32 Як в Афінах утверджувалась демократія.

Домашнє завдання: вивчити §34 с. 157-160 відповісти на питання на с.160



Джерело: https://naurok.com.ua/urok-ta-prezentaciya-dlya-6-go-klasu-na-temu-utverdzhennya-demokrati-v-afinah-za-perikla-2760.html

Підготувала учитель історії та правознавстваПершотравневої ЗОШ І – ІІІ ступенівЗміївської районної радиХарківської областіВистороп Тетяна Василівна


Тема. Утвердження демократії в Афінах за Перикла

Мета: ознайомити учнів з процесом розквіту афінської демократії; сформувати уявлення про утвердження демократії в Афінах за Перикла; розвивати увагу, пам'ять, мислення ,вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до вивчення теми.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. – 3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», мультимедійна презентація, проектор.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1. Кросворд («Всесвітня історія. Історія України. Робочий зошит, 6 клас, В.С. Власов», с. 68)

1) Цар, який керував військом спартанців у Фермопільській битві.

2) Місто, поблизу якого було розгромлено армію Ксеркса.

3) Піший грецький воїн з важким озброєнням.

4) Народ, правителями якого були Дарій І та Ксеркс.

5) Острів, біля якого греки розгромили царський флот в одній з морських битв греко-перських війн.

6) Стратег, командуючий афінським військом під час Марафонської битви.

7) Державний діяч, що переконав співгромадян створити на державні кошти військовий флот, керував афінським флотом під час Саламінської битви.

8) Тісно зімкнутий лінійний бойовий порядок грецької піхоти.

9) Швидкісний бойовий корабель давніх греків з трьома рядами весел.

10) Місто в Малій Азії, повстання в якому проти перського панування стало початком греко-перських війн.

11) Сучасні змагання з бігу на дистанцію 42 км 192 м.

12) Давньогрецький поліс, який відіграв провідну роль у перебігу греко-пеських війн.

2. Взаємоперевірка.

3. Перевірка виконання домашнього завдання в зошитах (вибірково).

III. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Робота з правовим джерелом.

Конституція України.

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

¾ Як ви розумієте статтю 1 Конституції України?

¾ Яке з цих слів зустрічається в історії Греції? (Демократія)

¾ Від якого грецького слова воно походить? («демос»)

¾ Що воно означає? («народ»)

¾ Що таке демократія? (влада народу)

¾ Тож в сучасній Україні джерелом влади є народ.

¾ А сьогодні ми з вами дізнаємося, як зароджувалася демократія в Афінах.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з візуальними джерелами (с. 160 підручника0

¾ Роздивіться ілюстрацію.

¾ Чому на Афінських монетах зображено сову?

¾ У 4 – 5 ст. афінські «сови» ходили в усіх полісах Еллади. Про що це свідчить?

2. Хвилинка-цікавинка.

¾ Монети Давньої Греції – одні з найдавніших в нумізматиці. Зображення на них головною метою мали вказати місто або країну, яким вони належали. За зображенням, монети поділялися на три класи:

Цивільного карбування, без портретів;

Царського карбування, з портретами;

Греко-римського карбування, з головами імператорів або без них.

¾ До якого з класів належить ця монета?

У Стародавній Греції сова вважалась священним птахом — втіленням життєвої мудрості і знань, а також символом інтелекту, розсудливості і здорового глузду. Всі ці якості дозволяють людині приймати правильні рішення. Саме тому сова стала атрибутом грецької богині Афіни.

3. Слово вчителя.

Греція поступалася Персії у 50 разів за територією та у 20 разів за населенням. Але це не завадило Елладі перемогти у греко-перських війнах. Після цієї перемоги, греки усвідомили переваги свого суспільного устрою. Це призвело до сплеску у всіх царинах життя. Саме тому період з 480 р. до н.е. – 431 р. до н.е. отримав назву «золотий вік».

З 462 р. до н.е. всі важливі питання вирішували народні збори та Рада п’ятисот. Правителем став Перикл. З 444 р. до н.е. його протягом 15 років обирали першим стратегом.

¾ Пригадайте, хто такі стратеги?

4. Постать в історії.

Перикл (495 до н. е. — 429 до н. е.) Державний діяч, стратег, оратор і полководець у Стародавніх Афінах. Період правління Перикла називають «золотимстоліттям Афін», визнаючи його добою найвищого внутрішнього розквіту Греції.

5. Слово вчителя.

За Перикла кожен афінський громадянин міг обиратися на будь-яку державну посаду на «голосуванні». Було запроваджено заробітну платню суддям та Раді п’ятисот. Платили і за військову службу на кораблі. Активно розвивалося містобудування.

6. Робота з історичним джерелом ( с. 161 підручника)

¾ Чому Перикл уникав панібратства?

¾ Які переваги він мав зі свого дару красномовця7

¾ Яким постає Перикл як історичний діяч?

¾ У чому виявлялася його безкорисливість?

7. Хронологічна задача (с. 161 підручника).

Скільки років пролягає між початком реформ Солона до обрання Перикла стратегом?

594 – 444 = 150 років

Відповідь: 150 років минуло від реформ Солона до обрання Перикла стратегом

8. Робота зі схемою.

9. Робота в парах.

¾ Прочитайте уривки з історичних джерел та виконайте завдання. (с. 162 – 163 підручника).

10.Самостійне читання тексту підручника учнями (с. 164 підручника)

Доповніть речення:

1) Мистецтво керувати державою – це … політика.

2) У народних зборах брали участь … 6000 осіб.

3) Ватажків демосу називали … «демагоги».

4) Не брали участь у народних зборах та судових засіданнях… раби, метки та жінки.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1. Робота з візуальними джерелами (с. 163 підручника)

¾ Запропонуйте 2-3 теми, про які міг говорити Перикл на народних зборах.

2. Хронологічна задача (робочий зошит, с. 70)

Скільки років минуло від Саламінської битви до обрання Перикла стратегом?


480 – 444 = 36 років

Відповідь: 36 років минуло від Саламінської битви до обрання Перикла стратегом

VI. Підсумок уроку.

1. Бесіда за запитаннями підручника?

1) Скільки років тому Перикла обрали стратегом? (2460 років)

2) Який орган влади в Афінській державі був найвищим?

3) Які питання там розглядали?

4) Які повноваження мали інші органи влади?

5) Хто з мешканців Афін не мав права на управління державою?

VII. Домашнє завдання.

1) § 33;

2) Підготувати повідомлення на тему «Історія Олімпійських ігор»