Домашнє завдання: виввчити § 21 с.140 - 149 відповісти на питання у кінці параграва
Поурочний план
Тема: Чому храми та ікони є пам’ятками історії України
Мета: визначити, що вважають історичними пам’ятками та яке значення вони мають для вивчення минулого; навчити учнів розпізнавати та описувати історичні пам’ятки, складати про них зв’язну розповідь; виховувати учнів свідомими щодо необхідності збереження пам’яток історії та культури.
Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.
Тип уроку: уроки засвоєння нових знань.
Поняття та терміни: пам’ятки історії, ікона, мозаїка, фреска
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
· визначити, що вважають історичними пам’ятками та яке значення вони мають для вивчення минулого;
· розпізнавати та описувати історичні пам’ятки, складати про них зв’язну розповідь;
· пояснювати історичні поняття на основі тексту підручника та застосовувати їх під час виконання пізнавальних завдань;
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Ланцюжок»
Учні по черзі називають архітектурні споруди, літературні та образотворчі твори мистецтва, які їм відомі з уроків історії або в результаті відвідування музеїв чи проведення екскурсій.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Уявіть, що вам потрібно розповісти про історію України лише за допомогою фотографій чи картин. Які ви обрали б і чому?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке пам’ятки історії
а) Читаючи текст, з’ясуйте, що таке історичні пам’ятки та чому вони так називаються. Запишіть визначення у зошит.
б) Про що можна дізнатися з меморіальних дошок, фото яких розміщено на 141 сторінці? Чому, на вашу думку, на таких дошках є словосполучення «Охороняється державою»?
2. Як і навіщо створювали храми та ікони
а) Читаючи текст, поясніть поняття «храм». З’ясуйте особливості побудови християнських храмів.
б) Робота з візуальними джерелами
Розглянувши ілюстрації у підручнику на С. 142–143, дайте відповіді на запитання.
1. Які назви мають храми різних релігій? Опишіть їх. Чи однаковий вигляд
вони мають? Чому?
2. Розгляньте зображення ікон. Визначте, у чому полягає їхня історична цінність.
V. Закріплення знань учнів.
1. Що називають історичними пам’ятками?
2. Як називаються храми у різних релігіях?
3. Що означають поняття ікона, фреска, мозаїка ?
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 21 C. 140-143
2. Письмово: 1 Дізнайтеся, які храми є у вашому місті чи селі або у найближчих населених пунктах. Кому чи чому вони присвячені та коли були збудовані?