Домашнє завдання: вивчити § 40 с. 170-175 відповісти на питання с.175 виконати завдання у контурній карті с. 14
Поурочний план
Джерело https://naurok.com.ua/urok-54-religiya-sim-ya-i-vihovannya-pobut-i-povsyakdenne-zhittya-114412.html
Тема: Релігія, сім’я і виховання, побут і повсякденне життя.
Мета: дати дітям уявлення про релігію давніх римлян; познайомити учнів з традиціями родинного життя та вихованням дітей; розглянути господарське життя давніх римлян; вдосконалювати навички самостійної роботи; розвивати уміння логічного мислення; виховувати повагу до культурної спадщини минулих часів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник з історії «Всесвітня історія. Історія України», ілюстрації, таблиці.
Основні поняття й терміни: християнство.
Основні дати: І ст. н.е. – з’явилася нова релігія християнство.
Як приємно знати, що ти щось дізнався!
Мольєр
СТРУКТУРА УРОКУ
I. Організаційний етап (1 хв.)
II. Перевірка домашнього завдання (10 хв.)
III. Мотивація вивчення нового матеріалу (5 хв.)
IV. Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
1. Релігія.
2. Сім’я, повсякденне життя.
3. Господарське життя.
V. Закріплення вивченого матеріалу (5 хв.)
VI. Підсумок уроку (3 хв.)
VII. Домашнє завдання (1 хв.)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап (1 хв.)
Привітання
ІІ. Перевірка домашнього завдання (10 хв.)
Розгадати кросворд (в ході роботи учитель веде бесіду з учнями та проводить роботу біля карти біля карти)
ІІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу (5 хв.)
Слово вчителя.
Вивчаючи тему сьогоднішнього уроку ми будемо збагачувати свої знання та дізнаємося про рівень життя в давні часи.
Шановні учні!!! Сьогодні ми з вами на уроці вирушимо в подорож, але подорож наша буде цікава та захоплююча. Подорожувати ми будемо Давнім Римом. Хто мені покаже де знаходиться ця держава? На якому півострові? Які моря омивають півострів? Наша подорож складатиметься з ряду зупинок біля яких ми можемо перепочити, дізнатися багато інформації та попрацювати.
ІV. Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
На дошці карта з завданнями та маршрутом руху.
1. Релігія.
Розповідь учителя.
У римлян була безліч богів та богинь. Вони ділилися на дві основні групи: духи – захисники домівки, яких вшановували в кожному будинку, та боги і богині державної релігії, яким вклонялися під час публічних церемоній. Я запрошую вас до Рима – столиці могутньої імперії. Давайте познайомимося з духовним світом римлянина. Для цього нам потрібно зробити невеличку подорож вулицями міста. Вирушаймо на Капітолій.
І зупинка – «Капітолій» (учням роздаються таблиці в яких є функції богів але не вказаної імена, діти заслуховують повідомлення переглядають презентацію та заповнюють таблицю)
Повідомлення учня «Бог Юпітер»
Перегляд презентації «Давньоримські боги»
1.
цар богів, бог грому та блискавки
2.
покровителька жінок і материнства
3.
бог моря й покровитель мореплавства
4.
володар підземного царства
5.
богиня землеробства
6.
бог ковалів та ремісників
7.
бог війни
8.
богиня Місяця та полювання
9.
покровитель музики, мистецтва, лікарів та віщунів, бог Сонця
10. Мінерва
11. Меркурій
12. Вакх
13. Венера
14. Веста
І ст. н.е. – з’явилася нова релігія християнство.
Задача: Рим був заснований у 753 р. до н. е. Скільки років місту Рим.
Підсумок: Яких римських богів ми розглянули? Яку роль вони відігравали в житті римлян? Яка релігія зародилася в Римі?
2. Сім’я, повсякденне життя.
ІІ зупинка «Мій дім – моя фортеця»
Запитання. Згадайте, які права мала жінка в грецькому суспільстві?
Перегляд відеофільму «Повсякденне життя римлян»
Запитання до відеофільму:
Ê Як називалися будинки римлян?
Ê Як вони були облаштовані?
Ê Що їли римляни?
Ê Як лякали злодіїв?
Ê Як орієнтувалися по крамницях?
Ê Де працювали вчені?
Ê Який продукт був дорогим?
Ê Де лікувалися римляни?
Підсумок: Як виховували римляни своїх дітей? Що ви можете сказати про рівень їхнього життя?
3. Господарське життя.
ІІІ зупинка «Майстерня»
Робота з джерелом ст. 222 Марка Порція Катона.
Запитання до документа:
Ê Які загулі господарства були розвинуті в Давньому Римі?
Ê Чому на думку автора справжній господар той, що продає, а не той що купує?
Ê Знайдіть у джерелі підтвердження думки, що добробут маєтку залежить від відповідальності господаря.
Робота в зошиті
Заняття:
Ê Виноробство;
Ê Маслинництво;
Ê Садівництво;
Ê Землеробство.
Перегляд відеофільму «Образ життя»
Ê Навіщо будували мости?
Ê Як вони називалися?
Ê Хто на них працював?
Ê Як використовували воду?
Ê Де милися римляни?
Ê Як відпочивали при термах?
Ê Де розміщувалися туалети?
Ê Як використовували басейни?
Підсумок: Які галузі господарства були розвинуті в Римі? Як римляни використовували воду?
V. Закріплення вивченого матеріалу (5 хв.)
Вправа «Встав пропуски» (роздатковий матеріал).
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
VІ. Підсумок уроку (3 хв.)
Дати відповідь на проблемне питання.
Як приємно знати, що ти щось дізнався!
Мольєр
VІІ. Домашнє завдання (1 хв.)
1. Опрацювати §45, доопрацювати таблицю.
Запитання
1. Як називалися будинки римлян?
2. Як вони були облаштовані?
3. Що їли римляни?
4. Як лякали злодіїв?
5. Як орієнтувалися по крамницях?
6. Де працювали вчені?
7. Який продукт був дорогим?
8. Де лікувалися римляни?
Запитання
1. Навіщо будували мости?
2. Як вони називалися?
3. Як використовували воду?
4. Де милися римляни?
5. Як відпочивали при термах?
6. Де розміщувалися туалети?
7. Як використовували басейни?