25 Узагальнення знань і тематичне оцінювання за розділом ІІІ «Розгортання Української революції. Боротьба за українську державність»

Домашню завдання: читати § 18 с. 121-129

Обовязкові дії учнів:

Поурочний план

Джерело - https://lib.pedpresa.ua/2239-tema-uzahalnennya-znan-za-temoyu-ukrajinska-derzhavnist-v-1917-1921-rr.html


Тема: Узагальнення знань за темою «Українська державність в 1917–1921 рр.»

15.12.2014

Категорiї: Допомога вчителю,Історія України,10 клас.

0 6869

Конспект уроку історії України 10 клас (урок 26)

Мета: узагальнити та систематизувати матеріал, вивчений з даної теми; повторити основні події Української революції; розвивати в учнів уміння аналізувати й систематизувати матеріал, робити висновки та узагальнення, вміти виділяти головне і другорядне, працювати з історичними термінами та поняттями.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку

ІІ. Виконання завдань

Завдання І. Вибрати одну правильну відповідь

1. Укажіть назву населеного пункту, поблизу якого сталася подія, описана в даному документі: «Вона (молодь) йшла в бій з піснею

«Ще не вмерла»… І не вина цієї молоді, що світ так злегковажив великим шляхетним поривом Української держави. …Вина була хіба в тому, що та молодь, як і цілий народ, що її видав, не були підготовлені до взятого на себе завдання».

А Броди;

Б Базар;

В Крути;

Г Київ.

2. Укажіть назву держави, на чолі якої стояв політичний діяч, зображений на ілюстрації.

А Українська Республіка;

Б Українська держава;

В Держава Україна;

Г Радянська Україна.

3. Якого положення у Берестейському мирному договорі не було?

А Україна проголошувалася Українською Радянською Республікою.

Б Війна між Україною і державами Четвертного союзу припинялася.

В Німеччина й Австро-Угорщина ставали союзниками УНР .

Г УНР зобов’язувалася поставляти Німеччині сільськогосподарську продукцію.

4. У якому уряді посаду міністра закордонних справ обіймав відомий український історик Д. Дорошенко?

А Рада Міністрів П. Скоропадського;

Б Директорія;

В Тимчасовий Державний Секретаріат ЗУНР ;

Г Рада Народних Комісарів.

5. Хто провадив наступну внутрішню і зовнішню політику?

  • Звільнення всіх призначених раніше чиновників;
  • встановлення національного варіанта радянської влади в Україні;
  • передача законодавчої влади Трудовому Конгресу;
  • вилучення землі у поміщиків;
  • оголошення війни радянській Росії.

А Петро Скоропадський.

Б Директорія.

В Більшовики.

Г Польська адміністрація.

6. Який політичний термін відповідає політиці більшовиків в Україні, що мала нижченаведені напрямки?

  • Націоналізація всіх підприємств;
  • заборона свободи торгівлі, згортання грошового обігу.
  • встановлення державного контролю над виробництвом;
  • запровадження продрозкладки;
  • запровадження загальної трудової повинності.

А Експропріація.

Б Індустріалізація.

В Колективізація.

Г «Воєнний комунізм».

Відповідь: 1 В; 2 Б; 3 А; 4 А; 5 Б; 6 Г.

Завдання ІІ . Обрати правильні варіанти відповідей

1. Визначте заходи, проведені більшовиками в Україні у 1919 р. (5 правильних відповідей).

А Проголошення нової назви України — Українська Соціалістична Радянська Республіка.

Б Формування більшовицького уряду — Ради Міністрів.

В Проведення політики «воєнного комунізму».

Г Розширення суверенітету України.

Д Запровадження продовольчої диктатури.

Е Конфіскація поміщицьких землеволодінь.

Є «Червоний терор».

2. Визначте положення Варшавської угоди (5 правильних відповідей).

А Польща визнавала УНР та Директорію.

Б УНР запроваджує спільну з Польщею валюту;

В Польські землевласники втрачають право власності на землю.

Г Збройні сили С. Петлюри підпорядковуються польському командуванню.

Д Ведення спільних дій проти Росії і радянської України.

Е Польща отримала право на території Західної Галичини, Східної Волині, Холмщини, Підляшшя.

Є Утримання польських військ в Україні за власний рахунок.

3. Позначте положення ІІІ Універсалу Центральної Ради (5 правильних відповідей).

А Проголошення Української Народної Республіки.

Б Поширення юрисдикції УНР на дев’ять українських губерній.

В Закріплення права приватної власності на землю.

Г Встановлення державного контролю над промисловістю і торгівлею.

Д Гарантування демократичних свобод: слова, друку, совісті, спілок, страйків.

Е Відновлення смертної кари.

Є Встановлення 8-годинного робочого дня.

Відповідь: 1 А, В, Д, Е, Є; 2 А, Б, Г, Д, Е; 3 А, Б, Г, Д.

Завдання ІІІ . Встановити відповідність, утворивши логічні пари

1. Установіть відповідність між датами та подіями, описаними в документах.

1 Лютий 1918 р.

А «Віра в силу німців була великою, до більшовиків все ще ставилися як до чогось несправжнього, і обивательська маса раділа тому, що, по-перше, настане порядок, а, по-друге, створяться відносини старі, такі, до яких здавна звикли відносини хоч і військової окупації, але не комуністичної диктатури»

2 Березень 1918р.

Б «З огляду на сучасний брак харчових продуктів в Австро-Угорщині та Німеччині мир з Україною мусить бути підписаний якнайшвидше…»

3 Вересень 1918 р.

В «Вітаючи з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народної Республіки ухвалила тую злуку прийняти і здійснити на умовах, які зазначені в постанові Західноукраїнської Народної Республіки…»

4 Січень 1919 р.

Г «Генерал Денікін та його правительство в основу своєї політики ставили відновлення “єдиної неділимої Росії”. «…України не було і не буде» — таке гасло було у денікінського уряду»

5 Серпень 1919 р.

Відповідь: 1 Б; 2 А; 4 В; 5 Г.

2. Установіть відповідність між політичними силами і напрямками їх діяльності в аграрному питанні.

1 Центральна Рада

А «Декрет про землю» передбачав конфіскацію усіх поміщицьких, удільних, монастирських і церковних землеволодінь

2 Денікінська адміністрація

Б Вилучення землі у поміщиків та гарантування їм компенсаційних витрат

3 Гетьманат П. Скоропадського

В Збільшення кількості землевласників за рахунок наділення селян державними, удільними, а також викупленими у приватних власників землями

4 Директорія

Г Відновлення поміщицької власності на землю

5 Рада Народних Комісарів

Відповідь: 2 Г; 3 В; 4 Б; 5 А.

3. Установити відповідність між документом та його положенням:

1 І Універсал

А «Віднині Україна стає Українською Народною Республікою. Не відділяючись від Російської Республіки й зберігаючи єдність її, ми твердо станемо на нашій землі, щоб силами нашими помогти всій Росії, щоб уся Російська Республіка стала федерацією рівних і вільних народів»

2 ІІ Універсал

Б «Ми, Центральна Українська Рада, стоячи, як все, за тим, щоб не відривати України від Росії та щоб разом з усіма її народами змагати до піднесення й розвитку цілої Росії та до єдності її демократичних сил…»

3 ІІІ Універсал

В «Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, від нікого незалежною, вільною суверенною Державою Українського Народу…»

4 ІV Універсал

Г «Всі чутки та розмови про сепаратизм, про відокремлення України від Росії — це лише контрреволюційна пропаганда або просто несвідомість»

Д «Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від усієї Росії, не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям»

Відповідь: 1 Д; 2 Б; 3 А; 4 В.

Завдання ІV. Встановити хронологічну або логічну послідовність

1. Складіть хронологічний ланцюжок «Проголошення незалежності УНР ».

А Бій під Крутами.

Б Похід більшовиків на Київ.

В Наступ більшовицьких військ на Півдні України.

Г Виголошення Четвертого універсалу Центральної Ради.

2. Установіть хронологічну послідовність подій.

А Перший зимовий похід військ УНР .

Б Чортківська офензива.

В Прийняття Конституції УСРР .

Г Ризький мир із Польщею.

Відповідь: 1 В, Б, А, Г; 2 В, Б, А, Г.

Поурочний план (варіант 2)

Джерело - http://vchytel.info/ukrajina-v-borotbi-za-zberezhennya-derzhavnoji-nezalezhnosti/


Україна в боротьбі за збереження державної незалежності

09.03.2013

Тренувальні тести (з відповідями) з історії України для 10 класу до теми «Україна в боротьбі за збереження державної незалежності »

Україна в боротьбі за збереження державної незалежності

I. Завдання цієї форми складаються зі вступного запитання тА чотирьох варіантів відповідей, серед яких потрібно вибрати один правильний.

1. З грудня 1918 р. найвищим органом державної влади Української Народної Республіки вважався:

  • А Гетьманат;
  • Б Директорія;
  • В отаманщина;
  • Г Національна рада.

2. Яку мали назву класові організації незаможного селянства, які діяли в УРСР 1920–1933 рр.?

  • А Бюрнезами;
  • Б комнезами;
  • В комзаси;
  • Г відкомбези.

3. Як називається система політичних, економічних, ідеологічних заходів, на яких базувалася діяльність більшовицької партії та радянської влади на території радянської Росії за часів громадянської війни:

  • А «бойовий комунізм»;
  • Б «воєнний комунізм»;
  • В «розвинений комунізм»;
  • Г «культурний комунізм».

4. Яку назву отримав акт про проголошення об’єднання двох українських утворень УНР і ЗУНР в єдину соборну незалежну українську державу?

  • А Акт Об’єднання;
  • Б акт Приєднання;
  • В акт Злуки;
  • Г акт Воз’єднання.

5. Переворот П.Скоропадського й утворення гетьманату відбулися у:

  • А березні 1918 р.;
  • Б квітні 1918 р.;
  • В червні 1919 р.;
  • Г грудні 1919 р.

6. Коли була утворена Директорія УНР?

  • А У березні 1918 р.;
  • Б листопаді 1918 р.;
  • В червні 1919 р.;
  • Г липні 1920 р.

7. Перша Конституція УСРР була прийнята на ІІІ Всеукраїнському з’їзді Рад у:

  • А січні 1919 р.;
  • Б березні 1919 р.;
  • В грудні 1920 р.;
  • Г травні 1920 р.

8. Галицький революційний комітет (Галревком) був утворений у:

  • А листопаді 1919 р.;
  • Б грудні 1919 р.;
  • В липні 1920 р.;
  • Г березні 1921 р.

9. Вирішальні битви між військами Директорії й гетьмана відбулися в листопаді 1918 р. під:

  • А Фастовом;
  • Б Васильковом;
  • В Мотовилівкою;
  • Г Білою Церквою.

10. За рішенням Ради Антанти до складу Польщі увійшли:

  • А Північна Буковина;
  • Б Закарпаття;
  • В Східна Галичина;
  • Г Волинь.

11. За Сен-Жерменським договором до складу Румунії увійшли:

  • А Закарпаття;
  • Б Північна Буковина;
  • В Лемківщина;
  • Г Західна Галичина.

12. У вересні 1919 р. до Чехословаччини була приєднана територія:

  • А Полісся;
  • Б Закарпаття;
  • В Покуття;
  • Г Буковина.

13. На початковому етапі існування Директорії провідну роль в ній відігравав:

  • А С. Петлюра;
  • Б В. Винниченко;
  • В Є. Коновалець;
  • Г Н. Махно.

14. Головою Тимчасового робітничо-селянського уряду України в листопаді 1918 р. був:

  • А Ю. Коцюбинський;
  • Б Г. Пятаков;
  • В Е. Квірінг;
  • Г В. Затонський.

15. Президентом Західної Народної Республіки став:

  • А М. Грушевський;
  • Б К. Левицький;
  • В Є. Петрушевич;
  • Г А. Шептицький.

16. Посаду наркома освіти УСРР на початку 20-х р. обіймав:

  • А В. Затонський;
  • Б В. Вернадський;
  • В А. Кримський;
  • Г М. Василенко.

17. П. Скоропадський у своїй внутрішній політиці спирався на:

  • А армію;
  • Б широкі маси селян робітників;
  • В заможні верстви населення;
  • Г інтеліґенцію.

18. Між якими країнами було укладено Варшавську угоду в 1920 р.?

  • А УНР та Румунією;
  • Б УНР і Польщею;
  • В УНР і Німеччиною;
  • Г УНР і Угорщиною.

19. Який Зимовий похід військ УНР відбувся у листопаді 1921 р.?

  • А Перший;
  • Б другий;
  • В третій;
  • Г четвертий.

20. Головною умовою Брестського мирного договору з боку Україно було:

  • А постачання центральним державам продуктів харчування та стратегічних матеріалів;
  • Б вступ у Першу світову війну на боці Троїстого союзу;
  • В відновлення боротьби з більшовиками;
  • Г постачання нових зразків військової зброї.

21. Зовнішніми причинами падіння Центральної Ради були:

  • А байдужість країн Антанти, окупація німецькими військами території України, наступ більшовиків;
  • Б ілюзорна віра в демократичну федерацію народів Росії;
  • В нехтування необхідності створення регулярної боєздатної армії;
  • Г наявність суперечностей усередині УЦР, безладдя та анархія.

22. Назвіть причини поразки Директорії:

  • А скасування Гетьманату, відновлення УНР:
  • Б передача землі селянам без викупу:
  • В налагодження міжнародних відносин на принципах нейтралітету:
  • Г суперечливА внутрішня політика, важкА зовнішньополітичнА ситуація.

23. Підписана угода у Старобільську між Н. Махном і радянською владою передбачала, що:

  • А Н. Махно мав розпочати збройну боротьбу проти радянської влади;
  • Б Н. Махно мав приєднатися до армії П. Врангеля;
  • В Н. Махно обіцяв припинити збройну боротьбу проти радянської влади;
  • Г радянська влада розпочала боротьбу проти загонів Н. Махна.

24. Які наслідки мала політика «воєнного комунізму» на території України?

  • А Розклад економіки, погіршення умов життя, розгортання повстанського руху;
  • Б покращення умов життя, розробку нової економічної політики;
  • В стабілізацію політичної ситуації в країні;
  • Г розгортання масових демонстрацій на підтримку політики «воєнного комунізму».

II. Завдання цієї форми складаються зі спільного вступного запитання та чотирьох завдань, позначених буквами, до кожного з яких потрібно підібрати один варіант відповіді, позначений цифрою.

25. Співвіднесіть поняття з їхніми визначеннями.

А Абсолютизм

1 колегіальний орган виконавчої влади, який складається з декількох осіб

Б авторитаризм

2 нічим не обмежена влада особи, групи, класу

В директорія

3 форма правління, за якою верховна влада необмежено належить одній особі — монарху

Г диктатурА

4 антидемократична система влади, що поєднується з особистою диктатурою

5 насильницьке захоплення державою території іншої держави і включення до складу своєї.

26. Співвіднесіть дати з подіями.

А Серпень 1918 р.

1 проголошення Акта злуки ЗУНР і УНР

Б листопад 1918 р.

2 другий Зимовий похід

В січень 1919 р.

3 утворення Українського національного союзу

Г листопад 1921 р.

4 урочисте відкриття Української академії наук

5 прихід до влади Директорії.

27. Співвіднесіть територію з прізвищами отаманів партизанських загонів, які вели боротьбу в цих регіонах.

А Харківщина та ПолтавщинА

1 Ангел

Б ЧернігівщинА

2 М. Григор’єв

В Поділля

3 П. Болбачан

Г Херсонщина, Миколаївщина, Катеринославщина

4 Шепель

5 Н. Махно.

28. Співвіднесіть прізвища діячів з посадами, які вони обіймали.

А С. ПетлюрА

1 голова Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету

Б П. Ніковський

2 головний отаман військ УНР

В К. Левицький

3 голова Українського національно-державного союзу

Г Г. Петровський

4 голова Державного Секретаріату — першого українського уряду

5 голова Директорії.

29. Установіть відповідність між українськими містами та силами, що їх утри мували влітку 1919 — взимку 1920 рр.

А Мелітополь

1 білогвардійці

Б Луганськ

2 червоноармійці

В Чорнобиль

3 махновці

Г Кам’янець Подільський

4 війська Директорії

5 війська УГА.

30. Установіть відповідність між прізвищами авторів та їхніми творами.

А П. ТичинА

1 «Заспів»

Б В. Чумак

2 «Удари молота і серця»

В В. Блакитний

3 «Червона зима»

Г В. СосюрА

4 «Сонячні кларнети»

5 «Картка».

III. Завдання цієї форми складаються з інструкції та чотирьох подій, які треба розташувати в правильній послідовності.

31. Розташуйте в хронологічній послідовності:

  • А вступ радянських військ у Київ;
  • Б угодА уряду УСРР з махновцями про спільні дії в боротьбі проти П. Врангеля;
  • В укладання Брестського мирного договору між УНР і державами німецько-австрійського блоку;
  • Г поразка військ Директорії та УГА.

32. Розташуйте в логічній послідовності етапи проголошення самостійності Західноукраїнської Народної Республіки:

  • А утворення першого українського уряду — Державного Секретаріату;
  • Б проголошення незалежності ЗУНР;
  • В постанова Національної Ради про об’єднання українських земель Австро-Угорщини в єдину Українську державу;
  • Г маніфест австрійського імператора про перебудову держави на федеративних засадах.

33. Розташуйте в логічній послідовності основні події махновського руху:

  • А боротьба махновців проти Директорії;
  • Б селянські повстання проти гетьмана П. Скоропадського;
  • В боротьба радянської влади проти махновців;
  • Г організація повстанських загонів у тилу денікінців.

IV. Завдання відкритої форми з короткою відповіддю, які передбачають запис прізвища діяча, назви події або явища, поняття, року, коли відбувалася подія, або речення (залежно від вимог завдання).

34. Українська партія лівих соціалістів-революціонерів.

  1. Як називали їх членів?
  2. З яким періодом в історії України вони пов’язані?
  3. Які форми і методи впливу використовували у своїй діяльності?

35. «…Між тим середня група генерала Кравса, зайнявши 30 серпня своїми передовими частинами Київ, ранком 31 серпня рушила колоною через Київ… Але одночасно зі сходу через Київські мости до Києва почали входити денікінські військА під командуванням генералА Бредова…

Маючи наказ не вступати в бій з військами Добрармії, українські частини не знали, як їм поводитися…

Коли голова колони українських військ вийшла на головну вулицю Києва — Хрещатик, то добровольчі частини, увійшовши на цю ж вулицю з протилежного боку, відкрили по ній кулеметний і рушничний вогонь.

…Уряд вирішив уникнути війни… Середня група Української армії з наказу командування почала відходити на захід, у напрямку Козятина».

  1. Про яку подію йдеться ?
  2. Якого року це відбулося?
  3. Армії яких країн брали участь у цій події?

36. «…Політичний і державний діяч, письменник. 1917–1919 рр. — один із лідерів Української революції, стояв біля витоків української державності. Очолював УСДРП, член тА заступник голови УЦР, голова Генерального секретаріату, автор тА співавтор усіх головних законодавчих актів УЦР, зокремА чотирьох Універсалів. Автор мемуарнопубліцистичного твору «Відродження нації» (1920), романів «Записки кирпатого Мефістофеля» (1917), «Соняшна машина» (1926), «Слово за тобою, Сталіне» (1950), численних публіцистичних, драматичних творів».

  1. Назвіть прізвище українського політичного діяча.
  2. З яким періодом в історії України пов’язана його діяльність?
  3. Назвіть, учасником яких подій він був.

37. Партія, яка була утворена на основі лівого крила УПСР і спиралася на українське селянство та національну інтеліґенцію, що відстоювали незалежність України та створення окремої української Червоної армії.

  1. Вкажіть назву (абревіатуру) партії.
  2. Вкажіть дату створення партії.
  3. Назвіть прізвища її лідера.

V. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю, які передбачають повну відповідь нА запитання або творче застосування набутих знань, умінь та навичок.

38. Дайте загальну характеристику Української держави П. Скоропадського. У чому, на ваш погляд, виявилася нестійкість гетьманату?

39. За яких обставин утворилася ЗУНР? Чому, незважаючи на демократичні гасла й наміри, вона не здобула широкої підтримки населення?

40. У чому, на ваш погляд, полягали реальні завдання радянської влади щодо України? Доведіть свою думку конкретними фактами.

41. Охарактеризуйте основні події та тенденції розвитку культури в Україні в 1917–1920 рр.

Відповіді до теми 3 «Україна в боротьбі за збереження державної незалежності (1918–1920 рр.)»

Завдання I типу

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Б

Б

Б

В

Б

Б

Б

В

Г

В

Б

Б

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

Б

Б

В

А

В

Б

Б

А

А

Г

В

А

Завдання II–III типу

25

26

27

28

29

30

31

32

33

А

2

3

3

2

3

4

2

3

2

Б

3

4

1

3

1

1

4

4

1

В

1

1

4

4

2

2

1

2

4

Г

4

2

2

1

4

3

3

1

3

Завдання IV типу

34. Борьбисти. 35. 1919 р. 36. В. Винниченко. 37. УКП(б).