33 Індія. Касти. Індуїзм. Делійський султанат. Досягнення індійської культу

Домашнє завдання: вивчити § 20 с. 209-213 відповісти на питання с. 213 виконати завдання у контурній карті с.



Поурочний план

Джерело https://vitahistori.ucoz.com/load/konspekti_urokiv/7_klas_istorija/7_klas_vsesvitnja_istorija_tema_indija_obshhini_i_kasti_delijskij_sultanat_religija_ta_zvichaji_nauka_i_kultura/10-1-0-20


Тема: Індія. Общини і касти. Делійський султанат. Релігія та звичаї. Наука і культура.

Мета: дати уявлення про процес формування Делійського султанату, визначити характерні ознаки державного управління, соціальну структуру суспільства, рівень розвитку культури та її вплив на світову культуру; з’ясувати позитивні та негативні наслідки завоювань; розвивали логічне та критичне мислення, вміння аналізувати історичні документи, картографічні вміння; виховувати шанобливе ставлення до історії різних народів.

Тип уроку: урок-подорож.

Поняття: «делійський султанат», «каста», «варна», «раджа».

Основні події:

• 1206-1526 рр. - період існування Делійського султанату.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ

Добрий день!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Учитель: Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці. Кожен урок історії – це заочна подорож. Ви любите подорожувати? Так от, наша сьогоднішня подорож буде овіяна легендами і загадками. Вам цікаво, куди ж ми відправимося? Так от, перш ніж оголосити місце нашої подорожі, пропоную вам розв’язати тести, щоб отримати підказку.

Візьміть завдання під №1.

Тести:

1. В якому році відбулася битва на Косовому полі?

А)1398 р.; Б) 1389 р.; В)1396 р;. Г) 1289 р.

2.Назвіть ім'я Султана, який заснував Османську імперію

А) Баязид І; Б) Мурад І; В)Мехмед ІІ; Г)Осман.

3.Співвіднесіть терміни і поняття

Термін

Поняття

1.Порта

А)Завойовник

2. «Канун»

Б)Феодосія

3.Кафа

В)звід основних законів

4.Фатих

Г)центральний уряд

4. В якому році Мехмед ІІ захопив Константинополь?

А)1443р.; Б) 1453р.; В) 1153р.; Г)1444р.

5. Укажіть гори, які знаходяться на території Індії:

А) Анди; Б) Гімалаї; В)Альпи; Г) Тибет;

6. Укажіть, які річки розташовані в Індії:

А) Рейн та Дунай; Б)Тигр і Єфрат; В)Інд і Ганг; Г)Хуанхе та Янцзи.

Відповіді: 1; 2; 3. 1-г, 2-в, 3-б, 4-а; 4-б; 5-б; 6-в.

Перевіряємо.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ

Мультфільм

Про яку країну йдеться?

Мозковий штурм

З чим у вас асоціюється Індія?

Орієнтовні відповіді учнів: (Чай, слони, тканина, перець, прянощі.)

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

Учитель: Отже, ми сьогодні відправляємося в заочну подорож до Індії. Тема нашого уроку:«Індія. Общини і касти. Делійський султанат. Релігія та звичаї. Наука і культура».

Відкрили зошити записали тему уроку.

Протягом уроку ми будемо вирішувати проблемне питання:

Проблемне питання:

«Чи змінилася духовна культура Індії порівняно з Середніми віками?»

Ми відправляємося в Індію.

Релакс–перенесення (звучить індійська музика).

Закрили очі, розслабилися. Ми відправляємося з вами в далеку подорож до Середньовічної Індії. Переносимося над білосніжними вершинами Гімалаїв і потрапляємо в екваторіальну Індію, де ніколи не випадає сніг. Ми летимо над широкими просторами священної для місцевих мешканців річки Ганг. І ось вона! Казкова, овіяна легендами, Індія!

Ми прибули до місця призначення, відкриваємо очі.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель: Індія - дивовижна країна, яка справляє незабутнє враження на всіх, хто її відвідує. З цією країною ви вже знайомилися на уроках історії в 6 класі. Під час нашої сьогоднішньої подорожі ми дещо згадаємо, багато дізнаємося нового. Як і під час будь-якої подорожі ми запрошуємо до співпраці гідів, які розкажуть нам про Індію. План нашої подорожі передбачає ознайомлення з суспільством, релігією, архітектурою та особливостями побуту Індії. (кущ на дошці)

Перш ніж розпочати подорож, попросимо наукового співробітника інституту Індієзнавства Твердохліб Валерію надати нам довідкову інформацію про цю країну.

Презентація « Географічне положення Індії».

Вчитель: Отже, вирушаймо!

1. Релігія

Фундаментом індійського суспільства є релігія. ЇЇ вплив на життя індусів беззаперечний. Наш перший гід Дудко Марина ознайомить з релігійними уявленнями індусів.

Презентація «Релігія»

1. Суспільство.

Вчитель: Релігія є основою поділу індійців на касти і варни. Нам необхідно дослідити особливості індійського суспільства, і попрацювати: І варіант - з підручником, ІІ - з документом і заповнити таблицю.

Робота в парах з документом, підручником

«Варни і касти в Індії».

Варни (ІІ варіант)

Касти ( І варіант)

Брахмани

жерці, вчителі, наставники, вчені

кшатрії

військові, державні урядовці, світська знать, аристократія

вайшії

купці, скотарі, лихварі, землероби

шудри

чинбарі, ткачі, пастухи, прачки, торговці, музиканти

Текст 1. Про касти [20, С. 84]

Населення в Індії поділене на чотири варни. До першої варни відносяться брахмани. Це люди чистої поведінки, суворо дотримуються релігійних правил, ведуть аскетичне життя і слідують найправильнішим принципам. До другої варни належать кшатрії. Протягом багатьох століть вони становили правлячий клас. Кшатрії дбають про честь і милосердя. Людей третьої варни називаються вайш'ї. Вони займаються торгівлею і шукають прибутків як у своїй власній країні, так і за її межами. Люди четвертої варни називаються шудрами. Це клас землеробів. Шудри займаються обробкою землі. Місце кожної людини у цих чотирьох варнах визначається ступенем її чистоти.

Слово вчителя:

Словникова робота.

Варни - це замкнені стани, які різняться за своїм місцем у суспільстві.

Касти – це групи людей однієї професії з визначеними правами та обов’язками.

Варни в Індії з'явилися в 1500-1200 р. до н.е.

3. Архітектура

Слово вчителя: Як і будь-яка релігія, релігія Індії мала своє відображення в архітектурі. Індійські храми вражають своєю величністю, пишністю, неповторністю. Храми і монастирі в Індії були дуже багатими. Так давайте ж скоріше відвідаємо їх. Запрошуємо до слова гіда з індійської архітектури Махову Вікторію.

Презентація «Архітектура»

3. Наука і література

Слово вчителя: Ми побачили велич індійської архітектури. Будування таких споруд не могло обійтися без математичних обчислень. Взагалі наука, література, мистецтво в Індії були на високому рівні. Багато наукових винаходів було зроблено саме в Індії. Дуже часто індійські храми були не лише місцем поклоніння богам, вони також виконували функції начальних закладів. Освіта отримана в цих університетах дуже високо цінувалась правителями різних східних країн. Тож давайте познайомимося з розвитком науки та літератури в Індії, а розкаже нам про це гід Тиква Анна.

Презентація «Наука і література»

4. Побут, їжа.

Духовне життя індусів позначилось і на їх повсякденному житті. До нас на урок завітала незвичайна гостя. Хто вона і чому тут? – розкаже сама.

Презентація «побут, їжа», виступає принцеса Гіта.

Зверніть увагу на одяг Гіти. Це сарі - національний одяг індіанок, сарі – це відріз тканини довжиною від 4,5 до 9 метрів, але в зв’язку з тим, що Індія - багатонаціональна країна, жінки носили не тільки сарі, а й сальвар каміз (штани і туніка).

Щоб підвести підсумок цього етапу уроку, я пропоную вам попрацювати з ілюстративним матеріалом.

Робота з ілюстративно-дидактичними матеріалами.

1)Виберіть все, що стосується релігії та суспільства.

Поясніть свій вибір.

2) Виберіть все, що стосується архітектури.

Поясніть свій вибір.

3) Виберіть все, що стосується науки і літератури.

Поясніть свій вибір.

5. Делійський султанат.

Слово вчителя: Ми з вами побачили, яка це дійсно дивовижна країна Індія. Багато хто хотів потрапити до цієї казкової країни. Ось як описує Індію тверський купець - Афанасій Нікітін.

Робота з підручником.

Запитання до учнів:

Хто такий султан?

Що свідчить про пишність церемонії?

Султан (араб. سلطان‎) — ісламський титул. Несе моральне навантаження і релігійну владу, оскільки роль правителя була визначена в Корані. Султан, проте, не обов'язково є релігійним наставником і релігійним главою.

Особливістю Індії періоду ХІ- ХV була поява і розвиток Делійського султанату.

Учитель: В Індії у VI-XII ст. утворилося до 70 самостійних держав-князівств. Раджі постійно ворогували між собою. Країна була послаблена війнами і стала легкою здобиччю для завойовників. До Індії вторглися мусульмани під традиційним гаслом «священної війни з невірними», хоча насправді всіх приваблювали багатства Індії та бажання володіти цією територією.

У XIII ст. на території Північної Індії утворилася незалежна мусульманська держава зі столицею в місті Делі - Делійський султанат.

Робота з картою:

Учитель пропонує учням розглянути карту атласа, виконати завдання й відповісти на питання.

1) Як змінилася територія Делійського султанату протягом XIII - до кінця XIV ст.?

Територія збільшувалась за рахунок заохочення воїнів. В одній з хронік про делійського султана повідомлялося, що він дарував воїнам, як винагороду за службу, села разом із селянами, якщо ж воїн помирав, то подарована земля відходила до сина, зятя або іншого родича.

Але перед Делійським султанатом нависла загроза – навала монгол, які вже підкорили Азію. Султану вдалося відбити напади монгол, за рахунок згуртування знаті. В першій половині XIV ст.. територія продовжувала зростати. Та все ж як і будь-яка імперія Делійський султанат був приречений на загибель.

Я пропоную вам попрацювати з підручником та визначити причини розпаду Делійського султанату.

1) Чому території Делійського султанату скоротилися наприкінці XIV ст.?

2) Що стало причиною розпаду Делійського султанату?

Орієнтовні відповіді учнів

1) Повстання скорених індійців.

2) Змови знаті, палацові перевороти.

3) Вторгнення Тимура.

Учитель: Але саме продовження політики завоювань нових територій викликало невдоволення в населення, тому що утримання великого війська потребувало значних коштів – це нові податки, які стали поштовхом до повстання скорених індійців. Також були мови знаті та палацові перевороти.

Останню крапку в історії існування Делійського султанату поставило нашестя Тимура.

Робота з картою

Які території Індії були захоплені військом Тимура?

Учитель: Важкого удару нанесло вторгнення війська Тимура. Перетворюючи індійські міста та фортеці на «купи золи й сміття», воно просувалося до Делі. Городяни, вірячи в обіцянки Тимура не завдавати їм шкоди, здали місто завойовнику. Проте через кілька днів його воїни почали грабувати місто. Вони вбивали кожного, хто чинив хоч будь-який опір.

До своєї столиці Самарканда Тимур вивіз з Індії незліченні скарби. Після цього нашестя Делійський султанат припинив існування як єдина держава.

Час нашої подорожі добігає кінця. Ми повертаємося до проблемного питання. Я пропоную переглянути відеоролик про сьогодення Індії і спробувати дати відповідь на запитання.

Перегляд відео.

Проблемне питання:

«Чи змінилася духовна культура Індії в порівнянні з Середніми віками?»

1. Що ви побачили?

2. Як збереглася духовна культура ?

Ви побачили, що Індія - це чудова країна з самобутньою культурною спадщиною, в цій країні майже не змінилася релігія, культура суспільні відносини, ця країна пронесла свій самобутній колорит через віки.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Я думаю, що наша подорож справила на вас враження? Які ж емоції викликала у вас сьогоднішня подорож, ми дізнаємося за допомогою сенкану. Пропоную вам скласти сенкан на тему «Індія».

Учні складають сенкан «Індія».

V. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Дякую за роботу.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф.

2. Випереджальне завдання: підготувати повідомлення за темами:

- «Вирощування рису, чаю та шовківництво у Китаї».

- «Велика Китайська стіна».