25 Соціально-економічне становище.

Домашнє завдання: вивчити § 18 с. 150-158 відповісти на питання с.158


Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/urok-politika-priskorennya-139212.html

Конспект уроку

з історії України

для 11-го класу

Підготувала учитель історії

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Політика «прискорення»

Мета: визначити передумови та результати політики «прискорення»; виявити суперечності політики «прискорення»; охарактеризувати процес боротьби з пияцтвом та алкоголізмом; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

- називати дати, пов’язані з темою уроку;

- застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;

- визначати передумови та результати політики «прискорення»;

- аналізувати суперечності політики «прискорення»;

- характеризувати процес боротьби з пияцтвом та алкоголізмом;

- висловлювати обґрунтовані судження щодо політичних рішень Михайла Горбачова.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, історична карта, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1. Тестування.

- Перейдіть за посиланням та виконайте тестування. (За наявності Інтернету)

1) Коли Михайло Горбачов прийшов до влади?

А 1982 р. Б 1983 р. В 1984 р. Г 1985 р.+

2) На якому з портретів зображено Михайла Горбачова?

А Б + В Г

3) Яке з тверджень НЕ стосується М. Горбачова?

А прийшов до влади у 54 роки

Б народився у Ставропольському краї

В написав книгу «Перебудова та нове мислення для нашої країни і всього світу»

Г один із засновників Української Гельсінської групи +

4) Яку назву отримав курс реформ, проголошений М. Горбачовим?

А перебудова + Б розбудова В забудова Г перепланування

5) Послаблення цензури, часткова свобода слова – це…

А розголос Б гласність + В шумність Г розмовність

6) Яка річниця голодомору стала переламною для пам’яті про голодомор?

А 25-та Б 30-та В 40-ва Г 50-та +

7) У якому році світ побачило перше ґрунтоване дослідження Голодомору «Жнива скорботи»?

А 1983 р. Б 1984 р. В 1985 р. Г 1986 р. +

8) Яку назву отримав політичний курс на припинення «холодної війни» та відмову від гонки озброєнь?

А нова думка Б нове мислення + В нове спілкування Г нова програма

9) Як президент США Р. Рейган називав СРСР?


А «імперія зла» +

Б «корпорація страху»

В «імперія монстрів»

Г «фабрика зла»


10) Яку назву отримала програма США, спрямована на захист від атаки міжконтинентальних ракет?


А «Зоряна брама»

Б «Космічні війни»

В «Зоряні війни» +

Г «Зоряні сварки»


11) Як розшифровується абревіатура СОІ

А «Стратегічна оборонна ініціатива» +

Б «Системна оборонна інформація»

В «Стала охоронна ініціатива»

Г «Стратегічна озброєна ініціатива»

12) Яка подія відбулася раніше за інші?

А проголошення політики гласності

Б проголошення курсу на перебудову +

В проголошення курсу «нового мислення»

Г початок виведення радянських військ з Афганістану

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Ребус.

- Розшифруйте ребус.

(Прискорення)

- Поясніть значення слова-відгадки.

2. Вправа «Кола на воді».

- До кожної літери поняття «прискорення» доберіть слово-асоціацію.

Наприклад:


П – процес

Р – розвиток

И

С – система

К – користь

О -

Р – рух

Е – енергія, ентузіазм

Н – наполегливість

Н – наступність

Я – яскравість


- Висловіть припущення, як політика «прискорення» відображалася в політиці.

- Сьогодні ми дізнаємося, що саме передбачала політика «прискорення», які основні заходи було вжито та які наслідки вона мала.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Кероване читання (с. 173 підручника).

- Опрацюйте матеріал підручника.

- Що передбачала політика «прискорення»?

- На що бідкався В. Щербицький?

- Чому, не зважаючи на активний курс на реформування, економіка республіки поринала у кризу?

2. Вправа «Передбачення за ілюстраціями».

- Розгляньте ілюстрації.

- Який процес, на вашу думку, вони ілюструють?

- З якою метою влада могла вжити таких заходів?

- Які цінності натомість пропагують ці листівки та плакати?

- Поміркуйте, якими могли бути позитивні чи негативні наслідки. Наведіть не менше трьох варіантів.

3. Перегляд відеоролику.

- Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=RfF8c--f-EI

- Коли було розпочато антиалкогольну компанію? (7 травня 1985 року)

- Яких заходів було вжито для боротьби з пияцтвом? (підвищували ціни на алкоголь, закривали магазини, знищили виноградники, вирізали з фільмів сцени з вживанням алкоголю)

- Скільки тривала антиалкогольна компанія? (2 роки)

- Які наслідки мала ця боротьба? (глибока економічна криза)

4. Робота в парах.

- Попрацюйте в парах.

- Оберіть одну з карикатур на с. 174 підручника та проаналізуйте її за запитаннями.

- Які образи обіграли художники, щоб викрити бюрократичні перепони на шляху реформ? Витлумачте кожен з цих образів.

- Як ви гадаєте, чи дієвими були зусилля пропагандистів? Свою позицію обґрунтуйте.

5. Кероване читання (с. 175 підручника).

- Опрацюйте матеріал підручника.

- Чому влада активно боролася з нетрудовими доходами?

- Чому, на вашу думку, вона змінила своє ставлення до осіб, які намагалися заробити кошти нетрудовим шляхом?

6. Робота з Інтернет-ресурсами.

- Перейдіть за посиланням та опрацюйте матеріал.

- Чому радянська преса негативно висвітлювала людей, що працювали самі на себе?

- Чи можна вважати закон «Про індивідуальну трудову діяльність» початком підприємництва в СРСР? Відповідь аргументуйте.

- Проаналізуйте карикатуру, представлену у статті.

7. Аналіз карикатур (с. 175 – 176 підручника).

- Роздивіться карикатури.

- Яким явищам економічного життя доби їх присвячено? Що викривають карикатуристи?

- Чому антиалкогольна кампанія не дала очікуваних результатів?

- Хто такі «несуни»?

- У чому виявлявся деморалізаційний вплив кризи радянської економіки?

V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Стратегія «Фішбоун».

VI. Підсумки уроку.

1. Вправа «СЕНКАН».

- Створіть сенкан до поняття прискорення.

Іменник

Два прикметника

Три дієслова

Речення з 4 слів

Іменник-синонім

VII. Інструктаж з домашнього завдання.

1. Опрацювати с. 173 – 175 підручника.

Джерело https://naurok.com.ua/urok-chornobilska-katastrofa-139401.html

Конспект уроку

з історії України

для 11-го класу

Підготувала учитель історії

Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Чорнобильська катастрофа

Мета: визначити причини Чорнобильської катастрофи, на основі різних джерел інформації; охарактеризувати вплив катастрофи на екологію України; з’ясувати як катастрофа вплинула на повсякденне життя українців та активізацію національного руху; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

- називати дати, пов’язані з темою уроку;

- застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;

- визначати причини Чорнобильської катастрофи, на основі різних джерел інформації;

- характеризувати вплив катастрофи на екологію України;

- описувати як катастрофа вплинула на повсякденне життя українців та активізацію національного руху;

- показувати на карті Чорнобильську АЕС та територію забруднення після аварії.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, історична карта, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, відеоролик.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1. Вправа «Розгаданий кросворд».

- На основі вивченого матеріалу поставте запитання до розгаданого кросворду.

3к

4д

у

е

2г

п

ф

1е

к

о

н

о

м

і

к

а

р

н

ц

б

и

и

6і

7б

а

5т

і

н

ь

о

в

а

ч

ф

р

о

л

т

в

я

е

ц

р

і

я

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Гра «Впізнай фільм».

- Прослухайте факти про серіал та назвіть його.

П’ятисерійний бритино-американський серіал.

На українських екранах з’явився у червні 2019 року.

Базується на спогадах учасників та свідків подій.

Посідає п’яте місце на IMDЬ з оцінкою 9,4 з 10.

Визнаний найкращим серіалом сучасності.

Учні висловлюють припущення. (Серіал «Чорнобиль»)

2. Перегляд відеоролику «Український трейлер серіалу «Чорнобиль»».

- Перегляньте український трейлер.

https://www.youtube.com/watch?v=_bXwI5dhXRk

- Що можна сказати про побачене?

- Чи відповідають кадри із серіалу реальним подіям?

- Чи бачили ви цей серіал?

- Чому, на вашу думку, він зайняв визначне місце у кінематографі?

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Перегляд відеоролику.

- Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=UhgXiUf9vX8

- Визначте головну причину та наслідки Чорнобильської АЕС.

- Чому радянське керівництво намагалися приховати катастрофу?

- Що змусило керівників все ж таки повідомити населення про вибухи?

2. Вибіркове читання (с. 179 – 180 підручника).

- Зачитайте ті речення, що містять відповіді на питання.

- Чому святкування 1 травня у Києві відбувся у звичайному режимі?

- Наскільки правдивими були повідомлення влади про шкідливість аварії на ЧАЕС?

- Чому Чорнобильська катастрофа стала поштовхом для активізації національного руху часів «перебудови»?

3. Робота в парах.

- Прочита йте фрагменти джерел.

- Чому інформація КДБ від 29 квітня мала на меті не інформування задля порятунку населення від радіації, а створення умов державної безпеки під час підготовки і святкувань «1 Травня – Дня міжнародної солідарності трудящих»?

- Чому влада в СРСР загалом та УРСР зокрема намагалася приховати правду про події на ЧАЕС як від своїх громадян, так і від країн Заходу? Як це узгоджувалося з політикою гласності?

4. Аналіз історичного джерела.

- Прочитайте фрагмент джерела.

- Як у документі пояснюється зв’язок економічних та екологічних проблем в Україні з визріванням ідеї незалежності?

- Сформулюйте одне-два запитання до тексту джерела.

5. Робота з додатковою інформацією.

- Опрацюйте додатковий матеріал.

- На основі цього матеріалу та інформації, отриманої на уроці, заповніть таблицю.

Чорнобильська катастрофа

Дата_______________

Причини

Наслідки

6. Робота з Інтренет-ресурсами.

- Скористайтеся QR-кодом та прогляньте статтю.

- Хто та з якою метою встановив ялинку у Прип’яті?

- Що сприяє активному туризму до зони відчуження?

V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Робота з картою.

- Знайдіть на карті місце Чорнобильської катастрофи.

- Прослідкуйте межу поширення радіації.

- Знайдіть кордони зони відчуження.

2. Прийом «Нова інтерпретація».

- Попрацюйте в групах.

1-ша група.

- Поміркуйте, як би змінилася історія України та світу, якби Чорнобильської катастрофи не було.

2-га група.

- Поміркуйте, що б змінилося, якби радянське керівництво вчасно повідомило населення про катастрофу та розпочало евакуацію.

VI. Підсумки уроку.

1. Вправа «Три М».

- Назвіть три моменти, які вас вразили на уроці, або ті, що видалися вам найцікавішими.

VII. Інструктаж з домашнього завдання.

1. Опрацювати с. 179 – 181 підручника.