6 Реформи митрополита Петра Могили. Культурно-освітнє життя.

Домашнє завдання: вивчити § 7 с. 44-49 відповісти на питання с. 49 готуватись до до ТО з теми 1 до-01.10


Поурочний план

Джерело: https://lib.pedpresa.ua/6835-tema-petro-mohyla-utvorennya-kyjevo-mohylyanskoji-akademiji.html


Тема: Петро Могила. Утворення Києво-Могилянської академії.

12.11.2014

Категорiї: Допомога вчителю,Історія України,8 клас.

0 2559

Конспект уроку історії України 8 клас

Автор: Манухіна Ірина Анатоліївна

Кіровоградський облкомплекс (гімназія-інтернат-школа мистецтв) м. Олександрія

Мета: розглянути стан церковного життя в Україні у першій половині ХVII ст.; показати діяльність Петра Могили у відновленні і зміцненні православної церкви; ознайомити учнів з етапами утворення Києво-Могилянської академії; з’ясувати стан розвитку освіти, книгодрукування; формувати в учнів зацікавленість у пізнанні нових явищ та подій; виховувати учнів у дусі загальнолюдських духовних цінностей, толерантного ставлення до різних релігійних конфесій, релігійних почуттів людей.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-бесіда.

Завдання: учні повинні знати основні біографічні відомості про Петра Могилу; вміти пояснити, як П.Могила потрапив на Україну і зайняв таку високу церковну посаду; розповідати, що важливого здіснив Могила у відновленні і зміцненні православної церкви; вміти визначати за атласом і називати центри книговидання на Україні в першій половині ХVII ст.

Обладнання: відео, презентація, атласи, підручники, інтерактивна дошка.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Усне індивідуальне (фронтальне) опитування

  1. Завдання «Вгадай героя» (учні прослуховують аудіозапис і відгадують, про кого йдеться)

Герой № 1 (слайд 1)

Походив із давнього українського князівського роду. Замолоду покинув батьківський дім задля лицарської слави. Рано виявив хист полководця. У 1550 р. його призначено старостою черкаським і канівським. Потім він отримав посаду прикордонного стражника на Хортиці. Там, на Малій Хортиці, за його ініціативою запорожці збудували фортецю.

Відповідь: Дмитро Вишневецький.

Герой № 2 (слайд 2)

Видатний український політичний і культурний діяч. Володів великими маєтностями на Волині, Київщині, Поділлі та Галичині. Одна з найбільш впливових постатей 16 ст., послідовно захищав політичні права українців. Був лідером опозиції, яка не підтримувала укладення Люблінської унії. Виступав за те, щоб Україна увійшла на рівних правах з Польщею та Литвою до нового федеративного державного утворення. У 1576 р. у своєму маєтку заснував школу, яка прирівнювалася до вищих навчальних закладів.

Відповідь: Костянтин Острозький.

  1. Співвіднесіть поняття та їх визначення (учень працює біля інтерактивної дошки)

1) Яничари

А) вища посада у Кримському ханстві

2) Каторжани

Б) правитель Османської імперії

3) Хан

В) полонені, «живий товар»

4) Ясир

Г) бранці, що були веслярами на турецьких суднах

5) Султан

Д) регулярне турецьке військо

1) Чинш

А) великий землевласник

2) Корогва

Б)прапор

3) Реєстр

В) грошовий податок

4) Галера

Г) список козаків на службі в короля

5) Магнат

Д) великий військовий морський човен

  1. Доповніть текст, вибравши з наведених у дужках варіантів правильну відповідь (використовується інтерактивна дошка)

1) Скориставшись перебуванням у Києві в (1615, 1620, 1632) році Єрусалимського патріарха Феофана ІІІ ( Вельямін Рутський, Костянтин Острозький, Петро Сагайдачний) домігся від нього висвячення на православного митрополита Київського (Іова Борецького, Єлисея Плетенецького, Петра Могилу), а також п’ятьох православних єпископів.

Відповідь: 1620, Петро Сагайдачний, Іов Борецький.

2) Вдалі походи козаків проти Туреччини на початку XVII ст. дістали назву («доби героїчних походів», «золотого спокою», «руїни»). Козаки здійснювали морські походи проти турок на легких човнах (каюках, галерах, ладдях, чайках). Найбільшим невільничим ринком у Криму було місто-фортеця (Кафа, Бахчисарай, Керч) Ця могутня фортеця була здобута козаками у (1606, 1616, 1620, 1621 ) році.

Відповідь: «героїчних походів», чайках, Кафа, 1616.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя

Діяльність православних братств, відновлення і легалізація православної ієрархії, підтримка православної віри і української культури – все це сприяло національному відродженню та посиленню національно-визвольного руху в Україні.

А пригадайте, як відбулася легалізація православної ієрархії?

( Владислав IV, прагнучи залучити козаків на допомогу йому у здобутті московського трону, узаконив православну ієрархію, видавши «Пункти для заспокоєння руського народу» 1632 р.)

Після смерті Іова Борецького у 1631 р. митрополитом Київським став Ісайя Копинський.

Запитання:

А скільки років був митрополитом Київським Іов Борецький?

Розв’язання хронологічної задачі. (1631-1620= 11 років)

Але король Владислав IV на вимогу зібрання руської шляхти затвердив кандидатуру митрополита Петра Могили, що був на той час архімандритом Києво-Печерської лаври.

Хто такий Петро Могила? Яка була його діяльність на посаді митрополита? На ці питання ми повинні знайти сьогодні відповідь.

ІV. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Митрополит П.Могила. Церковна реформа.
  2. Утворення Києво-Могилянської академії.
  3. Шкільництво і книговидання.

Робота над відеосюжетом «Житія святих. Петро Могила»

Завдання для учнів:

– Під час перегляду звернути увагу на : походження, хто були батьки, чим займався до церковного життя?

(учні переглядають відео) 6 хв.

Відповіді учнів на запитання:

– Звідки був родом Петро Могила?

– Хто був його батько?

– Яку здобув освіту Могила?

– Чи брав участь у битвах? Яких?

– Коли прийняв постриг?

– З яким містом порівнюють Київ у фільмі? (Із Єрусалимом).

Робота зі слайдом «Церковна реформа Петра Могили»

Робота з історичним джерелом

Підручник ( Струкевич О. К., Романюк І. М., Пірус Т. П. Історія України 8 клас. – Грамота, 2008) с.89 Уривок із «Требника» Петра Могили.

Запитання: Які існували навчальні заклади в Україні на той час?

(братські школи, єзуїтські школи, Острозька академія)

В чому різниця між братськими школами і єзуїтськими?

Розповідь вчителя.

У 1631 р. П.Могила заснував у Києво-Печерській лаврі школу за типом західноєвропейських шкіл. У 1632 р. вона була об’єднана з Київською братською школою, відомою на той час і заснованою ще у 1615 р. на кошти київської шляхтянки Галшки (Єлизавети) Гулевичівни, та перетворена на Київську колегію, що згодом отримала назву Києво-Могилянської академії.

Запитання: Чому ж навчали в цій колегії?

Робота з підручником

С. 87 – 2 абзац. (Підручник)

А які предмети входили до «семи вільних наук»?

(“сім вільних наук”: граматика, риторика (або поетика), діалектика, арифметика, геометрія, астрономія і музика)

Висновок вчителя: Нині Києво-Могилянська академія залишається одним з найпрестижніших вищих навчальних закладів України. Держава надала їй статут національного навчального закладу. Багато меценатів надавали кошти на реставрацію академії. Два корпуси до цього часу майже не змінили зовнішній вигляд.

Перегляд відео «Києво-Могилянська академія» 1,20 хв.

Як відомо, знання не можливо отримати без книг та вчителів.

Запитання: Чи існували на той час українські книги? Де їх видавали? Кого ви знаєте із відомих книговидавців?

Повідомлення учня

Іван Федоров був засновником книгодрукування в Росії та Україні. За наказом царя Івана Грозного від 1533 року керував будівництвом друкарні в Москві, де разом з білорусом Петром Мстиславцем видав кілька церковних книг. Через переслідування І.Федоров і П.Мстиславець втекли до Литви,де їх прийняв Великий гетьман Литовський Г.Ходкевич . В 1574 році у Львові випустив друге видання свого московського «Апостола» і «Буквар». Працював в маєтках князя К.-В. Острозького, видав острозьку Біблію (1581 р). Помер і похований у Львові.

Робота з атласом

Знайдіть на карті атласу місце розташування друкарні Ш.Фіоля (Краків), друкарні І.Федорова (Львів) та інших друкарень в Україні (Острог, Київ тощо)

Робота зі слайдами «Книгодрукування»

Завдання для учнів: виписати у зошити назви книг і авторів, рік видання.

V. Закріплення нових знань

Усне навчальне тестування

Дайте стверджувальну відповідь або спростуйте такі положення:

  1. У церковних і монастирських школах вчителювали бакалаври. (+)
  2. Домашня освіта була доступна селянам. (-)
  3. Острозька школа була заснована Петром Могилою. (-)
  4. Астрономія входила до складу «семи вільних наук» (+)
  5. Першим вищим навчальним закладом в Україні була Києво-Могилянська академія. (-)
  6. Києво-Могилянську колегію було створено у 1647 р. (-)
  7. І. Федоров був білоруським книгодрукарем. (-)
  8. Першими надрукованими в Україні книгами були «Апостол» і «буквар». (+)
  9. Галшка Гулевичівна була засновницею Києво-Печерської лаври. (-)
  10. Петро Могила – автор кількох релігійних творів. (+)

VI. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя.

Не дивлячись на те, що культура розвивалася у цей період у складних, суперечливих умовах, український народ досяг успіхів у розвитку своєї мови, освіти та книгодрукування. І значна заслуга в цьому Петра Могили. За великі заслуги перед православною церквою 12 грудня 1996 року П.Могила був канонізований, тобто зарахований до лику святих.

VII. Домашнє завдання.

1) Опрацювати параграф 13.

2) Вивчити конспект.

3) На контурну карту нанести основні центри книгодрукування в першій половині ХVII ст.