46 Утворення та розквіт елліністичних держав. Еллінізм.

Домашнє завдання: вивчити § 34 с. 148 - 153 відповісти на питання с. 153 виконати завдання у контурній карті с.


Утворення імперії Александра Македонського.pptx

Поурочний клас

Джерело http://ru.osvita.ua/school/lessons_summary/history_world/59974/

Утворення та розквіт елліністичних держав. Еллінізм.

Мета

Розкрити суть «еллінізму»; показати на історичній карті території елліністичних держав, систематизувати знання учнів про географічні та часові межі історії елліністичних держав; визначити основні причини розквіту культури і науки доби еллінізму; навчити пояснювати та застосовувати на прикладах зміст понять «діадохи», «еллінізм», «музей», «пергамент»; сприяти розвитку в учнів інтересу до історії.

Очікувані результати

Учні зможуть: називати час існування елліністичних держав, життя історичних діячів; показувати на карті територію елліністичних держав; описувати пам’ятки культури епохи еллінізму; визначати роль грецької науки та культури в розвитку елліністичних держав.

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності

Ознайомлення з темою та основними завданнями уроку

Проблемне питання. Чому саме на основі елліністичної культури створюються умови для подальшого розвитку культури двох тисячоліть?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Бесіда за запитаннями

1. Яка була мета походів Александра Македонського?

2. Назвіть найбільші битви Східного походу та покажіть їх на карті.

3. Які народи і країни увійшли до складу держави створеної А.Македонського?

4. Які риси А.Македонського як історичного діяча вам подобаються? Чому ?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Азія та Європа в моїй державі

об’єднаються у згоді та любові.

А.Македонський

1.Суть еллінізму.

Ілюстрація Бог Нілу.

Завдання. Пригадайте у якому образі давні єгиптяни зображували бога Нілу? Чим відрізняється зображення бога Нілу доби еллінізму від зображення доби стародавнього Єгипту?

323 р. до н.е.-30 р. до н.е. – хронологічні межі доби еллінізму.( 323р. до н.е – помер А.Македонський. 30 р. до н.е. – Рим завоював усі елліністичні держави.)

Після смерті А. Македонського створена ним імперія розпалася. Східний похід спричинив великий вплив на тогочасний світ. Грецька культура поширилася на великих просторах Азії, а також в Африці. В засновані А.Македонським міста заселялися грецькі селяни, ремісники, купці. Вони шукали кращої долі в далеких краях. В Єгипет і далеко на схід проникає грецька мова. Написи зроблені грецькою мовою знайдені у Середній Азії та Індії. Багато міст зводилося за грецьким зразком: мали стадіони, театри, іподроми, храми. Життя немовби перемістилося сюди з Греції. Саме тому цей період в історії Греції та навколишнього світу називають добою еллінізму.

Пригадайте. Який народ називав себе еллінами? Що означає слово Еллада?

Отже, еллінізм - це період поширення грецької або еллінської культурита виникнення великих територіальних держав, що охоплює період від смерті А.Македонського (323 р. до н.е. ) до завоювання Римом всіх елліністичних держав (30 р. до н.е.)

2.Утворення та розквіт елліністичних держав

За легендою, коли А.Македонський був при смерті його запитали кому він залишає трон він відповів: «найкращому», і ще додав : «бачу велика боротьба буде перед моєю могилою».

Діадохи – полководці А.Македонського, між якими після його смерті точилася боротьба за владу.

Епігони – за доби еллінізму і пізніше – нащадки воїнів і полководців А.Македонського.

Діадох Птолемей лаг – засновник династії Птолемеїв правив у Єгипті до складу держави входили також Близький хід та частина Малої Азії. Єгипет – житниця античного світу, тут торгували також тканинами з вовни та льону, папірусом, посудом, виробами з заліза, бронзи, міді. З порту Александрії везли товари в усі землі стародавнього світу. На острові Фарос у 283 р. до н.е. збудували маяк, 6 чудо стародавнього світу, заввишки 135-150 м. Маяк прослужив до травня 1100 року. Будівельники перших хмарочосів у Нью-Йорку та Чикаго враховували досвід грецьких зодчих. Завдяки маяку на острові Фарос в нашу мову прийшло слово фара.

Фара – могутнє потужне джерело спрямованого світла, оснащеного відбивачем.

Діадох Селевк - «Завжди справедливе те, що встановлене царем». Держава Селевкидів – південь Малої Азії, Месопотамія, Іран, більша частина Середньої Азії. В країні 72 сатрапії. Греція переживала занепад рільництва та тваринництва. Нові види та центри ремесла острів Парос – мармур, острів Кос – прозорі тканини.

Пергамське царство – Аттал – династія Атталідів, сильна армія. Столиця м.Пергам поступалася тільки Александрії Єгипетській.

- Які найбільші держави утворилися?

- Що означають поняття епігони, діадохи?

3. Елліністична архітектура та скульптура (презентація)

180 р. до н.е. – Пергамський вівтар.

Вівтар – величезний мармуровий поміст для жертвоприношень верховному богові греків Зевсу.

327-305 р. до н.е. – Колос Родоський маяк на острові Родос.

Колосальний – величний.

Скульптурні групи «лаокоон та його сини»

Лаокоон – жрець бога Аполлона в Трої. Був проти того, щоб заводити Троянського коня до міста. Тоді Афіна наказала двом зміям задушити Лаокоона з синами (Агесандр, Полідор, Атенодор).

Афродіта Мілоська.

Ніка Самофракійська.

Історична математика

Славнозвісну статую Афродіти Мілоської було знайдено на острові Мілос в Егейському морі в 1820 році. Її датують 120 р. до н.е. Обчисліть скільки років тому створено цей шедевр. Скільки років тому її було знайдено? В якому столітті це відбулося?

4.Розвиток науки

Мусейон – заснований Птолемеєм – велика науково-культурна установа в перекладі означає «храм муз». За грецькою міфологією музи були богинями покровительками науки і мистецтва. Покровителькою науки історії є муза Кліо.

Практична робота. Опрацювати частину параграфа та скласти таблицю.

Розвиток наукових знань в елліністичних державах.

Галузь науки

Ім’я діяча

Здобутки

Медицина

Герофіл

Дослідження внутрішніх органів людини

Математика

Архімед

Технічні винаходи в галузі техніки - катапульта

Географія

Ератосфен

Вирахував довжину окружності земної кулі помилившись на 50 км, ввів у вживання поняття географія

Астрономія

Арістарх Самойський

Довів наявність у всесвіті планет, що обертаються навколо Сонця

IV. Закріплення

Дерево запитань.

( На дошці намальована яблуня. З кольорового паперу вирізані яблучка, які прикріплені до яблуні та мають номери. Учні вибирають номер та відповідають на запитання, які написані на звороті яблука)

1. Як звали батька Александра Македонського?

2. Назвіть чудеса світу створені на території елліністичних держав.

3. Яка з елліністичних держав була наймогутнішою?

4. Хто з філософів жив у бочці?

5. Що означає слово Еллада?

6. Що таке еллінізм?

7. Що таке пергамент?

8. Яка з елліністичних держав мала найбільшу територію?

9. Хто такі діадохи?

10.Як звали вчителя Александра Македонського?

11. Як пов’язане слово «колосальний» з островом Родос?

12.Що таке мусейон?

V. Підсумки уроку.

Після розпаду імперії А.Македонського були створені греко-македонські держави керовані діадохами; правителям елліністичних держав віддавали за східним звичаєм шану, гідну богів; в елліністичних державах поширювалася грецька мова, література,наука, архітектура, створювалися бібліотеки, музеї, стадіони; на основі елліністичної культури створилися умови для подальшого успішного розвитку світової культури протягом двох тисячоліть.

VІ.Домашнє завдання.

Повторити матеріал за темою «Доба еллінізму».