13 Узагальнення 2. Тематичне оцінювання з теми Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIІІ - у першій половині XIX ст.

Домашнє завдання: читати § 14 с. 100-109 відповісти на питання с. 108-109

Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/urok-z-istori-ukra-ni-9-klas-na-temu-urok-uzagalnennya-i-tematichnogo-ocinyuvannya-8000.html

13 Узагальнення 2. Тематичне оцінювання з теми Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIІІ - у першій половині XIX ст.

Урок узагальнення і тематичного оцінювання

Мета:

- повторити та узагальнити матеріал з даної теми, підготуватися до уроку тематичного оцінювання;

- розвивати в учнів уміння працювати з картою, аналізувати матеріал, робити висновки, висловлювати свою точку зору;

- виховувати в учнів почуття патріотизму, наполегливості, відданості своїй справі.

Основні поняття: уніфікація, інтеграція, русифікація, денаціоналізація, «українське питання», суспільно-політичний рух, автономія, федерація.

Обладнання: карта, плакат із запитаннями, картки, кросворди.

Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Урок-змагання

Завдання 1. Історичний марафон у вигляді волейболу (пас).

Команди називають по черзі поняття і терміни з теми і пояснюють їх.

Завдання 2. Дерево запитань (наповнення дерева листочками з відовіддями)

1. До складу яких держав і які українські землі входили на початку ХІХ ст.? Показати їх на карті.

2. Назвіть адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель у складі Російської імперії.

3. Яким був чисельний та етнічний склад населення на українських землях у складі Австрійської імперії.

4. Назвіть нові традиції українського населення на початку ХІХ ст.

5. Яке місце було відведено Україні в планах Наполеона та російсько-французькій війні 1812 р.?

6. Які наслідки мали російсько-турецькі війни початку ХІХ ст. для України?

7. Схарактеризуйте умови та обставини початку українського національного відродження.

8. Що ви знаєте про діяльність масонських організацій в Україні?

9. Якого поширення набув декабристський рух на території України?

Завдання 3. Виправ помилки

Картка № 1

Наприкінці 1826 р. у Варшаві побачила світ «Русалка Дністровая». Лише 100 примірників цієї збірки потрапили до рук читачів, решту було конфісковано. Цей твір був написаний церковною мовою. Зміст «Русалки Дністрової» визначався такими основними ідеями:

• визнання єдності українського народу з російським народом, розділеного кордонами різних держав;

• негативне ставлення до суспільних рухів та засудження народних ватажків — борців за соціальне та національне визволення;

• заперечення ідеї власної державності та політичної незалежності.

Картка № 2

«Руська Правда» Рилєєва передбачала збереження кріпацтва, зміцнення самодержавства, встановлення в Росії конституційної монархії, утворення вищого органу законодавчої влади — Народної ради, збереження поміщицького землеволодіння, надання політичних прав всьому населенню віком з 20 років, проголошення незалежності України.

Картка № 3

Масонство має глибоку історію. Особливо активним воно стає після Французької революції кінця XVII ст. Ідейну основу масонського світобачення становили принципи народовладдя, рівності й демократії. В Україні перша масонська організація виникла ще 1842 р. у с. Вишнівці на Волині. Масонські ложі виникали переважно в селах, оскільки до їх складу входили насамперед селяни. У ХІХ ст. у Харкові діяла майстерня «Вмираючий сфінкс», в Одесі— масонська ложа «Понт Євксинський», у Києві — «З’єднані слов’яни», у Полтаві — «Любов до правди».

Завдання 4. Словесний теніс

Обмін запитаннями з теми між командами. Гру починає перша команда, яка ставить запитання двом іншим, потім те саме роблять друга і третя команди. Відповідати треба відразу після поставлених запитань. Час на обмірковування не надається.

Завдання 5. Складання есе методом «Діалог»

1-а команда. Яка роль у суспільно-політичному русі належала країнському дворянству? З якої причини і як змінювалася ця роль?

2-а команда. Чим пояснюється активна участь в поширенні української національної ідеї греко-католицьких священників?

3-я команда. Чому кінець ХVIII — поч. ХІХ ст. вважають початком одного з найтрагічніших періодів в історії Наддніпрянської України?

Для складання есе учням дається 3 хв.

Завдання 6. Розгадай головоломку

Тут зашифровано вислів Т. Г. Шевченка. Прочитайте його, склавши по складах, та прокоментуйте.

(«Польща впала, та й нас задавила»)

Наприкінці уроку підбиваються підсумки змагання, оголошується команда-переможець, разом з командирами команд учитель виставляє оцінки за роботу на уроці.

ІІІ . Домашнє завдання

Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання.




Тестові завдання для тематичного оцінювання

1. В ході яких подій західноукраїнські землі увійшли до складу Австрійської імперії:

а) першого (1722 р.) та третього (1795 р.) поділів Речі Посполитої; Константинопольської австро-турецької конвенції 1775 р.;

б) першого (1722 р.) та третього (1795 р.) поділів Речі Посполитої;

в) Константинопольської австро-турецької конвенції 1775 р.;

г) першого (1722 р.) поділу Речі Посполитої;

д) третього (1795 р.) поділу Речі Посполитої.

2. Назвіть держави, до складу яких входили західноукраїнські землі наприкінці ХVІІІ − у першій половині ХІХ ст.:

а) Австрійська імперія, Велике князівство Литовське;

б) Австрійська імперія, Угорське королівство;

в) Російська імперія, Угорське королівство;

г) Османська імперія, Австрійська імперія.

3. Співвіднесіть адміністративно-територіальну одиницю та назву української території:


1) Коронний край «Королівство Галичини і Лодомерії»;

а) Закарпаття;

2) Угорське королівство;

б) Східна Галичина та Північна Буковина;

в) Північна Буковина і Бессарабія.


4. Співвіднесіть назву української території та поділ території:


1) Східна Галичина;

а) окремий округ;

2) Північна Буковина;

б) поділ на жупи;

3) Закарпаття;

в) поділ на комітати.


5. Своєю мовою вони називали руську, але самоназва українців Західної України була:

а) русини;

б) росіяни;

в) москвофіли;

г) українофоби або українофіли;

д) русофіли.

6. До якої правлячої династії належали реформатори політичного та соціально- економічного життя Марія-Терезія та Йосиф ІІ на західноукраїнських землях:

а) Гедиміновичей;

б) Габсбургів;

в) Ягеллонів;

г) Август;

д) Гогенцолернів.

7. В ході адміністративної реформи Марії-Терезії та Йосифа ІІ на західноукраїнських землях відбувся:

а) поділ Королівства Галичини і Лодомерії на округи на чолі зі старостами;

б) органами місцевого самоврядування стали міські ради, а вищим представницьким органом краю сейм;

в) містами управляли магістрати, призначені імперською адміністрацією; Львів став столицею королівства;

г) всі вищеперелічені варіанти є правильними.

8. В ході аграрної реформи Марії-Терезії та Йосифа ІІ на західноукраїнських землях було:

а) складено «Інвентарі», в яких містилися перелік повинностей та розміри податків, що мали сплачувати селяни на користь поміщиків; панщину було збільшено до семи днів на тиждень, але селяни отримали право на шлюб, навчати дітей у школах;

б) складено «Інвентарі», в яких містилися повинності селян і розміри податків, які вони мали сплачувати; заборона на тілесні покарання, суботню та недільну панщину зменшено панщину до трьох днів на тиждень, а також селяни отримали право на шлюб, навчати дітей у школах;

в) складено «Інвентарі», в яких вказувалися розміри податків відповідно до проживання селянина на родючій або меншродючій території;

г) складено «Інвентарі», відповідно яким селяни отримали право мати одноосібне селянське господарство за межами села – так званий відруб.

д) зменшено панщину до трьох днів на тиждень, а також селяни отримали право на шлюб, навчати дітей у школах.

9. В ході релігійної реформи Марії-Терезії та Йосифа ІІ на західноукраїнських землях відбулося:

а) підпорядкування церкви державі; римсько-католицька і греко-католицька церкви визнані рівноправними;

б) русинська еліта мадяризувалася (перехід на сторону угорців «мадярів») і перейшла в католицтво; греко-католицька церква стала більш незалежною від держави;

в) греко-католицьке духовенство отримало більш широкі права в парламенті Австрійської імперії і мало змогу активізувати національне відродження зі сторони церкви;

г) греко-католики отримали рівні права з католиками на державну службу; рівні права євреїв з представниками інших віросповідань;

д) варіанти а) і г) є правильними.

10. В ході освітньої реформи Марії-Терезії та Йосифа ІІ на західноукраїнських землях було:

а) введено єдину систему початкової освіти та платне подальше навчання в гімназіях та училищах; відновлено автономію університетів; вища освіта жіноцтва на приватних жіночих курсах;

б) створення мережі чоловічих та жіночих класичних гімназій з безкоштовним навчанням, що надавали можливість своїм випускникам вступати до університету та вищої технічної школи;

в) створено у Відні греко-католицьку семінарію «Барбареум»; відновлено діяльність Львівського університету 1784 р.; відкриття «Руського інституту» з українською мовою навчання та створено мережу державних початкових шкіл з рідною мовою навчання;

г) введено політику репресій австрійського монарха в системі освіти; навчання у Львівському університеті переведено на австрійську мову; обов’язковим для вивчення була історія Австрійської корони, католицтво та інші предмети.

11. «Історичне значення реформ Марії-Терезії та Йосифа ІІ полягало:

а) реформи сприяли політичній модернізації краю;

б) посиленню німецького впливу та відсторонення українців від управління;

в) поширенню серед селянства та греко-католицького духовенства позитивного ставлення до правлячої династії Габсбургів;

г) всі вищеперелічені варіанти є правильними.

12. Селянське повстання на Буковині в 1843-1844 рр. очолював:

а) Лук’ян Кобилиця;

б) Олекса Довбуш;

в) Устим Кармелюк;

г) Петро Муха.

13. Традиційна форма збройної боротьби, коли невеликі загони нападали на панські та державні маєтки, розправляючись з адміністрацією. Рух набрав особливого поширення в 1810-1825 рр., але окремі виступи тривали аж до 1848 р. В історію України це ввійшло як:

а) «Холерні бунти»;

б) «Рух братства тарасівців»;

в) «партизанська боротьба»;

г) у «Таврію за волею»;

д) Рух опришків.

14. «Холерні бунти» в Закарпатті 1831 року мали за привід обмеження у пересуванні селян (так звані карантини) через епідемію холери, проте насправді виступи мали інший характер. Який був характер виступів під час «Холерних бунтів»:

а) антипольський;

б) антирелігійний;

в) антиполітичний;

г) антифеодальний;

д) антиросійський.

15. Студенти Львівської семінарії І. Вагилевич та Я. Головацький на чолі з М. Шашкевичем заснували в 1833 р. у Львові:

а) Громаду;

б) «Руську трійцю»;

в) Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка;

г) «Братство тарасівців»;

д) єзуїтський колегіум.

16. Метою «Руської трійці» було:

а) ведення боротьби за визволення українського народу від національного та соціального гніту;

б) розширення національно-культурних та політичних прав українців;

в) формування патріотичного національного руху у Галичині за допомогою Просвітництва;

г) самостійна суверенна Україна, соборна й неподільна «від Сяну по Кубань, від Карпатів по Кавказ».

17. Перша україномовна книга, видана в Західній Україні у 1837 р. діячами «Руської трійці» називалася:

а) «Русалка Дністрова»;

б) «Альманах»;

в) «Києвській телеграфъ»;

г) «Самостійна Україна».

18. 2 травня 1848 р. представниками греко-католицького духовенства та української інтелігенції у Львові було створено:

а) Національну раду;

б) Львівське греко-католицьке братство;

в) «Руський собор»;

г) «Руський інститут»;

д) Головну руську раду.

19. На чолі Головної руської ради були:

а) Г. Яхимович та М. Куземський;

б) Я. Головацький та М. Шашкевич;

в) І. Вагилевич та Я. Головацький;

г) Г. Яхимович, Я. Головацький та М. Шашкевич.

20. «Поділ Галичини на Західну (польську) та Східну (українську), запровадження української мови в діловодстві, рівний доступ до державних посад українців та поляків, зрівняння в правах греко-католицького духовенства з представниками інших віросповідань, а також призначення на посади чиновників у Східній Галичині осіб, що володіють українською мовою» було програмною вимогою:

а) «Руський собор»;

б) Національну раду;

в) Головної руської ради;

г) Львівське греко-католицьке братство;

д) «Руський інститут»;

21. Вершиною діяльності Головної руської ради стало:

а) видання української газети «Зоря Українська» та створення «Галицько-Волинської матиці»;

б) видання української газети «Українське слово» та створення «Галицько-Української матиці»;

в) видання української газети «Західноукраїнська Зоря» та створення «Галицько-Руської матиці»;

г) видання української газети «Зоря Галицька» та створення «Галицько-Руської матиці».

22. «Галицько-Руська матиця» − це:

а) політична партія на Західній Україні, що представляла інтереси українців у парламенті Австрійської імперії;

б) організація, що займалася виданням підручників українською мовою;

в) політичний журнал «Руської трійці», що видався раз на рік за кордоном в Женеві;

г) брошура, що видавалася як програмний документ представниками Кирило-Мефодіївського братства.