5 Консульство та Імперія Наполеона Бонапарта

Д.З.: вивчити § 4 с.27-35 ? С.34-35 кк -?

Поурочний план https://www.schoollife.org.ua/tema-frantsiya-v-period-konsulstva-ta-imperiji-vijny-napoleonivskoji-frantsiji-9-klas-vsesvitnya-istoriya/

Тема: Франція в період Консульства та Імперії. Війни наполеонівської Франції

Мета: описувати послідовність подій; пояснювати суть політики континентальної блокади, причини краху наполеонівської імперії; показувати на карті походи Наполеона, місця основних битв; давати характеристику діяльності Наполеона Бонапарта; аналізувати життя французів часів консульства та імперії, характер наполеонівських воєн, їх вплив на життя і долю народів Європи, причини поразки французької армії в Росії; висловлювати власну думку щодо впливу особистості на історію.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 9 клас» С.О. Осмоловський, Т.В. Ладиченко, 2009 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 9 клас»

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь .

Поняття: «консульство», «імперія», «цивільний кодекс», «конкордат», «континентальна блокада», «бонапартизм», «Вітчизняна війна», «битва народів», «реставрація», «сто днів»

Основні дати:

1802 р. - сенат призначив Наполеона довічним консулом;

1804 р. - Наполеон - імператор всіх французів;

1805 р. - Трафальгарська та Аустерліцька битви;

1806 р. - початок континентальної блокади;

1807 р. - Тільзітський мир;

1807 р. — цивільний кодекс;

24 червня 1812 р. — початок вторгнення Наполеона в Росію;

26 серпня 1812 р. — Бородинська битва;

жовтень 1813 р. — «битва народів»;

березень 1814 р. — вступ союзників до Парижа;

квітень 1814 р. — перша реставрація Бурбонів;

20 березня — 22 червня 1815 р. - «сто днів» Наполеона;

18 червня 1815 р. - битва при Ватерлоо.

Історичні діячі: Наполеон, Нельсон, М. Кутузов, Олександр І,

Людовік XVІІІ, Л. Н. Даву, Мюрат, Меттерніх, Франц І, Фрідріх Вільгельм ІІІ.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· пояснювати суть бонапартизму, політики континентальної блокади, причини краху наполеонівської імперії;

· показувати на карті походи Наполеона, місця основних битв;

· давати характеристику діяльності Наполеона Бонапарта;

· аналізувати життя французів часів Консульства й Імперії, характер наполеонівських війн, їх вплив на життя і долю народів Європи;

· застосовувати та пояснювати терміни та поняття.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання

1. Назвіть основні події першого періоду Французької революції.

2. Назвіть події першого періоду Французької революції, які сприяли згодом розвитку капіталізму у Франції.

3. Назвіть основні закони, які було прийнято у перший період революції.

4. Яка подія засвідчила, що король зрадив справу революції?

5. Назвіть події, які спричинили повалення монархії у Франції.

6. Назвіть основні події другого періоду Французької революції.

7. Назвіть події, які спричинили контрреволюційні повстання у Вандеї та Бретані.

8. Назвіть подію, яка стала наслідком скликання Національного Конвенту.

9. Назвіть події, які послужили причинами запровадження першого декрету про максимум цін на зерно.

10. Назвіть події, які спричинили падіння якобінської диктатури.

11. Назвіть події, які стали причинами запровадження Консульства у Франції.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Французька революція завершилася державним переворотом 1799 р. До влади за підтримки армії приходить Наполеон Бонапарт. Французьке суспільство стомилося від крові, протистояння, всі прагнули порядку. Франція намагалася закріпити зміни, що сталися, щоб уникнути реставрації старих порядків. Країна прагнула героя, який би приборкав ворогуючі сили і виробив новий порядок, що мав би враховувати інтереси різних сил. Наполеон зміг вирішити ці задачі, почавши своє правління під гаслом «Заспокоєння, порядок, законність». Він встановив режим сильної особистої влади — бонапартизм. Політика бонапартизму помітно вплинула на долю багатьох народів і держав Європи.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Внутрішня політика Наполеона Бонапарта

Робота з документами

Учитель пропонує учням ознайомитися з документами та відповісти на питання.

Із Цивільного кодексу (витяг)

Про власність

Ст. 544. Власність — це право беззаперечно користуватися й розпоряджатися речами...

Ст. 545. Нікого не можна примусити поступитися своєю власністю, якщо це не робиться внаслідок суспільної користі і за справедливого й попереднього відшкодування.

Про шлюбний договір

Ст. 1383. Подружжя не може порушувати ні прав, які випливають з влади чоловіка над особою дружини і дітей, ні права, що належать чоловікові як главі, ні права, наданого чоловікові згідно з титулом «Про батьківську владу» і згідно з титулом «Про неповноліття, про опіку і про звільнення з-під влади», ні заборонних ухвал чинного кодексу.

Про особисте майно дружини

Ст. 1574. Все майно дружини, яке не було включене до складу посагу, є її особистим майном.

Ст. 1576. Дружині належить управління й користування її власним майном.

Але вона не може відчужувати його і брати участь у судових справах, пов’язаних з цим майном, без дозволу свого чоловіка, а якщо він відмовить у дозволі — без дозволу суду».

Із Кримінального кодексу (витяг)

«Ст. 413. Будь-який страйк робітників з метою одночасно припинити або не допустити роботи в будь-якій майстерні... карається тюремним ув’язненням на термін не менше одного і не більше трьох місяців. Керівники і підбурювачі караються тюремним ув’язненням на термін від двох до п’яти років».

Запитання

1. Доведіть або спростуйте твердження, що за часів правління Наполеона була закріплена рівність громадян перед законом.

2. Чому в кодексі приділена значна увага відносинам власності? Яке значення мали статті про майнові відносини для розвитку економіки Франції того часу?

3. Як Кодекс захищав права прошарку капіталістів?

Зовнішня політика Наполеона Бонапарта

Наполеон, прагнучи світового панування, на власний розсуд перекроював карту Європи. До 1811 р. на її території виникла імперія Наполеона, населення якої становило 44 млн чол. Приєднані і союзні держави повинні були брати участь у війнах Наполеона, приєднатися до континентальної блокади Великобританії.

У Бельгії, Італійських королівствах, Герцогстві Варшавському був запроваджений Французький цивільний кодекс.

Робота з картою історичного атласа

Учитель пропонує учням розглянути карту історичного атласа «Європа 1794–1815 рр. Війни наполеонівської Франції» і відповісти на запитання.

1. Назвіть території, які були приєднані до Франції протягом 1795–1811 рр.

2. Назвіть території, які потрапили у залежність від Франції.

3. Назвіть місця основних битв і подій.

Робота з таблицею «Наполеонівські війни». Учні опрацьовують текст підручника 39-42 та заповнюють таблицю.

Дата

Подія

Учитель підбиває підсумок:

· в Європі склалася нова держави — імперія Наполеона Бонапарта;

· у залежних країнах було запроваджено Кодекс Наполеона і нові принципи законодавства;

· скасування кріпацтва у Великому герцогстві Варшавському і Пруссії;

· реформування армії та запровадження загальної військової повинності в Пруссії;

· створення Конституції Іспанії, в основу якої було покладено ідею національного суверенітету і розподілу влади;

· поширення культурного впливу Франції;

· пробудження в європейських народах почуття патріотизму, любові до своєї батьківщини.

Російський похід Наполеана

Самостійна робота з підручником С.44-47

Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися зі змістом підручника й відповісти на запитання.

1. Як ви вважаєте, чому війна Росії та Франції була неминучою?

2. Якими були плани Наполеона щодо Росії?

3. Поясніть, наскільки виправданим був наказ М. Б. Барклая де Толлі про відступ у перші місяці війни?

4. Як ви вважаєте, чому Олександр I не поспішав з призначенням М. І. Кутузова головнокомандуючим армією?

5. Поясніть причини надзвичайного розмаху партизанського руху в роки війни.

6. Яку роль у Вітчизняній війні відіграла Бородинська битва?

7. Як ви вважаєте, чому війна з Наполеоном 1812 р. отримала назву «Вітчизняна»?

8. Чим можна пояснити поразку Наполеона у війні з Росією?

9. Які наслідки мав розгром армії Наполеона для долі Європи

Падіння імперії Наполеона

Самостійна робота з підручником за методом «Чиста дошка»

Учитель пропонує учням самостійно прочитати відповідний текст параграфа і відповісти на запитання, записані на дошці. Отримавши відповідь на запитання, вони стираються з дошки.

1. Як ви вважаєте, чому після поразки французької армії в Росії, Наполеон не погоджувався на мирні переговори з країнами шостої коаліції.

2. Чому битва під Лейпцигом отримала назву «битви народів». Яка подія вирішила долю битви?

3. Чому маршали Наполеона наполягали на зреченні імператора після захоплення Парижа союзними військами?

4. Чому стало можливим повернення Наполеона до влади?

5. У результаті яких подій у Франції відбулася реставрація Бурбонів?

V. Закріплення знань учнів.

1. Назвіть основні прояви політики бонапартизму.

2. Чому Франція підтримала Наполеона-імператора?

3. Які завоювання революції зберіг Наполеон?

4. Які суспільні відносини закріпили «Кодекси Наполеона»?

5. Чи згодні ви з тим, що наполеонівські війни мали колоніальний

характер?

6. У чому полягало значення Трафальгарської битви та битви під

Аустерліцем, Тільзітського миру?

7. Якими були плани Наполеона щодо Росії та чому вони зазнали поразки?

8. Які наслідки мала поразка армії Наполеона у Росії для долі усієї

Європи?

9. Чому битва під Лейпцигом отримала назву «битви на родів»?

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 5

2. Письмово твір-роздум: «Чи можна вважати Наполеона видатною

особистістю на усі часи?»