28 Писемність, освіта та наукові знання в Давньому Китаї.

Домашнє завдання: вивчити § 21 с. 102-104 відповісти на питання с. 104 Виконати завдання за штрихкодом на с. 109 підручника

Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-vsesvitno-istori-dlya-6-go-klasu-na-temu-pisemnist-osvita-ta-naukovi-znannya-u-davnomu-kita-32840.html

Конспект урокуз всесвітньої історії для 6-го класуна тему «Писемність, освіта та наукові знання у Давньому Китаї»»Підготувала учитель історії та правознавства КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів Зміїівської районної ради Харківської області» Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Писемність, освіта та наукові знання у Давньому Китаї

Мета: проаналізувати розвиток писемності та освіти у Давньому Китаї, визначити наукові знання давніх китайців, охарактеризувати культурні здобутки мешканців Стародавнього Китаю, внесок китайської цивілізації у світову культуру; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичними картами та документами; виховувати повагу до культурної спадщини давніх китайців.

Обладнання: підручники, робочі зошити, карта

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота з історичною картою.

· Покажіть на карті:

o район зародження давньоіндійської цивілізації;

o найдавніші індійські міста;

o територію Китайської держави в ІІІ ст. до н.е.

o Велику китайську стіну;

o Великий шовковий шлях.

· Опишіть місце розташування Китаю. У якій частині світу він розташований? Визначте положення Китаю відносно Індії.

· Опишіть географічне положення індії відносно Дворіччя.

· Чому долину річки Ганг почали освоювати пізніше, ніж басейн річки Інд?

2. Робота в малих групах.

Кожна група отримує зображення.

· Розгляньте зображення, доберіть до нього назву та складіть коментар, скориставшись наведеним планом(усно).

1) Що зображено на малюнку? Культурні здобутки якої держави представляє зображена пам’ятка?

2) Що вам відомо про її історію? Яку місію вона виконує в наш час?

3) Як ви вважаєте, про що свідчить таке ставлення до зображеної пам’ятки?

3. Бліц-вікторина.

1) Яку річку називали Жовтою рікою, «рікою тисячі бід», «лихом Китаю»? (Хуанхе)

2) Коли була заснована імперія Цінь? (221 р. до н.е.)

3) Який із правителів держави Маур'їв активно пропагував буддизм? (Ашока)

4) коли було створено Великий шовковий шлях? (за правління У Ді)

5) Що таке Великий шовковий шлях? (торговий шлях через Середню Азію на захід)

6) Назвіть рік початку будівництва Великої китайської стіни. (221 р. до н.е.)

7) Хто та коли започаткував династію Хань? (Лю Бан, 202 р. до н.е.)

8) Який період називають добою «семи царств, що воювали»? (5-3 ст. до н.е.)

9) Кого вважають батьком історії Китаю? (Симу Цяня)

10) Засновник якого вчення стверджував, що кожна людина має своє місце в суспільстві та свої обов’язки? (конфуціанства)

11) Що таке веди? (найдавніші пам’ятки релігійної арійської літератури)

12) Як китайці називали свою державу? (Піднебесною)

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з історичним джерелом.

Китайський історик Фаню Є повідомляв: «З часів Хань Гуан У Ді військова справа втратила своє значення, усі вивчають лише канони. Ті, хто носив убрання конфуціанців, вихваляли стародавніх володарів, мандрували від школи до школи, збиралися натовпами у лекційних залах… Шлях десять тисяч лі до знавця законів не вважали далеким[…], за навчання платили сотні тисяч монет».

· Як китайці ставилися до освіти? Поміркуйте, чим був спричинений такий інтерес до навчання?

2. Робота з текстом підручника (с. 117)

· Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.

1) Складіть план розповіді про писемність та освіту в Давньому Китаї, формулюючи пункти плану як питальні речення.

2) Об’єднайте подані слова в речення: У Давньому Китаї, ієрогліфи, 7 тис., кількість рисок, 52.

3) Оберіть зайве слово чи словосполучення. Вибір поясніть.

папір, глиняна табличка, шовкова стрічка, бамбукова дощечка, кістки тварин.

4) Доповніть речення: після запровадження імператором У Ді… (конкурсних іспитів, шкільництво в Китаї отримало поштовх для розвитку)

5) Чому слушним є твердження, що у Давньому Китаї «воїн ніколи не був взірцем для наслідування – ним завжди був грамотій-чиновник»?

3. Робота в парах.

· Користуючись текстом підручника, заповніть таблицю «Винаходи Китаю».

Вид винаходу

Назва винаходу

Стислий опис

(який мав вигляд або як виготовлявся)

Прилади

Компас

Мав вигляд квадратної пластини з магнітною ложкою на поверхні, що вільно оберталася, незмінно вказуючи ложкою на північ

Сейсмограф

Складався з порожнистої кулястої мідної посудини, усередині якої був вертикально розташований маятник.

· Розшифруйте слова. Складіть з ними речення.

РАПІП – папір

КОВШ – шовк

ПХОРО – порох

БРОДИ – дроби

4. Робота з візуальними джерелами (с. 119 підручника).

· Підготуйте стислі коментарі для інтернет-сторінки «Природничо-математичні науки в Давньому Китаї»

5. Робота з історичним джерелом (с. 120 підручника).

· Прочитайте фрагмент із твору Сими Цяня.

· Про які події йдеться у фрагменті з твору?

· Коли вони відбулися?

· Навіщо Сима Цянь розповідає про ці події? У чому цінність джерела?

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1. Робота з таблицею.

· Користуючись отриманими знаннями на уроці заповніть таблицю.

Галузь знання

Наукові знання

Астрономія

Першими помітили плями на Сонці, описали 800 зірок, поділили небо на 28 зодіакальних сузір’їв.

Медицина

Відкрили лікувальні властивості багатьох трав. Написали трактати про цілющі властивості женьшеню

Географія

Створили компас, знали частини світу

Математика

Знали десяткові дроби та дії з від’ємними числами

2. Хронологічна задача.

Китайська писемність виникла у ІІ тис. до н.е. Порахуйте на стрічці часу, скільки років минуло від цієї події до наших днів.

VI. Підсумки уроку.

VII. Домашнє завдання.

1) Опрацювати § 23 підручника та повторити попередні параграфи.