15 Органи державної влади в Україні.

вивчити § 13-14 с.85-94, ? -с.93-94 підготуватись до ПР § 15 с. 94-99 та одного з варіантів тестів за вибором учителя с. 99-103

Поурочний план

Джерело https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjy8MmGqKrfAhVJXSwKHRyLBRIQFjAAegQIChAC&url=http%3A%2F%2Felar.ippo.edu.te.ua%3A8080%2Fbitstream%2F123456789%2F1545%2F1%2F%25D0%25A3%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25BA%25203%2520%25D0%259E%25D1%2580%25D0%25B3%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B8%2520%2520%25D0%25B4%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25B6%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25BD%25D0%25BE%25D1%2597%2520%2520%25D0%25B2%25D0%25BB%25D0%25B0%25D0%25B4%25D0%25B8%2520%2520%25D0%25A3%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25B0%25D1%2597%25D0%25BD%25D0%25B8.doc&usg=AOvVaw1HdvX0UKpVbT3zRvpUqoDt

Тема уроку: Органи державної влади України.

Мета: розглянути основні види державної влади України; конкретизувати, поглибити знання учнів про правовий статут, повноваження Верховної Ради України, Президента та уряду України, засвоїти основні поняття; з’ясувати роль місцевого самоврядування; сформувати в учнів уміння оцінювати положення Конституції України; застосовувати на практиці отримані знання, виховувати повагу до органів державної влади; формувати в учнів громадянську активність.

Обладнання: Конституція України, стяг, герб, гімн, атрибутика для учасників прес – конференції, акредитацій ні картки, мікрофони, фотоапарати.

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.

Форма уроку: прес – конференція.

Підготовчий етап (за10-15 днів)

1. Розподіляються ролі учасників прес – конференції.

2. Готується атрибутика.

3. Обговорюються з учителем аспекти кожної ролі.

4. Учні – гравці добирають матеріал із запропонованої літератури.

Учасники прес – конференції

1. Народні депутати України.

2. Представники адміністрації Президента України.

3. Представник уряду.

4. Представник місцевого самоврядування.

5. Представник судової влади.

6. Представник правоохоронних органів.

7. Представники преси.

Хід уроку

« Основи виконавчої влади – меч, законодавчої – гаманець, судової мудрість.»

Олекс Гамільтон

І. Організаційна частина уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель просить пояснити епіграф уроку, тим самим підводячи до мотивації теми прес – конференції. Потім повідомляє тему уроку.

Учитель. Кожна суверенна держава має свої органи державної влади, розподілені, принаймі, на три основні гілки: законодавчу, виконавчу, судову. Сьогодні під час прес – конференції із допомогою наших гостей нам належить вирішити, яку роль відіграє кожна з цих гілок влади в житті держави і кожного громадянина.

ІІІ. Актуалізація знань учнів

Бесіда з учнями.

1. Хто є носієм законодавчої влади в Україні?

2. Назвіть вік для народного депутата?

3. Коли, згідно із Конституцією, відбуваються чергові вибори до Верховної Ради?

4. Що таке виконавча влада?

5. Назвіть центральні органи державної виконавчої влади.

6. Що таке Імпічмент?

7. Які умови обрання Президента України?

8. Що таке місцеве самоврядування?

9. Що таке правосуддя?

10. Які принципи судового устрою?

11. Які принципи судового провадження?

12. Що належить до правоохоронних органів?

13. Функції прокуратури.

14. Що таке адвокатура?

ІV. Основна частина уроку

Проектування уроку у вигляді прес - конференції.

Учитель представляє головних учасників прес – конференції.

Кожен із гостей – учасників виступає з коротким спічем.

Народний депутат України. У статті 6 Конституції України записано, що державна влада в Україні здійснюється за принципом її розподілу на законодавчу, виконавчу і судову. ЦК один з головних принципів організації державної влади та водночас характерна ознака державної влади.

Стаття 75 Конституції України визначає, що Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні, тобто тільки парламент України уповноважений приймати закони, які є актами вищої юридичної сили.

Представник адміністрації президента України. Президентом України може бути обраний лише громадянин України, оскільки неприпустимо, щоб державу очолювала людина, яка не має з ним постійного зв’язку, установленого через інститут громадянства.

Президент України є головою держави і виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, дотримання Конституції України, прав і свобод людини та громадянина.

Представник уряду. Кабінет Міністрів є урядом нашої держави, хоча, власне, слово «уряд» в Конституції України не використовується. У своїй діяльності уряд керується Конституцією та законами України, актами Президента України.

Представник органів місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування – це особлива форма організації влади на місцях, яка не є різновидом державної влади. В Європі вважають, що органи місцевого самоврядування складають основу будь – якого демократичного устрою, а його захист стане значним внеском у побудову нової Європи.

Представник судової влади. Третя за традицією гілка влади – судова - посіає далеко не останнє місце в механізмі держави. Органи судової влади мають чітку компетенцію, діють відносно незалежно від інших гілок влади. Судова влада здійснюється виключно спеціальними органами – судами шляхом правосуддя.

Представник правоохоронних органів. У механізмі нашої держави особливе місце посідають державні органи спеціального призначення – правоохоронні. Традиційно до них належать суд, прокуратура, органи юстиції, внутрішніх справ, державної безпеки та інші, які здійснюють правоохоронні функції.

Після коротких виступів «кореспонденти» ставлять запитання одному з «гостей».

Запитання – приклади

1. Назвіть головні повноваження Верховної Ради.

2. Конституційний склад депутатів у Верховній Раді.

3. Назвіть головні етапи законодавчого процесу.

4. який порядок підготовки та проведення виборів кандидатів у народні депутати?

Інші запитання під час виступів

Представникам адміністрації Президента.

1. Чи може Президент України бути народним депутатом?

2. Хто має право обирати Президента України?

3. Коли спливає термін повноважень Президента?

4. Чи можлива така ситуація: екс –президента Л. Кучму обирають ще на два терміни поспіль?

Представнику уряду

1. Хто входить до складу Кабінету Міністрів України?

2. Які основні повноваження Кабінету Міністрів?

3. Які правові акти видає Кабінет Міністрів?

Представнику місцевого самоврядування

1. Яка роль місцевого самоврядування в державі?

2. Чим місцеве самоврядування відрізняється від державної влади та що між ними спільного?

Представнику судової влади

1.Коли можливий повторний розгляд справи?

2. Які строки оскарження рішення суду?

3. Яким чином судова влада може виступати противагою законодавчій та виконавчій владі?

Представнику правоохоронних органів

1. Назвіть види адвокатської діяльності.

2. Які функції покладено на міліцію?

3. Що таке попереднє слідство?

V. Підбиття підсумків уроку

За підсумками гри учні пишуть статті та огляди до газети. Далі відбувається їх оголошення. Вислухавши короткі добірки, учні рецензують відповіді: кореспонденти – учасників, а учасники – кореспондентів, тим самим оцінюючи відповіді. Учні визначають домашнє завдання за результатами гри: п. 12 – 17, оформлення статей та оглядів до газет – вибір газет згідно із метою статті.

Учитель. Сподіваюсь, ви зрозуміли під час сьогоднішньої прес – конференції, яку роль у державі відіграє кожна її гілка влади, яке мають вони значення. Коли ви досягнете повноліття, то від вас залежатиме робота механізму державної влади.