31 Яким був перебіг греко – перських війн.

домашнє завдання вивчити § 33 с.153-156 відповісти на питання с. 156 виконати завдання в контурній карті

домашнє завдання

Джерело - https://www.schoollife.org.ua/970-2018/

ТЕМА. Яким був перебіг греко-перських війн

Мета: сформувати уявлення про греко-перські війни, стратегію й тактику воюючих держав; визначити причини та наслідки греко-перських війн; розглянути перебіг подій; розвивати вміння працювати в групах, виділяти головне, складати текстові таблиці; формувати негативне ставлення до будь-яких проявів насильства.

Обладнання: підручник, зошит, наочність, мультімедійний проектор.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: гопліт, трієра, Перший афінський (делоський) морський союз, фаланга.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

- називати хронологічні межі та дати греко-перських воєн;

- показувати на карті Перську державу і Грецію, місця основних битв;

- характеризувати діяльність видатних діячів.

Епіграф до уроку: Aut vincere, aut mori – Перемогти або вмерти. (Давньогрецька мудрість)

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ми продовжуємо вивчення історії стародавньої Греції. Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нового розділу "Греція в V—ІV ст. до н.е.". В історичній науці цей період ще називають "класичним добою".

Перемогти або вмерти! Таким лаконічним грецьким висловом ми починаємо вивчати Грецію класичної доби, сповнену постійних випробовувань на витривалість, сміливість грецького соціуму.

· Як ви гадаєте, про що говорить цей вислів?

Тема нашого уроку «Греко – перські війни».

Знайдіть в темі уроку відомі вам слова.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання на повторення

1. За якого правителя Перське царство досягало своєї найбільшої могутності? (За Дарія І)

2. Які сусідні держави підкорили перси у VІ ст. до н.е.? (Вавилон, Єгипет , Мідію та значну частину Передньої Азії)

Працюємо з картою

1. Знайдіть на карті територію Перського царства на початку V ст. до н. е.

2. Які народи були завойовані персами на початок V ст. до н. е.?

Давайте порівняємо територію Греції та Персії.

· Як ви гадаєте яка держава мала перемогти в цих війнах?

Як вам уже відомо, у другій половині VI ст. до н. е. у світі не існувало сили, здатної протистояти військовій могутності Перської держави.

Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як греки змогли захистити свою Батьківщину від персів. На дошці ви бачите питання, в кінці уроку ми повинні дати на нього відповідь:

Проблемне питання

· Грецька перемога - це результат військової муштри чи любов до Батьківщини?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Під владу Персії потрапили й грецькі міста Малої Азії. У 500 р. до н. е. вони підняли повстання проти персів. Однак після кількох років кровопролитної боротьби воно було жорстоко придушене.

Повстання грецьких полісів Малої Азії вважається початком греко-перських війн.

Греко-перські війни (500—449 рр. до н. е.) — війни, які велися між Перською державою і грецькими містами­ державами, що захищали свою незалежність .

Пропоную вам прослухати уривок з поезії В.Малишка про початок греко – перської війни та визначити їх причини.

- Перси завоювали майже всю Грецію Іонійську

Та захотіли вони мати всю землю Олімпійську.

Цар Дарій еллінам наказав здаватися,

Але Спарта, Афіни й Мілет не хотіли підкорятися.

Це дуже розгнівало перського царя,

І наказав він своїм нападать через моря…

Таким чином серед головних причин греко-перських воєн слід виділити такі:

- підкорення Персією грецьких міст та островів у Малій Азії;

- загроза захоплення всієї Греції.

Виділяють 3 найбільші битви: Марафонська битва, битва при Фермопілах та Саламінська битва.

Робота в групах

Створити 4 групи. Кожна група має опрацювати питання й виконати завдання.

• 1­а група. Марафонська битва .

Опрацювати текст підручника стор. 152 – 153 і додаткову інформацію та скласти розповідь за планом:

1) Наступ персів у Греції.

2) Відповідь Афін і Спарти послам Дарія I.

3) Похід персів влітку 490 р. до н. е..

4) Перемога Мільтіада.

5) Радісна звістка.

Запитання до картки №1

1. Розкрити значення понять «армада», «гопліти», «фланг» та «фаланга».

2. У якому році відбулася Марафонська битва? Яке це століття?

3. Скільки років тому вона відбувалася?

4. На вашу думку, чи вирішила Марафонська битва конфлікт Греції та Персії? Відповідь обґрунтуйте.

• 2­а група. Похід Ксеркса. Битва при Фермопілах.

Опрацювати текст підручника стор. 154 та скласти розповідь за планом:

1) Наступ перського війська.

2) Відповідь Леоніда.

3) Зрада.

4) Оборона Фермопіл.

5) Наслідки поразки греків.

Запитання до картки №2

1. У якому році відбулася битва при Фермопілах? Яке це століття?

2. Скільки років тому вона відбувалася?

3. Чому Леонід, відпустивши союзників, залишився зі своїми воїнами в Фермопільській ущелині на вірну загибель?

4. Які якості продемонстрували спартанські воїни в цій битві?

• 3­я група. Саламінська битва.

Опрацювати текст підручника стор. 155 та скласти розповідь за планом:

1) Грецький флот.

2) Упевнений Ксеркс.

3) Результат бою.

4) Значення Саламінської битви.

Запитання до картки №3

1. У якому році відбулася Саламінська битва? Яке це століття?

2. Скільки років тому вона відбувалася?

3. Розкрити значення понять «трієри».

• 4­а група. Остаточна перемога греків та її значення. Перший Афінський морський союз.

Опрацювати текст підручника стор. 155 – 156 і додаткову інформацію та скласти розповідь за планом:

1) Нове вторгнення персів.

2) Бій біля міста Платеї.

3) Звільнення від персів материкової Греції.

4) Створення Афінського морського союзу.

5) Укладення Каллієвого миру.

Запитання до картки №4

1. У якому році підписано «Каліїв мир»? Яке це століття?

2. Скільки років тому вона відбувалася?

3. Для чого було утворено Афінський морський союз?

За наявністю часу скласти узагальнюючу таблицю( за відсутністю часу залишається на домашнє завдання)

490 р.

до н. е.

Марафонська

битва

Використовуючи сильні фланги, греки затиснули персів з боків, і ті, побоюючись оточення, вимушені були відступити. Втрати: 6400 персів і 192 грецькі гопліти. Блискуча перемога греків

480 р.

до н. е.

Битва при Фермопілах

Героїчна оборона Фермопільського проходу спартанським царем Леонідом з 300 воїнами засвідчила стійкість грецьких воїнів. Загинули через зраду. Перська армія рушила через Фермопіли, зайняла Беотію та вступила до Аттики. Афіни опинилися під загрозою облоги

480 р.

до н.е.

Саламінська битва

Морська битва, в якій греки показали перевагу своїх кораблів. Перси повернули назад

479 р.

до н. е.

Битва під Платеями

Уперше елліни об’єдналися перед спільним ворогом і перемогли. Залишки перської армії відступили у Фессалію. Біля мису Мікале перський флот зазнав остаточної поразки

449 р.

до н. е.

Закінчення греко- перських воєн

Укладення «Калієвого миру». Егейське море стало вільним для грецької торгівлі. Налагодилися торгові зв’язки з колоніями

В 479 р. до н.е. перси знов вдерлися до Аттики. Перси пограбували та спалили Афіни. Проти них зібралася об'єднана грецька армія, за чисельністю така сама, як у персів.

В 479 р. до н.е. війська греків і персів зійшлися у двобої поблизу міста Платеї. Греки мужньо билися за свою свободу. Уперше за всю свою історію елліни стояли разом, у єдиному бойовому строю перед спільним ворогом. Саме Платейська битва відіграла вирішальну роль у греко-перських війнах. Здобувши перемогу, греки остаточно розгромили противника і вигнали його з Греції.

Битва при Платеях поклала край походам персів у Європу. Грека настільки повірили у свої сили, що самі перейшли у наступ проти персів. У продовж наступних 30 років вони відвойовували у персів острови і береги Егейського моря, здійснювали рейди на Кіпр і в Єгипет.

Вирішальним у переході греків у наступ стало створення могутнього флоту. Поступово керівництво над флотом грецьких держав перейшло до Афін.

На основі цього в 478-477 р. до н.е. виник Делоський союз (згодом його назвали Перший афінський морський союз за домінування в ньому Афін), для спільного захисту від зовнішніх ворогів. Афіни, як одна з наймогутніших держав Еллади, поступово привласнили спільну скарбницю союзу і стали поводитися з союзниками як зі своїми підданими: ставили до влади потрібних правителів, чинили суд тощо. На кінець греко-перських війн союз об’єднував більше 400 грецьких полісів.

Греко-перські війни завершились у 449 р. до н.е. Сторони уклали між собою мир („Каліїв мир”). За цим миром Персія утримала за собою Кіпр, проте відмовилася від островів і малоазійського узбережжя Егейського моря. Персидському флоту було заборонено з’являтися в Егейському морі.

V. Закріплення знань учнів. Рефлексія

Дайте відповідь на запитання

1) Яке місто стало приводом для початку греко - перських війн? (Мілет)

2) Хто був перським царем під час першого та другого походу персів на Грецію? (Дарій І)

3) Де відбулася битва в 490 році до н. е.? (Біля міста Марафон)

4) Коли розпочався третій похід персів на Грецію? (У 480 році до н. е.)

5) Хто був перським царем під час третього походу персів на Грецію? (Ксеркс)

6) Де зустріли греки перську армію під час третього походу персів на Грецію? (У Фермопільській ущелині)

7) Біля якого острова греки знищили перський флот? (Саламін)

8) Як називалися грецькі бойові кораблі? (Трієри)

9) Де була знищена перська армія в 479 році до н. е.? (Біля міста Платеї)

10) Чим закінчилися греко-перські війни? (Перемогою греків)

Учні роблять висновки, відповідають на проблемне питання.

Заключне слово вчителя:

«Як говори греки: «Amemus patriam, pareamus legibus - Любiмо Батькiвщину, пiдкоряймося i законам».

Греки змогли за тривалий час боротьби вибороти власну волю та свободу, ціною величезних втрат, проявивши себе, як справжні патріоти та громадяни держави».

Оцінювання учнями роботи в групах.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 33, дати відповіді на запитання.