14 Німеччина 1919-1939

Д.З.: вивчити § 12 с.53=64 ?-с. 63-64 кк № 6

Джерело - https://www.schoollife.org.ua/289-2018/


Тема. Встановлення нацистської диктатури в Німеччині.

Мета: охарактеризувати механізм приходу нацистів до влади у Німеччині, визначити причини встановлення нацистської диктатури, довести, що нацистський режим являв собою один із різновидів тоталітарних режимів; сприяти формуванню хронологічної, логічної, аксіологічної, соціальної компетентностей учнів; формувати уявлення про антигуманну сутність тоталітаризму, нетерпимість до проявів расової та національної дискримінації.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійний комплекс, супроводжуюча презентація, історичні атласи, роздавальний матеріал для роботи у групах.

Очікувані результати:

1. Характеризувати механізм та називати причини приходу нацистів до влади.

2. Доводити, що нацистська Німеччина являла собою тоталітарну державу.

3. Давати історичну та моральну оцінку нацистському режиму.

Підготовчий етап: учні повинні були вдома опрацювати матеріал, вміщений на поданих ресурсах, визначити особливості та причини приходу нацистів до влади:

1.http://eduknigi.com/istor_view.php?id=249

2.http://readbookz.net/book/167/5120.html

3.http://ukrmap.su/uk-wh10/1269.html

4.https://uk.wikipedia.org/wiki/Machtergreifung

Використані ресурси:

1.https://www.ar25.org

2.https://www.novadoba.org.ua

3.https://uk.wikipedia.org/wiki

Хід уроку:

І.Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Робота у малих групах, виконання завдань, пов’язаних із матеріалом попереднього уроку (Листопадова революція в Німеччині. Встановлення Ваймарської республіки) з наступною їх фронтальною перевіркою.

1 група : виконати вправу «Хронологічний ланцюжок», розташувавши події Листопадової революції у хронологічній послідовності:

• Повстання у Берліні на чолі з К.Лібкнехтом та Р.Люксембург

• Виступ військових моряків у Кілі

• Прийняття Ваймарської конституції

• Скликання Великої ради

• Еміграція кайзера Вільгельма ІІ до Голландії

• Вибори до Законодавчих зборів

2 група: виконати вправу «Історичний словник», давши визначення поняттям:

• Листопадова революція

• Група “Спартак”

• Коаліційний уряд

• Ваймарська республіка

• Рейхстаг

• “Пивний путч”

• НСДАП

3 група: виконати вправу « Конструктор» : використовуючи певні букви заданих слів, скласти нове, яке пов’язане з темою.

Слово, яке позначає один із принципів нацистської ідеології (расизм).

1.Прізвище першого президента Ваймарської республіки, 4-а буква.

2.Назва ліворадикальної групи, яка брала участь у німецькій революції,

3-я буква.

3.Назва представницького органу у Німеччині за Ваймарською конституцією, 5-а буква.

4. Збірні підрозділи, що поповнюються, окрім колишніх фронтовиків, добровольцями з цивільного населення, існували у перші роки Ваймарської республіки, 7-а буква

5. Титул німецького монарха, 4-а буква.

6. Місто, у якому відбувся “пивний путч”, 1-а буква.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель пропонує учням переглянути колажі на слайдах 5 та 6 та поділитися своїми висновками щодо побаченого. Після цього організовує роботу з джерелом :

“… Hімці. Нація філософів і композиторів, хіба не так? Хто дав світові Бетховена, Ґете, Шіллера, Геґеля, Канта, Ніцше? І хоч Бухенвальд недалеко від дуба Ґете, і дуб той спиляний, і солдати вермахту відкривали на тому пні бляшанки,- все одно, не Гітлер визначає образ нації з його Геббельсом, що хапався за пістолет при слові культура, і не Ельза Кох, а доктор Фауст і Лореляй над Рейном”. (Ліна Костенко).

Проблемне питання: як німці, нація високої культури та високої духовності, могли привести до влади нацистів на чолі з А.Гітлером, які стали символом людиноненависництва та духовної ницості?

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

План.

1. Прихід до влади нацистів: причини та механізм.

2. Нацистський режим – різновид тоталітаризму.

Питання 1. Прихід до влади нацистів: причини та механізм.

Учитель, спираючись на матеріал, який учні попередньо опрацювали вдома, організовує роботу в групах по розв’язуванню історичних задач. Після обговорення групи презентують результати роботи.

Задача 1.

У роки стабілізації у НСДАП - партії А.Гітлера-перебувало 27 тис. осіб. У 1930р. на виборах до рейхстагу за нацистів проголосувало 6,5 млн. осіб і партія стала однією із найвпливовіших у Німеччині. Поясніть поданий факт.

Задача 2.

На Нюрнберзькому процесі прозвучали слова: “У 1923р. вистачило б семи поліцейських, щоб припинити гітлерівський маскарад у Мюнхені. Через 10 років з цим впоралися б 700 солдатів рейхсверу. Але пройшло трохи більше 20 років після мюнхенського путчу, і прийшлося пожертвувати 70 млн. людей з різних країн світу, щоб покінчити із Гітлером”. Прокоментуйте подані слова. Чи можна було зупинити фашистів на шляху до влади?

Задача 3.

Підтвердіть або спростуйте оцінку німецького історика Гейнца Бергшіккера : ”Фашизм можна було передбачити так само, як і попередити. Для його перемоги та поразки існували рівні об’єктивні передумови” .

Обговорення у загальному колі питання: які фактори сприяли приходу до влади нацистів у Німеччині? Чи можна вважати легітимним шлях приходу до влади НСДАП?

Причини приходу нацистів до влади

· Економічна криза 1929-1933рр., падіння життєвого рівня населення.

· Криза політичних інститутів Ваймарської республіки, падіння довіри суспільства до парламентаризму.

· Відсутність давніх демократичних традицій, низька політична активність та політична культура пересічних громадян.

· Наявність соціальної бази НСДАП , підтримка партії традиційною військово-бюрократичною елітою.

· Відсутність єдності між опозиційними силами (соціалістами та комуністами)

· Принизливий для Німеччини Версальський договір.

Питання 2. Нацистський режим – різновид тоталітаризму.

Учитель. У нацистській Німеччині побутувало гасло: ««Один народ, одна держава, один вождь». (Слайд 14). Який, на вашу думку, політичний режим уособлює дане гасло? (Тоталітарний).

Завдання: довести, що нацистський режим у Німеччині являв собою різновид тоталітаризму.

Учні пригадують ознаки тоталітаризму, вивчені на уроках правознавства. (Слайд 15).

Робота у групах. Учні об’єднуються у чотири групи, які працюють з джерелами (Додаток 1). По закінченню роботи вони повинні презентувати свою роботу класу: зробити висновок про наявність певної ознаки тоталітаризму в Німеччині і, спираючись на джерела, довести це.

V. Узагальнення нового матеріалу.

1.Складання сенкану «Нацизм». (Слайд 17).

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

- Опрацювати параграф 17,18 (п.1).

- Підготувати повідомлення «Діяльність карально-репресивного апарату в нацистській Німеччині», «Вирішення «єврейського питання», «Культурна політика нацистів».

Додаток 1

Група 1.

ДЖЕРЕЛО 1.

Прокоментуйте закон, прийнятий 14 липня 1933 р. в Німеччині. Які системні якості тоталітарного режиму в ньому проявились?

«§ 1. В Німеччині існує одна-єдина політична партія. Націонал-соціалістична робітнича партія.

§ 2. Кожний, хто зробить спробу збереження іншої політичної партії або створення нової політичної партії, буде присуджений до 3 років каторжної в’язниці або до тюремного ув’язнення від 6 місяців до 3 років, якщо його дія, згідно інших указів, не потягне за собою більш тяжкого покарання».

Джерело 2.

«Воля фюрера — ось наша конституція.»

— Ханс Франк, німецький політичний діяч, один із нацистських лідерів.

«У мене немає сумління! Моє сумління звуть

Адольф Гитлер!»

— Герман Герінг , німецький політичний, державний і військовий діяч часів Третього Рейху, рейхсміністр авіації, рейхсмаршал .

Джерело 3.

Німецький вірш «Гімн гітлерівської молоді» Hitler Youth Poem

Ти, фюрере, є нашим Командиром!

Ми повстаємо в імені твоєму.

Рейх є метою нашої боротьби,

Її початком і кінцем.

Твоє слово є пульсом наших звершень;

Твоя віра будує наші собори,

І навіть, коли смерть збере свій останній врожай,

Корона Рейха ніколи не впаде!

Наводиться за: J.Noakes and G.Pridham. Documents of Nazism. – 1974. – С. 74

Питання до джерел 2 та 3.

1.Про яку ознаку тоталітарного режиму ви дізналися, опрацювавши джерела 2 та 3?

2. Чому тоталітарний режим передбачає наявність фюрера, дуче, каудильйо, який ототожнюється з державою?

3.Якими рисами характеру, на вашу думку, має володіти тоталітарний лідер?

Дайте їм моральну оцінку.

Група 2.

Джерело 1.

«Найвищою метою народної держави має бути турбота про збереження того основного расового ядра, яке єдине здатне створювати культуру, дарувати людині красу, достоїнство й усе високе... Корисність цієї держави не може не оцінюватися з погляду культурного значення і сили цієї держави в рамках усього іншого світу, однак повинна розцінюватися винятково з погляду ступеня корисності цього інституту для даного конкретного народу... Німецька держава має охопити собою всіх німців і повинна поставити перед собою як найважливіше завдання не лише зібрати і зберегти, а й поступово допомогти зайняти панівне становище тим найціннішим у расовому відношенні елементам, що у нас, незважаючи ні на що, збереглися».

Гитлер А. Майн Кампф. Цит. за: Пономарев М.В., Смирнова С.Ю. Новая и новейшая история стран Европы и Америки. – М., 1989. – С. 3.

Джерело 2

«Недолюдина — це біологічно, на перший погляд, повністю ідентичне людині створення природи з руками, ногами, свого роду мізками, очима і ротом. Але це зовсім інше, жахливе створення. Це лише подібність людини, з людиноподібними рисами обличчя, що знаходиться в духовному відношенні набагато нижче, ніж звір. У душі цих людей панує жорстокий хаос диких неприборканих пристрастей, необмежене прагнення до руйнування, примітивна заздрість, сама неприкрита підлість. Одним словом, недолюдина. Отже, не все те, що має людську подобу, одне й те ж. Горе тому, хто забуває про це. Пам'ятайте про це».

Брошюра Der Untermensch (1942)

Джерело 3.

Нашивка на одязі, яку носили євреї в нацистській Німеччині .

Питання:

1. Про яку ознаку тоталітаризму в Німеччині ви дізналися, опрацювавши джерела?

2. Чому, на вашу думку, саме антисемітизм став основою ідеології НСДАП?

3. Дайте правову та моральну оцінку антисемітизму.

Група 3.

Джерело 1.

З висловлювань А. Гітлера: « У кого в руках молодь, у того в руках і май бутнє. Я розпочинаю з молоді. Ми, ті, хто старі, – відпрацьований матеріал. Ми прогнили до самих кісток. Але моя чудова молодь! Чи є де-небудь у світі ще така прекрасна молодь? Погляньте на цих юнаків і підлітків! Який маємо теріал! З ними я зможу створити новий світ!»

Цит. за: Энциклопедия Третьего рейха. http://www.fact400ru./mif/reich/index128.htm

«Моє навчання буде суворим. Ми виб’ємо з них слабкість. Надзвичайно активна, жорстока молодь – от що я залишу після себе. Молодь має бути байдужою до болю. Вона не повинна бути слабкою та проявляти жалість. Я знову хочу побачити в їхніх очах відблиск гордості і незалежності хижого звіра. Я не буду проводити інтелектуальну підготов ку. Знання – це крах для моєї молоді. Я хочу, щоб вони навчалися тільки тому, що дає їм їхня уява. Але одному вони повинні навчитися – самовладанню. Вони навчаться переборювати страх смерті завдяки суворим випробовуванням».

Гитлер А. Цит. за: Энциклопедия Третьего рейха. http://www.fact400ru./mif/reich/index128.htm

Джерело 2.

«Ті, хто прагне тотального панування, мусять знищити будь-яку мимовільність, що її завжди породжує саме існування індивідуальності, і викоренити її в найбільш особистих формах, незалежно від того, наскільки аполітичними й нешкідливими вони могли б видатися. Собака Павлова – взірець людини, зведеної до найелементарніших реакцій, сукупності реакцій, яку завжди можна ліквідувати й замінити іншою сукупністю реакцій, що проводитиметься точно так само, є моделлю «громадянина» тоталітарної держави; і такого громадянина не можна до пуття витворити поза таборами».

Аренд Х. Джерела тоталітаризму. – К., 2002. – С. 508.

Джерело 3 Радянська карикатура «За тебе фюрер думає»

Питання

1. Про яку ознаку тоталітаризму в Німеччині можна зробити висновок?

2. Спираючись на джерела, поясніть, який моральний ідеал «нової людини» існував у рейху?

3. Чому «людина тоталітарна» повинна бути наділена саме такими рисами характеру?

Група 4.

Джерело 1.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)

Встановлення нацистської диктатури в Німеччині. А. Гітлер

Економічна політика нацистів

Важливі зміни відбулися і в економіці Німеччини. Уряд Гітлера пішов на нечуване для мирного часу розширення державного регулювання господарського життя з метою виходу із кризи.

Коштом держави було розгорнуто будівництво загальнонаціональної мережі швидкісних автострад, що дозволило відразу скоротити кількість безробітних та пожвавити будівельну індустрію. Пізніше основну увагу було приділено прискореному розвитку військової промисловості. Військові витрати збільшились із 620 млн рейхсмарок до 15,5 млрд в 1933-1938 pp. З метою стимулювання економічного зростання вводились податкові пільги. У результаті одночасного зростання витрат та зниження податків виник дефіцит бюджету, який покривався випуском паперових грошей. Щоб не допустити їх знецінення та зростання цін, уряд ввів контроль над цінами та зарплатою і почав поступовий перехід до карткової системи розподілу. Це збільшило масштаби державного регулювання економіки.

Особливістю економіки нацистської Німеччини було пряме адміністративне регулювання господарства державою. Для цього усіх підприємців було об'єднано в галузеві картелі та підпорядковано імперському міністру господарства. Коли в 1936 р. прийняли чотирирічний план розвитку військової промисловості, уповноваженим з реалізації цього плану призначили Г. Герінга. Створене ним відомство взяло під свій контроль всю економіку країни. Держава стала безпосереднім володарем багатьох підприємств, конфіскованих у більшості випадків в євреїв у ході "аріїзації" промисловості.

Фашистська держава встановила контроль над ринком робочої сили та трудовими відносинами. В нацистській Німеччині було ліквідовано профспілки, а замість них утворено Німецький робітничий фронт, що об'єднував робітників і роботодавців. Керівники підприємств ставали "вождями трудового колективу", а контроль над трудовими відносинами перейшов до спеціальних "опікунів праці", які призначалися урядом. Контроль над заробітною платою було доповнено введенням загальної трудової повинності.

Під жорсткий державний контроль потрапила і зовнішня торгівля. Метою її регулювання було прагнення зменшити залежність Німеччини від імпорту.

Джерело 2.

Питання

1. Визначте особливості економіки Німеччини у 30-х рр. ХХ ст.

2. Чому всі тоталітарні держави вдаються до контролю над економікою?