17 Які події називаються Українською революцією

домашнє завдання: вивчити § 17 с.113-120 відповсти на питання с. 120, виконати завдання у контурній карті

Поурочний план у вигляді презентації https://vseosvita.ua/library/ukrainska-revolucia-1917-1920-rozrobka-uroku-dla-5-klasu-7343.html


Для тих, хто хоче знати більше


Поурочний план

Джерело https://www.schoollife.org.ua/tema-yaki-podiji-nazyvayutsya-ukrajinskoyu-revolyutsijeyu-5-klas-istoriya-ukrajiny-nova-prohrama/

Тема: Які події називаються Українською революцією

Мета: познайомити учнів з подіями в Україні під час Першої світової війни 1914–1918 рр., показати героїзм українських січових стрільців; дати уявлення про перебіг подій в Україні протягом 1917–1920 рр., пояснити причини виникнення Центральної Ради; розвивати вміння встановлювати хронологічну послідовність історичних подій, виділяти головне, ставити запитання до тексту.

Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.

Тип уроку: комбінований;

Поняття та терміни: Перша світова війна, революція, автономія, республіка, Універсал

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· установлювати тривалість і хронологічну послідовність подій Першої світової війни та Української революції;

· пояснювати терміни та поняття.

· знаходити на карті території, пов’язані із зазначеними подіями;

· розповідати про історичних діячів доби Української революції; удосконалити навички роботи з текстовими та візуальними джерелами інформації;

· висловлювати особисте ставлення щодо історичних подій та діячів даного періоду.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Заслуховування повідомлень учнів про важливість отримання освіти.

Бесіда

1. Пригадайте, коли на українських землях існувала власна держава.

2. Чому українські землі так приваблювали чужинців?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Як ви думаєте, що може спонукати багатьох людей одночасно прагнути змін?

Початок ХХ ст. було ознаменовано для українського народу карколомними

змінами: Перша світова війна, боротьба за українську державність, перемога більшовицької влади. Як ці події вплинули на життя українців, що здобули і що втратили вони за цей час — ось про що ми будемо говорити на цьому уроці.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Чому розпочалась революція в Україні

а) Учні виписують із тексту нові поняття. Складають речення з кожним із них. Пояснюють, чому розпочалась Українська революція.

Робота з термінами

Революція (в перекладі з лат. «поворот, зміна») — швидка зміна встановленого політичного, соціального чи економічного порядку в суспільстві.

Республіка (з латинської — «спільна справа») — держава, в якій влада належить представникам народу, обраним на певний час.

Що зображено на фотографії С.114? Що може об’єднувати таку велику кількість людей? Чого вони можуть вимагати?

б) Прочитайте вірш «На майдані коло церкви...» Поясніть, як у поезії пов’язані слова «революція» і «воля»? Який настрій створює автор?

На майдані коло церкви

революція гуде.

— Хай чабан — усі гукнули, —

за отамана буде!

Прощавайте, ждіте волі, —

гей, на коні, всі у путь!

Закипіло, зашуміло —

тільки прапори цвітуть...

Павло Тичина, 1918 р.

2. Як розгорталися події Української революції

а) Робота з таблицею

Події Української революції

Дата

Подія

б) Знайдіть у тексті імена історичних діячів, пов’язаних з перебігом Української революції.

в) Які події революції відображено на фотографіях С.117?

г) Робота з історичним джерелом. Зі спогадів Михайла Грушевського

«Пробув я головою Центральної ради тринадцять місяців, до кінця її існування. Тяжке й відповідальне було те становище. Вороги українства, які і давніше пеклом на мене дихали, у своєму засліпленні вважали мене і автором українського руху, і винахідником української мови, тепер особливо всіли на мене своїми лайками й погрозами. А найтяжче ставало, коли не було згоди й між своїми. При тім же, хоч усяку відповідальність валили на мене, в дійсності мав я дуже обмежений вплив і то моральний тільки: юридично моя роль була чисто формальна, як голова Центральної ради я проводив її збори та представляв її на зовні. Рішала у всяких справах більшість…»

Запитання

а. Якою, за свідченням джерел, була роль Михайла Грушевського в Українській революції?

б. Як сучасник оцінював вплив М. Грушевського? Чи належав він до його прихильників? Як про це сказано в джерелі?

в. Як сам М. Грушевський оцінював свою роль? Як можна пояснити таку оцінку?

3. Як зберігається Українська революція в пам’яті народу

а) Порівняйте проекти Державного герба та Державної печатки, створені художником на прохання Центральної Ради у 1917-1918 роках, із сучасними символами України. Про що свідчить збіг у державній символіці часів Української революції та періоду незалежності?

б) Чому в сучасних містах є пам’ятники, присвячені діячам революції в Україні 1917-1921 років?

V. Закріплення знань учнів.

Історичний диктант

1.Революція в Україні розпочалася … року та завершилася наприкінці … року (1914 р., 1917 р., 1918 р., 1920 р., 1924 р.).

2. Українська Центральна рада була утворена … (1914 р.; 1917 р.; 1919 р.).

3. Українська Центральна рада була утворена в місті … (Вінниця, Львів, Київ, Одеса, Харків).

4. Українську Центральну раду очолював … (Володимир Винниченко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра, Михайло Грушевський).

Відповідь: 1 — 1917,1920 р.; 2 — 1917 р.; 3 — Київ; 4 — Михайло Грушевський.

Бесіда

1. Чому 22 січня 1919 р. українці називають Днем соборності?

2. Чому Українська революція зазнала поразки?

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 17

2. Письмово: Уявіть себе мешканцями України у 1917-1920-х років. Про що

ви могли б прочитати у газетах того часу? Придумайте кілька заголовків уявних статей про події в Україні за часів революції.