39 Події російської революції 1905 – 1907 рр. в Україні

Домашнє завдання: вивчити § 39 с. 275-287 відповісти на питання с. 287 виконати завдання у контурній карті с.11


Поурочний план

Джерело https://naurok.com.ua/urok-z-istori-ukra-ni-z-temi-revolyuciya-1905--1907rokiv-70478.html

39 Події російської революції 1905 – 1907 рр. в Україні

„Україна напередодні та в роки російської революції 1905 – 1907 років. Основні революційні події”.

МЕТА. Розкрити причини та основні завдання першої російської

революції, проаналізувати основні гасла революції та визначити її характер, показати масову участь в революції селян, робітників, солдат і матросів;

Розвивати вміння аналізувати суспільно-політичну та економічну обстановку, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, складати хронологічну таблицю, опорний конспект;

Виховувати ненависть до будь-яких форм експлуатації, прагнення відстоювати демократичні права і свободи, активну життєву позицію.

ТИП УРОКУ. Урок засвоєння нових знань з елементами

інтерактивного навчання – технології колективно-групового навчання та технології опрацювання дискусійних питань.

ОБЛАДНАННЯ.

- Історична карта „Російська революція 1905-1907рр”;

- „Словник історичних термінів”;

- науково-методичний часопис „Доба” з історичної та громадянської освіти;

- книга К. Ф. Шацілло „1905 – й год”

- книга М. Я.Порпова „Красный адмірал”

- підручник С.В.Кульчицького та Ю.Г.Лебедєва «Історія України, 10 клас»

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроків.

УЧИТЕЛЬ. Мирний розвиток людської цивілізації неодноразово переривався потрясіннями: повстаннями, війнами, революціями. Цей шлях пройшов і наш народ. Навіть ми з вами стали свідками революції, яка буде вписана окремою сторінкою в історію українського народу. Про це пише в науково-методичному часописі „Доба” з історичної та громадянської освіти Станіслав Кульчицький, доктор історичних наук, професор.

„Яскравим революціям, які обочені ореолом святковості та проходять без крові, присвоюють власні назви. Такими були оксамитова революція 1989р. у Чехословаччині, Співоча революція 1991 року в Естонії, Революція троянд 2003 року в Грузії. Тепер уже можна твердити, що такою є Помаранчева революція 2004 року в Україні”

Сьогодні на уроці у нас піде мова про причини, початок і основні події першої в історії Російської імперії революції 1905-1907 років та основні події в ході цієї революції на Україні, яка була тоді однією з най розвиненіших частин цієї імперії. Ми повинні показати вміння аналізувати суспільно-політичну та економічну обстановку, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати власну думку, робити висновки і узагальнення.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

· Фронтальна бесіда:

1. Що таке Революція?

Переворот в житті суспільства, який призводить до заміни одного суспільно-політичного устрою на інший, або до вдосконалення уже існуючого ладу.

2. Які революції з історії Європейських країн вам відомі?

Англійська революція Х\/ІІ; Велика Французька буржуазна революція Х\/ІІІ ст; буржуазні революції 1848 -1849 рр. в Франції, Італії, Австрійській імперії та німецьких державах.

УЧИТЕЛЬ. При розгляді цих революцій ми відмічали, що кожній з них передувала революційна ситуація.

3. Що таке революційна ситуація? Які її ознаки?

Загострення соціально-політичної обстановки в країні, що може перерости в революцію.

1) „верхи” не можуть управлять по-старому, а „низи” не хочуть жити по-старому;

2) погіршення становища широких верств населення;

3) різкий ріст політичної активності мас.

4. Чи всяка революційна ситуація переростає в революцію?

Ні. Революційна ситуація в Російській імперії 1859 – 1861 рр. не переросла в революцію, бо царський уряд провів реформи..

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

План.

1. Причини революції

2. Привід до революції

3. Основні революційні події

1.

УЧИТЕЛЬ. На попередніх уроках ми вивчили соціально-економічне та політичне становище Наддніпрянської України на рубежі ХІХ – ХХ століть. Проаналізуйте вивчений матеріал і дайте відповідь на питання:

Чи мала місце революційна ситуація на Україні на початку ХХ століття?

Скористайтесь методом „Прес”

„ Я вважаю, що ...

тому що ...

наприклад, ...

отже ...”,

і методом „Мікрофон” (говорить тільки той, до кого перейшов уявний мікрофон).

УЧИТЕЛЬ. З вашого аналізу я роблю висновок, що на початку ХХ ст. в Російській імперії склалась революційна ситуація. Виходячи із ознак революційної ситуації, визначте і запишіть у зошиті причини назріваючої революції.

ПРИЧИНИ РЕВОЛЮЦІЇ.

1. Збереження самодержавства і поміщицького землеволодіння.

2. Безземелля і малоземелля селян.

3. Відсутність громадянських і політичних прав у робітників і селян.

4. Національне гноблення.

5. Техніко-економічна відсталість Росії від європейських країн.

6. Відсутність фабричного законодавства.

УЧИТЕЛЬ. Виходячи з причин революції, хто міг бути рушійними силами цієї революції? (селяни, робітники, частина буржуазії)

А зараз спробуємо визначити характер цієї революції. Перед вами – гасла, які були проголошені в ході революції. Уважно їх прочитайте і подумайте, який характер був першої російської революції.

ГАСЛА РЕВОЛЮЦІЇ.

„Геть самодержавство!”

„Хай живе народна революція!”

„Геть царат!”

!Хай живе свобода!”

„Землю – безземельним!”

„Працю – Безробітним!”

„Хліб – голодним!”

„Геть царський уряд!”

Висновок: Революція мала демократичний характер.

2.

УЧИТЕЛЬ. Причини революції можуть існувати десятки років, але без поштовху – приводу – революція може і не розпочатися.

Сто років тому, 9 січня 1905 року рано вранці у неділю більше ста тисяч робітників, їх дружин і дітей чіткими колонами рушили із заводських окраїн Петербургу в центр, на Дворцову площу . попереду колон ішли священики в святкових рясах, несли хоругви, ікони, портрети царя, цариці. Люди несли цареві петицію, щиро вірячи, що правду можна знайти тільки у царя.

Зачитати зміст петиції. (книга К. Ф. Шацілло „1905 – й рік”, ст. 34-35)

Звернутись до картини „9 січня 1905 року” . Розстріл мирної демонстрації увійшов в історію під назвою „Кривава неділя”. Ця подія викликала революційні виступи по всій імперії. Розпочалися масові страйки на заводах і фабриках. Це і був початок революції.

3.

Робота в групах (10 хв)

1. Скласти хронологічну таблицю основних подій революції.

2. Виконайте завдання „Третій зайвий”

Умова: із запропонованих понять, назв, імен визначте, які є зайвими і поясніть, чому.

а) 1900 – 1903 рік; 1905 рік; 1917 рік.

б) „Кривава неділя”; „Ходіння в народ”; Жовтневий політичний страйк.

в) Олександр Коваленко, Опанас Матюшенко, Микола Міхновський.

3. Виконайте завдання „Портрет”

Умова: за поданим текстом відгадайте, про кого йде мова.

Народився в сім’ї моряка. Рід його починався на Русі ще при Петрі І. В тринадцятирічному віці став вихованцем – кадетом Морського корпусу – закритого навчального закладу для дітей дворян.

Називав себе по життєвим депутатом Севастопольських робітників. Був учасником Севастопольського збройного повстання, що вибухнуло в листопаді 1905 року, отримав прізвисько „Червоний адмірал”.

6 березня 1906 року був розстріляний на острові Березань за вироком царського суду.

(Петро Шмідт)

4. Виконайте завдання „Закінчити фразу”

¯ 9 січня 1905 року була розстріляна віра народу у царя.

¯ В час піднесення революції почали виникати органи робітничої влади, які називались ради.

¯ Микола ІІ „дарував населенню громадянські свободи і особисту недоторканість у своєму Маніфесті

5. Визначте хронологічну послідовність подій, вказавши дати.

6

1

Повстання моряків Чорноморського флоту у Севастополі

1

2

Російсько – Японська війна

5

3

Маніфест про громадянські свободи

2

4

„Кривава неділя”

7

5

Виступ солдатів саперної бригади Київського гарнізону

3

6

Повстання на броненосці „Потьомкін”

4

7

Загальний всеросійський політичний страйк

Перевірка виконання завдань.

І\/. Підсумок уроку.

УЧИТЕЛЬ. Восени 1905 року революційний рух в імперії став швидко радикалізуватися. На ігнорування царизмом економічних вимог робітники і селяни висунули політичні. Під тиском загального політичного страйку, цар прийняв Маніфест 17 жовтня, який в суспільстві був сприйнятий неоднозначно. Повстання і страйки продовжувалися і в листопаді – грудні 1905 року. І навіть армія і флот не стояли осторонь боротьби за права народу. Революція продовжувалась.

Завдання для учнів: складіть асоціативне коло.

Д/з: Вивчити відповідний параграф підручника, аналіз причин революції; скласти усні розповіді про збройні виступи, вивчити хронологію подій; записати історичне значення революції 1905 – 1907 рр.

Домашнє завдання: вивчити § 39 с. 275-287 відповісти на питання с. 287 виконати завдання у контурній карті с.11