13 Як відбувався розквіт і занепад Єгипетської держави в ІІ тис. до н.е.

Д.З.: вивчити § 12 с. 53-56, ?-с.56

УРОК 13

(Всесвітня історія. Історія України. 6 клас)

(1 слайд) Тема: Як відбувався розквіт і занепад Єгипетської держави в ІІ тис. до н.е.

Мета:

(2 слайд) характеризувати зміни в Стародавньому Єгипті в період розквіту; визначати напрямки завойовницьких походів фараонів доби Нового царства; пояснювати причини занепаду Єгипту в II тис. до н. е.; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни й поняття «гіксоси», «світова держава», «народи моря»; розвивати вміння використовувати історичну карту як джерело знань; виховувати інтерес до минулого людства.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., презентація .

Поняття: «гіксоси», «світова держава», «народи моря».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Перевірка домашньої роботи

(2 - 6 слайди) Самостійна робота

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

(7 слайд) Бесіда за запитаннями

1. На які періоди поділяється історія Стародавнього Єгипту?

2. Із якою метою правителі держав здійснювали воєнні походи?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Утворення могутньої держави

Розповідь учителя

(8 слайд) У XVI ст. до н.е. Єгиптом правив Яхмос І, який не лише об’єднав під своєю владою країну, а й перетворив Єгипет на найсильнішу державу тогочасного світу. Його правління започаткувало період Нового царства. Аби завойовувати чужі землі й обороняти свою країну, фараонам потрібне було постійне військо — велике, єгипетське дисципліноване і навчене. Завдяки розвитку ремесел у країні військо було добре озброєно. Почали застосовувати в цей час бойові колісниці — легкі двоколісні візки, запряжені кіньми. Загони воїнів на колісницях могли долати великі відстані й несподівано нападати на супротивників. Велику частину війська складали піхотинці. Одні були

озброєні луками, інші — довгими списами, бойовими сокирами або кинджалами. Для особистого захисту піхотинці використовували невеликі легкі щити, зручні в рукопашному бою. Ворожі укріплення вони штурмували, приставляючи до стін довгі драбини.

2. Фараони нового царства

(9 слайд) Робота з відеоматеріалом

Хатшепсут та Тутмос ІІІ

https://www.youtube.com/watch?v=DJ3pquoTef4

(10 слайд) 3. Рамзеса II (1304—1236 або 1289—1224 рр. до н. е.) називають єгипетським велетнем, оскільки зріст царя становив аж 2 м 10 см. Він прожив 90 років, 65 із яких був фараоном Єгипту. Він особисто брав участь у битвах, проявляючи дива мужності й сили. Рамзес не тільки воював, але й збудував нову столицю. Своє ім’я він увінчав у багатьох написах і декількох тисячах гігантських скульптур. У Карнаку було зведено один із найбільших храмів давнини.

«Народи моря» — так єгиптяни називали народи, які проживали на північному сході від Єгипту (на заході та півдні Малої Азії). У XIII ст. до н. е. ці народи утворили могутній військовий союз. Двічі вони нападали на Єгипет та обидва рази приходили з боку моря, тому й дістали назву «народи моря». Але їхні напади зазнали невдачі. Згодом ці народи розселилися на островах та на узбережжі Середземного моря.

4. Занепад Єгипту

Розповідь учителя

(11 слайд) Близько 1069 р. до н. е. держава знову розпалася на дві частини — Верхній і Нижній Єгипет. Між їхніми правителями точилася запекла боротьба за панування над усією територією Єгипту. Це стало початком занепаду держави. Із півдня насувалися ефіопи, із заходу — лівійці. Ослаблену країну спочатку захопили ассирійці, а згодом — перси. У 332 р. до н. е. Єгипет потрапив під владу Александра Македонського, одного з наймогутніших правителів Стародавнього світу. Намісником у підкорену країну був призначений Птолемей, полководець Александра Македонського. Він і заснував останню династію царів Єгипту.

У 51—30 рр. до н. е. країною правила найвідоміша представниця

цієї династії — Клеопатра VII. Цариця мріяла про відродження могутності держави. Але її бажанням не судилося здійснитися, оскільки Єгипет захопили римляни — нові володарі Середземномор’я.

До 395 р. н. е. країна лишалася римською провінцією. У VII ст. н. е.

її завоювали араби, які остаточно змінили звичаї, традиції, культуру та

релігію Єгипту

V. Перевірка знань

Робота із запитаннями

1. Які значні події відбулися в історії Єгипту періоду Нового царства?

2. За яких фараонів єгипетська держава досягла найбільшої могутності?

3. Що зробили для посилення Єгипту Хатшепсут, Тутмос III та Рамзес II?

VI. Домашнє завдання

Усно опрацювати §12

Письмово

Опишіть процес будівництва пірамід