18 Практичне заняття 3 “Повчання дітям” Володимира Мономаха

Домашнє завдання: Виконати завдання практичної роботи с. 119-120 готуватись до ТА з теми 3 відповісти на питання с. 122 - 123 підручника

Вікі ЦДПУ https://wiki.cuspu.edu.ua/index.php/"Повчання_дітям"_Володимира_Мономаха

Повчання дітям https://ukrlit.net/textbook/9klas/15.html


Поурочний план

Джерело: https://naurok.com.ua/praktichna-robota-povchannya-dityam-volodimira-monomaha-82625.html

Тема. Практичне заняття «Повчання дітям Володимира Мономаха — кодекс настанов князівської родини».

Мета: ознайомити учнів із твором Володимира Мономаха, визначити основні його ідеї, скласти уявлення в учнів про місце і значення діяльності князя Володимира Мономаха в розвитку Київської держави, культури Київської Русі; закріпити теоретичні знання учнів, набуті впродовж вивчення навчального матеріалу; розвивати вміння виступати з повідомленнями перед класом; сприяти формуванню толерантного ставлення до думок інших і вмінню шукати з ними порозуміння.

Тип уроку: застосування набутих знань і умінь.

Обладнання: підручник, матеріали, підготовлені вчителем і учнями до практичного заняття.

Структура уроку

I. Організація навчальної діяльності

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

IV. Проведення практичного заняття

V. Закріплення нових знань

VI. Підсумки уроку

VII. Домашнє завдання

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель оголошує учням тему практичного заняття, інформує про заплановані форми роботи.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Бесіда за запитаннями

1. Визначте основні риси культури Русі другої половини XI — початку XIII ст.

2. Визначте, що нового з’явилося в культурі Русі порівняно з попереднім періодом.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда за запитаннями

1. Яка подія сприяла поширенню писемності на Русі?

2. Які літературні твори часів Русі-України дійшли до наших часів?

3. Розкажіть, що вам відомо про Володимира Мономаха?( метод «Мікрофон»)

IV. ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

На даному етапі уроку учні об`єднаються в три групи. Склад груп допомагає визначити вчитель. Перша група «Бібліотекарі» працює з текстом підручника. Друга – «Історики-дослідники» з уривком з твору Володимира Мономаха, третя – «Письменники» , має скласти невеличкі твори-мініатюри на тему відомих висловів з «Повчання дітям»

Завдання для першої групи «Бібліотекарі»

Колективна робота учнів з підручником

Учитель організовує самостійне опрацювання учнями відповідного матеріалу параграфа та історичного джерела з наступним визначенням основних ідей «Повчання дітям» та значення твору в цілому.

Результати роботи учнів учитель систематизує й уточнює за допомогою наведеного матеріалу.

Додаткова інформація

Володимир Мономах залишив по собі пам’ять не лише як талановитий полководець і далекоглядний державний діяч, але і як видатний письменник свого часу. Його перу належить високохудожній літературно-публіцистичний твір «Повчання». Володимир Мономах сприяв розвиткові літописання. Він автор “Повчання

дітям”, яке написане 1117 р. Потрапило до нас випадково, в єдиному

примірнику: виявилось вписаним до Лаврентіївського списку “Повісті

минулих літ”, що датується 1377 р., а в інших — Іпатіївському,

Хлєбниковському, Погодінському — Мономахового твору немає.

Під однією назвою в «Повчанні» об’єднані чотири окремі літературні твори: «Повчання дітям» Мономаха, його життєпис, лист до князя Олега Святославича (Гориславича) та молитва. Проте авторство останнього, як нещодавно з’ясували історики, не належить Мономахові. Найцікавішим у зібранні є «Повчання дітям». У цьому творі старий князь пригадує минулі роки, описує військові походи та не приховує при цьому помилок, яких припустився на довгому життєвому шляху. Твір написаний у дещо скорботному тоні. Це, імовірно, пояснювалося тим, що Мономах відчував недосяжність того морального й політичного ідеалу, якого прагнув. Тогочасні реалії примушували князя брати участь у міжкнязівських усобицях, поступатися своїми принципами. Однак Мономах намагався застерігати нащадків від повторення його помилок.

Розуміючи, що синам доведеться управляти князівствами, він намагався дати їм цінні поради. Насамперед князь настановлював дотримуватися християнських чеснот. Він хотів бачити своїх дітей добрими, співчутливими до людського горя, привітними, людяними. Закликав виявляти милосердя й особливо цінувати людське життя.

У повчаннях Мономаха синам важливим було піклуватися про рідну землю та підданих, не завдавати їм прикрощів. Як мудра людина Володимир Мономах прагнув переконати синів у тому, як важливо навчатися: «А коли добре щось умієш — того не забувайте, а чого не вмієте — то того навчайтеся... Лінощі ж — усьому [лихому] мати: що [людина] вміє — те забуде, а чого ж не вміє — то того не навчиться».

Завдання для другої групи «Історики-дослідники»

Робота з документом

ІЗ «ПОВЧАННЯ ДІТЯМ» ВОЛОДИМИРА МОНОМАХА

«...А се — мізерного слабого ума мойого поучення. Послухайте мене, якщо не все прийміте, то хоч половину... Усього ж паче — убогих не забувайте, але, наскільки є змога, по силі годуйте й подавайте сироті, і за вдовицю вступитесь самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винного не вбивайте [і] не повелівайте вбити його; якщо хто і буде достоїн [навіть] смерті, то не погубляйте ніякої душі християнської.

...Паче всього — гордості не майте в серці і в умі.

...Старих шануй, як отця, а молодих — як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться... На війну вийшовши, не лінуйтеся, не покладайтеся на воєвод. Ні питтю, ні їді не потурайте, ні спанню.

...Бережіться брехні, і пияцтва, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло.

...недужого одвідайте, за мерцем ідіте, тому що всі ми смертні єсмо. І чоловіка не миніть, не привітавши, добре слово йому подайте.»

Запитання до документа

1. Із якою метою написано цей твір?

2. Чого навчав своїх дітей Володимир Мономах?

3. Чому саме такими хотів бачити синів Володимир?

4. Які думки князя є актуальними й зараз?

Завдання для третьої групи «Письменники»

У “Повчанні дітям” Володимир Мономах писав: “Нехай не

застане вас Сонце у ліжку”, “Що вмієте добре, того не забувайте, а чого

не вмієте, того навчайтесь”, “Брехні застерігайтесь й пияцтва, адже душа

від того гине та тіло”, “Не чиніть шкоди ані селам, ані посівам, щоб не

стали вас клясти”. Чи є зв’язок між повчанням Мономаха і сучасними

настановами? Про що це свідчить? Напишіть твір- мініатюру, де висловите свою думку.

На виконання завдань групам виділяється час від 5до 8 хвилин. Після цього вони мають представити результати своєї роботи.

Завдання

Зробіть висновок згідно з метою роботи, відповівши на запитання.

1) Яка тема була провідною у творі?

2) Що хотів донести князь своїм нащадкам?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Учитель пропонує учням по черзі висловити свою думку стосовно того, чим був корисний для них цей урок.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель підводить узагальнюючий висновок про те, що “Повчання дітям” — моральні заповіді для молоді, які можуть бути

викладені так: не забувати бідних, убогих, не дозволяти сильним запанувати надлюдьми;бути працьовитим, творити добро; не забувати добрих справ; не дозволятисобі лінощів; поважати старих і молодих, своїх батьків; оберігати

природу рідної землі; не опускатись до пияцтва, розпусти, брехні,

обману.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити Розділ 3, с.91-135. Підготуйтеся до уроку узагальнення і тематичного контролю за розділом «Київська держава (Русь-Україна) у другій половині XI — першій половині XIII ст.»на с. 136-139.