Домашнє завдання: вивчити §10 с.41-46, ?-с.46, кк 4
Поурочний план http://osvita.ua/school/lessons_summary/history_world/49747/
Тема: У чому особливості природи і господарства Стародавнього Єгипту
Мета: ознайомити учнів із географічним положенням та природними умовами Давнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян, показати взаємозв’язок зайнятості населення із природними умовами;
- продовжувати розвивати вміння критично мислити, аналізувати, робити висновки, уміння висловлювати власну думку;
- виховувати інтерес до історичної спадщини народу для всестороннього розвитку.
- Обладнання: підручник, атлас, картки з завданнями, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
- Основні терміни і поняття: «держава», «суспільство», «фараон», вельможа», «раб», «чиновники», «шадуф», «хамсин»
- Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть:
- визначати географічне положення Давнього Єгипту,
- характеризувати природу держави,
- називати заняття єгиптян, найважливіші досягнення господарства, побут давніх єгиптян;
- показувати на карті Давню Єгипетську державу, долину річки Ніл;
- застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «поріг», «дельта»,«папірус», «повінь»;
- пояснювати вплив природних умов на життя людей,
- висловлювати власну думку про рівень життя і зайнятості населення.
Тип уроку: урок - подорож
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Господарське життя єгиптян.
2. Повсякденне життя єгиптян.
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти, до нас до школи прийшов незвичайний лист адресований вам і мені. Нас запрошує туристична фірма «Нефертіті» на відпочинок.
(вчитель відкриває конверт і зачитує запрошення)
Додаток 1
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Для того, щоб дізнатися тему нашого уроку нам необхідно погратися в гру «Розсипанку».
(учні отримують свої «розсипанки»
Додаток 2
Отже, тема нашого уроку «Природа і господарство Стародавнього Єгипту» (Слайд 1, 2)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Прийом «Мікрофон»
1. А чи знаєте ви де ця країна, і в який час ми помандруємо?
2. Що ви хотіли б побачити у Давньому Єгипті?
3. Чи хотіли б ви дізнатися чим займалися люди і які їх винаходи дійшли до наших днів?
4. Як ви думаєте чи буде нам там цікаво?
Перед ти як розпочати нашу мандрівку, ми повинні записати очікування від нашого уроку. Перед вами є міні- пірамідки. Запишіть на них свої очікування. До них ми повернемося в кінці нашої мандрівки. (Додаток 3)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В давнину жителі називали свою країну «Та Камет» - Чорна земля, оскільки в долині річки, де виникли перші поселення були чорні родючі ґрунти на противагу від«червоної землі» - розпаленої пісками і каменистим передгір’ям лівійської та аравійської пустинь
Стародавній Єгипет простягався берегами Нілу від першого порога до Середземного моря. Грецький історик Геродот повідомляв: «Країна, покрита водами Нілу, — це Єгипет, а ті, хто п’є воду з Нілу нижче порогів, — єгиптяни».
(Слайд 3, 4)
Традиційно землі в дельті Нілу називають Нижнім Єгиптом, а у долині — Верхнім Єгиптом. Долина Нілу вкрита різноманітною рослинністю та багата на тваринний світ. Береги в давнину вкривали фінікові пальми, пахучі акації, лотос, корисні злаки й високий очерет — папірус.
З його товстих стебел робили легкі човни, із тонких — плели кошики, мотузки, коріння йшло на паливо, а молоді пагони — в їжу. Ця рослина слугувала єгиптянам також матеріалом для письма.
Дельта — ділянка заболоченої землі, де річка Ніл перед впадінням у море розділяється на багато рукавів. Трикутною формою вона нагадує перевернуту грецьку літеру «А» (дельта).
Давньогрецький історик Геродот назвав Єгипет — «дарунком Нілу». Але без наполегливої праці людей навряд чи можливо було б використати цей унікальний природний дар.
Землеробство було основним заняттям мешканців долини Нілу, адже його розливи і родючі ґрунти давали можливість одержувати високі врожаї. Проте поля необхідно було зрошувати, що потребувало величезних зусиль людей.
Уже в найдавніші часи єгиптяни почали будувати свою зрошувальну систему, розвиваючи іригацію. (Слайд 5, 6)
Іригація (від латинського слова irrigo — зрошую) — підведення води на певні ділянки землі для їх зрошення. Давайте ще раз повторимо прослухане з допомогою гри.
Гра: «Кожному - своє»
канал
дамба
шадуф
Насипи з глини і рубаного очерету, в яких робили ворота, через які протікала вода
Проста підйомна машина, яка використовувалась для зрошення земель на піднятті. Схожа на український «журавель»
рівчак, за допомогою якого підводили воду до поля
Слово вчителя. Давайте поділимося з вами на 2 групи. Ми зробимо це з допомогою червоної і білої корони. До речі, це символи Верхнього і Нижнього Єгипту. (Додаток 4)
(поділ на групи)
Завдання для 1 групи: Розвиток ремесел у Давньому Єгипті.
Завдання для 2 групи. Особливості обміну в Єгипті.
(Звучать єгипетські мотиви музики)
Додаток 5
(виступи учнів з повідомленнями)
(Слайд 7,8)
В кінці заповнюється схема. (Додаток 6)
Слово вчителя. Наша мандрівка продовжується, але мені здається, що треба нам трішки перепочити.
«Історична фізкультхвилинка»
Руки в сторони та вгору —
Нас чекають фараони.
Підніми голівку вгору —
Посміхнись Тутанхамону.
Присідати ми почнемо,
У Єгипет зазирнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
Слово вчителя. Ну що ж, ми розім’ялися, тепер давайте проведемо інтелектуальну розминку.
(Відео тест на увагу)
Додаток 7
Слово вчителя. Перед нами з’явилися пороги. Для того, щоб їх подолати необхідно виконати вправу з історичної математики.
Перші згадки про Єгипет датуються IV тис.до н.е. скільки приблизно минуло часу?
Слово вчителя. Наша мандрівка майже завершилася. Сьогодні ми поговорили про розташування, ремесла, обмін в Давньому Єгипті. І зараз на нас чекають «Цікавинки із торбинки», які допоможуть нам краще зрозуміти життя єгиптян.
(Додаток 8)
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів
Для закріплення наших знань ми з вами розв’яжемо кросворд. Але буде він у нас не звичайний. У нас є відповіді та не має запитань.
(Слайд № 9 – 16)
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання
Гра «Піймай помилку»
(Учням пропонується текст з помилками, які потрібно знайти і виправити)
(Додаток 9)
«Один брехун і хвалько стверджував, що він побував разом із нами в Стародавньому Єгипті. Ось що він розповів товаришам
Коли я потрапив до цієї країни, то дізнався, що в єгиптян велике горе. Ніл не розливався уже декілька років і дуже обмілів. Решту річок легко можна було перейти. Як тільки я вирушив до піраміди, як хлинула злива і мені довелося рятуватися від неї у дубовому гаю. Там я зустрівся з фараоном. Він ввічливо зі мною поговорив. Він мав красиве біле волосся та багато татуювань».
Слово вчителя. Давайте кожен з вас озвучить свої очікування від уроку і по мірі їх здійснення розташуємо у «Кошик очікувань»
Слово вчителя. Закінчити сьогоднішній урок хотілося б притчею про слабких, сильних і особливих.
Учень звернувся за порадою до свого вчителя: “Я втомився, в мене дуже важке життя, багато труднощів і проблем, я весь час пливу проти течії, у мене немає більше сил … Що мені робити?“
Учитель замість відповіді поставив на вогонь три однакових ємності з водою. В одну ємність кинув моркву, в іншу – поклав яйце, а в третю – насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву і яйце і налив в чашку кави з третьої ємності.
“Що змінилося?” – Запитав він учня.
“Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді“, – відповів учень.
“Ні, – сказав вчитель, – це лише поверхневий погляд на речі. Подивися – тверда морква, побувавши в окропі, стала м’якою. Крихке і рідке яйце стало твердим. Зовні воно не змінилось, проте змінило свою структуру під впливом несприятливих обставин. Так і люди – сильні зовні, можуть стати слабкими там, де крихкі і ніжні лише затвердіють і зміцніють “.
“А кава?” – Запитав учень. “О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому та ворожому середовищі і змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини. Вони змінюють самі обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання з ситуації “. Я бажаю,щоб ви завжди залишалися особливими людьми і несли в собі лише світло
VІІ. Домашнє завдання
Розв’язати історичну задачу, яка пропонувалася єгиптянським школярам
Було 7 будинків, у кожному по 7 кішок, кожна з’їла 7 мишей, кожна миша з’їла 7 колосків, кожен колосок може дати 7 мір зерна. Знайдіть суму загального числа будинків, кішок, мишей, колосків і мір зерна.