювали козаки у XVI-XVII століттях

Складання історичного портрета

Використовуючи пам’ятку «Характеристика історичного діяча» складіть розповідь про Б. Хмельницького за опорними словами.

1) Б. Хмельницький (1595–1657);

2) народився в сім’ї дрібного землевласника;

3) місцева школа, ієзуїтський колегіум;

4) знав багато мов;

5) мудрий, відважний, рішучий;

6) брав участь у військових походах козаків;

7) гетьман козацький.

3. Як ми вшановуємо пам’ять про українське козацтво

Скориставшись наведеними джерелами С. 97 розкажіть, як у народній пам’яті вшановується історія українського козацтва.

V. Закріплення знань учнів.

1. На якій території виникло українське козацтво?

2. Чим займалися козаки?

3. У яких походах брало участь козацьке військо під керівництвом гетьмана

Петра Конашевича-Сагайдачного?

4. Яку війну очолив Богдан Хмельницький? Коли вона відбувалася?

5. З чим пов’язане розташування козацьких фортець — Січей — саме нижче

дніпровських порогів?

6. Чому і як ми сьогодні вшановуємо пам’ять про козацтво?

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 14

2. Письмово: Напишіть своєму уявному закордонному однолітку листа з розповіддю про українське козацтво та ваше ставлення до нього.