18 Опозиційний рух

Домашнє завдання: вивчити § 13 с. 110-117 відповісти на питання с. 117 виконати завдання у контурній карті с. 6 підготувати повідомлення або презентацію про одного з дисидентів


Поурочний план

Джерело https://www.schoollife.org.ua/1122-2016/

Чабан Тетяна Василівна

Вчитель історії Медведівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М. Залізняка

Чигиринської районної ради

Черкаської області

Історія України – 11 клас

Тема: Дисидентський рух у другій половині 1970-х – на початку 1980-х рр. Українська Гельсінська група.

Мета: розкрити причини активізації опозиційного руху наприкінці 1960-х – у 1970-ті рр. Дати оцінку дисидентського руху цього періоду. З’ясувати течії дисидентського руху та дати їм характеристику. Продовжувати формування критичного мислення учнів. Виховувати в учнів цікавість і повагу до історичного минулого своєї країни, до борців за незалежність України.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник Пометун О.І. «Історія України: підручник для 11 кл. – Харків: Сиция, 2012.», презентація складена відповідно до теми та ходу уроку, проектор, уривки з документального фільму каналу 1+1 «Дисиденти», серія 2 – 3.

Основні поняття і терміни: дисиденти, опозиційний рух, УГС.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Оголошення теми та мети уроку

ІІ . Мотивація навчальної діяльності

Вивчаючи тему «хрущовського» десятиріччя, ми розглядали період зародження дисидентського руху. Пройшов час і «Відлига» змінилася на «Застій». Наше завдання з вами, сьогодні на уроці, підсумувати яке значення мав дисидентський рух?

Працюємо з текстом (Слайд 2)

Одним з відомих дисидентів є поет Іван Світличний.

Використовуючи його вірш «Я – дисидент», ви маєте сказати хто ж такі дисиденти і чому вони заважали радянській владі?

Я – дисидент. І дула автоматів

У серце зяють. І до хрипоти

Розгавкана вівчарка і менти

Готові рвати, гризти, шматувати,

Щоб білий світ від мене вберегти.

А в мене – тільки слово. Те, що мати

Навчила мене першим вимовляти,

Навчила гідно на устах нести.

У мене – слово! Тільки без’язиким

То Божий дар, а можновладцям – виклик.

І бунт – для всемовчальних благоденств.

А щось воно та важить, щось вартує,

Якщо такий кагал його вартує,

Його й мене. Бо з ним я – дисидент.

Іван Світличний

Відповідь учнів

ІІІ . Вивчення нового матеріалу

Працюємо зі схемою (Слайд 3)

Учитель: Дайте пригадаємо, які методи боротьби використовували дисиденти.

(Учні по черзі зачитують методи)

Підручник ст. 173

Учитель: Як ви вважаєте чи могли вони досягнути своєї мети у радянському суспільстві, використовуючи такі методи?

Відповідь учнів

Робота з документальним фільмом

«Дисиденти», серія 2 (4 хв. 27 сек) - є в презентації або можна скачати https://yadi.sk/i/N0R-4ywmxPMkz

Учитель: Одним з найвідоміших скандалів, що пов'язаний з діяльністю дисидентів стала прем’єра фільму С.Параджанова Тіні забутих предків, що відбулася 4 вересня 1965 р.

Запис у зошит

4 вересня 1965 – скандал на прем’єрі «Тіні забутих предків»

Учитель: Після перегляду фільму ви маєте дати відповідь на таке питання:

Уявіть себе учасником цих подій. Чи стали б ви на заклик Стуса? Чому ? (Слайд 4)

Фільм (Слайд 5)

Відповідь учнів

Формуємо поняття (Слайд 6)

Учитель: одним з методів боротьби був самвидав. Давайте пригадаємо, що це таке.

Самвидав - це самостійне видання документів та критичних статей, у яких розкривали антинародну політику радянської влади

Працюємо зі схемою (Слайд 7)

Запис у зошит. Схема, коментується вчителем

Працюємо з документальним фільмом

«Дисиденти», серія 3 (3 хв. 22 сек) - є в презентації або можна скачати https://yadi.sk/i/4alwO12OxPPbu

Учитель: В.Чорновіл надзвичайно яскрава постать в історії України. Ми ще не раз будемо згадувати про нього на наших уроках. Зараз ми переглянемо коротке відео про його дисидентську діяльність.

Після перегляду відео ви маєте відповісти на таке питання:

(Слайд 8) За який твір Чорновіл отримав Міжнародну журналістську премію? Чому він назвав його саме так?

І записати в зошити назву цього твору

Перегляд фільму (Слайд 9)

Відповіді учнів.

Запис у зошит

Учитель: Дисидентський рух поділявся на декілька течій (Слайд 10).

Течії дисидентського руху в 1960 - 1980-ті рр.:

1) національно-культурна

2) самостійницька

3) Релігійна

4) Правозахисна – Українська Гельсінська група

Кожна течія коментується учителем.

Учитель: До правозахисної течії відноситься діяльність Української Гельсінської групи.

Робота з таблицею (Слайд 11)

Запис у зошит (Слайд 12)

Учитель: Як ви думаєте, як влада боролась з дисидентами?

Відповіді учнів

Методи боротьби з дисиденством:

1) Арешти:

} „„перша хвиля арештів: серпень-вересень 1965 р. (25 осіб);

} „„друга хвиля арештів: 1970—1972 рр. (понад 100 осіб);

} „„третя хвиля арештів: початок 1980х рр. (близько 60 осіб).

(Слайд 13)

2) Ізоляція у психіатричних лікарнях.

3) Позасудові переслідування:

} звільнення з роботи;

} виключення з партії, громадських, громадсько-політичних організацій, спілок;

} позбавлення радянського громадянства;

} організація громадського осуду.

IV. Закріплення матеріалу

Учитель: Для закріплення матеріалу, хочу ще раз навести цитату з вірша І. Світличного.

(Слайд 14)

Ті жертви, що на порох вами стерті,

Анафемовані, в лабетах смерті

Поглинуті ганебним забуттям,

Воскреснуть вам на голову. І хто вас

Тоді врятує? Заговорить совість,

І буде так: полуда з віч спаде

І чорно ви позаздрите, братове,

Невірам, хто за щастя гонорове

Носив шляхетний титул — дисидент.

І.Світличний

(Слайд 15)

Учитель: Як ви вважаєте, яке було значення дисидентського руху?

Відповіді учнів

V. Домашнє завдання

(Слайд 16)

Параграф 23

Індивідуальні завдання. Підготувати коротке повідомлення про діяльність одного з дисидентів.