27 Завершення «холодної війни». Міжнародні відносини наприкінці XX — на початку XXI ст.

Домашнє завдання: вивчити § 20 с. 185-196 відповісти на питання с.196 виконати завдання у контурній карті

Повторіть матеріал попереднього уроку переглянувши це відео

Виконайте завдання підготовлені кропивницькими учителями за цим посиланням https://ru.padlet.com/tatyanaleskiv2882/zxj0rjlxtxlt

Поурочний план

Джерело https://vseosvita.ua/library/mini-konspekt-uroku-zaversenna-holodnoi-vijni-miznarodni-vidnosini-naprikinci-xx-na-pocatku-xxi-st-vsesvitna-istoria-11-klas-154606.html

Урок №27. Завершення «холодної війни». Міжнародні відносини

наприкінці XX — на початку XXI ст.

Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про міжнародні відносини напри-

кінці XX — на початку XXI ст.; створити умови для розуміння причин завер-

шення «холодної війни»; проаналізувати причини міжнародного тероризму;

визначати особливості подій на Близькому Сході на початку XXI ст.; розгляну-

ти процеси трансформації НАТО; охарактеризувати роль США в міжнародній

політиці; порівнювати міжнародні взаємовідносини у XX та XXI ст., висловлю-

вати власну думку щодо ролі особистості в міжнародній політиці.

Обладнання: підручник, атлас, карта світу.

Тип уроку: комбінований.

Поняття та назви: «Партнерство заради миру», «Щит пустелі», Косово, міжнарод-

ний тероризм, «Аль-Каїда».

Основні дати та події: 1989 р. — завершення «холодної війни», виведення радян-

ських військ з Афганістану, 1990 р. — входження НДР до складу ФРН, 1991 р. —

«Буря в пустелі», 2003 р. — вторгнення військ США та Великобританії в Ірак.

Історичні постаті: М. Горбачов, Дж. Буш, Б. Єльцин.

Очікувані результати: учні та учениці навчаться: називати дати, пов'язані з те-

мою уроку; показувати на карті місця кризових явищ; застосовувати й пояс-

нювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати роль США в міжна-

родній політиці; аналізувати причини міжнародного тероризму; порівнювати

міжнародні взаємовідносини в XX та XXI ст., висловлювати власну думку що-

до ролі особистості в міжнародній політиці.

Компетентності

Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (читати й розумі-

ти перекладені та адаптовані українською літературною мовою писемні джерела,

авторські публікації на історичні й соціально-політичні теми); математична компе-

тентність (будувати логічні ланцюжки подій, вчинків); обізнаність та самовираження

у сфері культури (виявляти вплив культури на особу та розвиток цивілізації).

Предметні: хронологічна (уміння учнів та учениць орієнтуватися в історичному часі);

інформаційна (оцінювати діяльність держав відповідно історичних джерел); про-

сторова (характеризувати, спираючись на карту, історичний процес та його регі-

ональні особливості); логічна (уміння учнів та учениць визначати та застосовува-

ти теоретичні поняття, положення, концепції для аналізу й пояснення історичних

фактів, явищ, процесів); аксіологічна (прослідкувати вплив економічного розви-

тку на міжнародні відносини на початку XXI ст.).

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ВСТУПНЕ СЛОВО

Пояснити тему уроку, його план, мету та завдання, форми роботи.

III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Перевірка виконання завдань підручника (§19). 2. Опитування. 3. Ви-

конання тестових завдань.

IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

►► Вивчення нового матеріалу за планом

1. Передумови і причини завершення «холодної війни». 2. Питання

об’єднання Німеччини в системі міжнародних відносин. 3. Початок ра-

кетно-ядерного роззброєння. Трансформація НАТО. 4. Криза в Перській

затоці. Близькосхідний мирний процес. 5. Конфлікт на Балканах та шля-

хи його розв’язання. 6. Міжнародні відносини на початку XXI ст. Між-

народний тероризм.

Обговорити зміни в міжнародній політиці на початку XXI ст.

Розглянути відносини, які склалися на міжнародній арені після завер-

шення «холодної війни».

Показати наслідки об’єднання Німеччини.

Охарактеризувати близькосхідний мирний процес — досягнення і поразки.

Обсудити ситуацію на Балканах.

Пояснити причини та наслідки міжнародного тероризму.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виконання завдань підручника (__ . ). 2. Робота з візуальни-

ми джерелами (ілюстрації підручника). 3. Робота з картою атласу.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових по-

милках.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Опрацювати матеріал підручника (§20) та виконати завдання до ньо-

го (______ ).

Творче завдання: підготуватись до дискусії щодо кордонів обмежень

прав людини на фоні тероризму