8 Гуманізм. Високе Відродження

Д.З.: вивчити § 6 с.40-49, ?-с.49

Поурочний план https://history.vn.ua/lesson/vsesvitnya-istorya-8-class-gisem-rozrobki/8.php

Урок № 8. Гуманізм. Високе Відродження.

Мета: скласти в учнів уявлення про гуманізм, розвиток культури Високого Відродження; дізнатися про майстрів світових шедеврів; формувати вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал; розвивати усвідомлення значення культурних досягнень для розвитку людства; виховувати почуття прекрасного на кращих зразках світової культури.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, ілюстративний матеріал.

Основні терміни та поняття: гуманізм, Відродження, Високе Відродження, Північне Відродження, титани Відродження.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель інформує учнів про початок розгляду нового розділу, тривалість його вивчення, форми і термін проведення узагальнення й тематичного оцінювання.

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Дидактична гра «Чиста дошка»

Правила гри. Учитель записує на дошці пронумеровані запитання і завдання. Вони можуть бути звичайної форми або мати вигляд схеми, малюнка, фрагмента картини тощо за матеріалом нової теми. Учитель попереджає учнів, що відповіді на ці запитання вони знайдуть у новому матеріалі. Періодично він буде запитувати учнів, чи готові вони відповісти на яке-небудь із поставлених запитань. Якщо учні відповіли правильно, то воно стирається з дошки. Завдання гри полягає в тому, щоб наприкінці уроку дошка була чистою.

Гра допомагає підтримувати увагу учнів на уроці. Її можна організувати у формі змагання команд: переможцем буде той ряд, який відповість на більшу кількість запитань. Іншим варіантом її проведення можуть бути письмові відповіді у зошитах. Під час закріплення нового матеріалу вчитель визначає, хто з учнів відповів на більшу кількість запитань, і сам відповідає на ті, що залишилися без відповідей.

Бесіда (на актуалізацію опорних знань)

1. Яку роль відігравала церква в культурному житті середньовічної Європи?

2. Як виникли і розвивалися ідеї раннього гуманізму?

1. Особливості мистецтва Відродження с.40

Робота з термінами та поняттями

Відродження — рух у літературі, науці та мистецтві другої половини XIV — XVI ст., що був започаткований в Італії та ґрунтувався значною мірою на відновленні античних традицій.

Гуманізм — світське вільнодумство епохи Відродження, що протистояло духовному пануванню церкви в суспільстві. У широкому розумінні — визнання цінності людини як особистості, її права на вільний розвиток і реалізацію своїх можливостей.

2. Нікколо Макіавеллі с. 41

3. Титани Відродження с.47—45

4. Північне Відродження с.45

5. Еразм Роттердамський с.47

Робота з документом

Уривок із «Похвали глупоті» Еразма Роттердамського

...А верховні першосвященики, що займають місце самого Христа? Якби вони, у свою чергу, також спробували наслідувати його життя, тобто його бідність, його працю, його вчення, його страждання, його презирство до життя, а також замислилися про значення свого титулу «папи», тобто отця і святійшого, то скажіть, що було б сумнішим за становище папи? І хто б став ціною свого добробуту боротися за це місце? Хто, купивши його, став би відстоювати його мечем, отрутою і будь-яким насильством? Скільки переваг втратив би папський престол, якби сюди дісталася мудрість? Що б сталося з усіма цими багатствами, з усіма цими перемогами, з усіма цими надіями, дозволами та порушеннями церковних заборон, поборами, індульгенціями, кіньми, мулами, охоронцями, що б відбулося, кажу я, з усіма цими, принадами?..

Запитання до документа

Як зображує Еразм Роттердамський спосіб життя римських пап?

III. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда

1. Що таке Відродження?

2. Назвіть хронологічні межі доби Високого Відродження.

3. Які живописні твори Леонардо да Вінчі ви знаєте?

4. Назвіть живописця, який створив «Сикстинську мадонну».

5. Яких майстрів Північного Відродження ви знаєте?

6. Хто створив серію гравюр «Апокаліпсис»?

Дидактична гра «Чиста дошка»

Учні обговорюють результати виконання завдання до дидактичної гри, яке було отримане перед початком розгляду нового матеріалу.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя

• Видатні майстри італійського Високого Відродження своєю творчістю сприяли поширенню в європейському суспільстві нових ідеалів, нових поглядів на людину та її місце в навколишньому світі.

• Для Північного Відродження було притаманне звернення до проблем, які хвилювали тогочасну людину, умов її повсякденного життя, невпевненості в сьогоденні.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте § б підручника.

2. Випереджальне завдання. Підготуйте презентацію про творчість одного з майстрів мистецтва бароко (Рембрандта ван Рейна, Пітера Пауля Рубенса, Дієго Веласкеса, Мігеля Сервантеса).

Варіант 2

Тема: Мистецтво Високого Відродження

Мета: ознайомити учнів з основними принципами епохи Відродження, дати уявлення про творчість італійських майстрів того часу, художників Північного відродження; розвивати вміння учнів працювати у групах, користуватися додатковою літературою, готувати презентації.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 8 клас» Н.Г. Подаляк, 2008 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 8 клас»

Тип уроку: комбінований

Основні терміни та поняття: Високе Відродження

Історичні постаті: Леонардо та Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Рафаель Санті, Джорджоне, Альбрехт Дюрер, Ганс Гольбейн Молодший, Ієронім Босх, Пітер Брейгель Старший

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· розповідати про основні принципи Відродження;

· розповідати про визначних митців даного періоду;

· використовувати додаткову літературу для підготовки презентації;

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Співвіднесіть прізвища митців і факти їхньої біографії.

Відповідь: а — 4; б — 3; в — 2.

2. Співвіднесіть прізвища авторів з назвами їхніх творів.

Відповідь: а — 3; б — 4; в — 2.

IІІ. Мотивація навчальної діяльності

Наприкінці XV - у першій третині XVI ст. відбувся небачений злет літератури, живопису, архітектури, через що цей період отримав назву Високе Відродження. Він дав світові новий тип творчої людини — особистість, обдаровану численними талантами, сильну духом, оригінального мислителя і митця. Цих творців нащадки не випадково порівнювали з давньогрецькими титанами, які не побоялися вступити в суперництво з самими олімпійськими богами.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Робота в групах

· 1-а група. Леонардо та Вінчі

· 2-а група. Мікеланджело Буонарроті

· 3-а група. Рафаель Санті

· 4-а група. Джорджоне

· 5-а група. Альбрехт Дюрер

· 6-а група. Ганс Гольбейн Молодший

· 7-а група. Ієронім Босх

· 8-а група. Пітер Брейгель Старший

Після закінчення презентації групи мають відповісти на запитання учнів.

Орієнтовні запитання і завдання

1. Як сучасники характеризували Леонардо?

2. Назвіть винаходи, які зробив да Вінчі.

3. Як сучасники характеризували Тиціана?

4. Що для Рафаеля було головним у живописі?

5. Назвіть жанр мистецтва, у якому працював Альбрехт Дюрер.

6. Назвіть основну тематику, над якою працював Альбрехт Дюрер.

V. Закріплення знань учнів

1. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

Відповідь: а — 5; б — 3; в — 1; г — 2.

2. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

Відповідь: а — 3; б — 5; в — 1; г — 2.

1. Що дозволяє називати митців доби Високого Відродження титанами? Чи відповідали Леонардо да Вінчі, Мікеланджело і Рафаель гуманістичному ідеалу людини?

2. Чому скульптура Мікеланджело «Давид» стала символом вільнолюбної Флоренції?

3. Чим пояснюється особлива популярність у добу Відродження портретного живопису? Які нові риси втілили в собі герої картин венеціанських художників?

4. Чи відрізнялося Північне Відродження від італійського? У яких країнах воно розквітло найяскравіше?

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 7

Додаток до уроку 18

Самостійна робота

1. Співвіднесіть прізвища митців і факти їхньої біографії.

2. Співвіднесіть прізвища авторів з назвами їхніх творів.

Узагальнення до уроку

1. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

2. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.