2 Причини виникнення держави. Поняття й ознаки держави.

Домашнє завдання: вивчити § 2 с. 17-22 відповісти на питання с. 22


Поурочний план

Джерело: https://vseosvita.ua/library/tema-pricini-viniknenna-derzavi-ponatta-j-oznaki-derzavi-106600.html


Тема: Причини виникнення держави. Поняття й ознаки держави

Мета:

· охарактеризувати причини виникнення держави і права, перелічити теорії походження держави; ознайомити учнів з поняттям державної влади та її ознаками; дати порівняльну характеристику понять «суспільство», «держава» та «країна», навчити їх розрізняти; перелічити види суспільних відносин та особливості їх упорядкування у додержавний період;

· розвивати вміння правильно застосовувати та пояснювати на прикладах поняття держава, суверенітет, державна влада, функції держави;

· виховувати повагу до держави як необхідного явища в сучасному світі.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

- називати теорії виникнення та історичні типи держави;

- пояснювати зміст понять «суспільство», «історичний тип держави»;

- розповідати про:

· суспільні відносини та їх види;

· особливості впорядкування суспільних відносин у додержавний період;

- характеризувати історичні типи держави.

Тип уроку: комбінований урок.

Основні поняття: суспільство, країна, держава.

Методично-дидактичне забезпечення: Основи правознавства : підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Т. О. Ремех, О. І. Пометун. – Київ : Літера ЛТД, 2017. – 224 с.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Актуалізація знань учнів

Розв’язання проблемного питання:

1. Подумайте, чи завжди існувала держава.

2. На якому етапі розвитку суспільства виникла держава?

3. Прочитайте рядки з пісні Григорія Сковороди. Якої теорії походження держави він дотримувався? «Святий мій Боже і віків творець, стверди, що сам ти клав на скрижаль»

III.Вивчення нового матеріалу

1. Порівняльна характеристика понять «суспільство», «держава», «країна».

Учитель проводить бесіду:

- Використовуючи свої знання з історії та географії, з’ясуйте основні ознаки понять «країна» , «держава», «суспільство».

Після цього вчитель пропонує схему

Види суспільних відносин

-

Схема заповнюється у ході бесіди з учнями:

- В яких сферах виникають відносини між членами суспільства?

- Наведіть приклади суспільних відносин, які належать до кожного із зазначених видів.

2. Поняття і види суспільних відносин та особливості їх впорядкування у додержавний період

Вчитель організовує бесіду (результати спільної роботи фіксуються у таблиці):

- Назвіть найдавніший етап в розвитку людства?

- Визначте особливості первісного суспільства?

Особливості суспільних відносин у додержавний період

Організація первісного суспільства:

Особливості суспільних відносин:

- колективи: людське стадо – рід – плем’я;

- організація влади: вождь; рада старійшин

- найважливіші проблеми розв’язува-лися на загальних збори членів племені;

- влада базується на сімейному та родинному авторитеті;

- відсутність апарату примусу;

- майно – спільна власність колективу;

- суспільні норми – економічні потреби суспільства; тривалий процес формування і передача від покоління до покоління

Вчитель проводить узагальнення: Життя людей протягом найдавніших часів істотно змінювалося. Стосунки між ними ускладнювалися, що призвело до появи держави: ст. 18 підручника

Міні-лекція з презентацію схем і таблиць

3. Теорії виникнення держави. Зміни в організації суспільних відносин з появою держави.

Робота з підручником ст. :

Причини виникнення держави

Завдання

Зробіть висновок про основну причину виникнення держави та права.

Теорії виникнення держави та права

Повідомлення учнів (решта класу коротенько конспектують суть теорії, вказавши автора)

2. Теологічна теорія (Аврелій Августин, Фома Аквінський) — пояснює походження держави божественною волею, обґрунтовуючи вічність та святість держави.

3. Патріархальна теорія (Арістотель) — полягає у твердженні, що держава походить від сім'ї і є результатом зростання та роз­поділу сім'ї.

4. Договірна теорія (Ґроцій, Ж.-Ж. Руссо, Дж. Локк) — стверджує, що держава виникла внаслідок укладення між людьми суспільного договору — добровільної угоди між правителем і народом для забезпечення спільної справедливості.

5. Теорія насильства (Є. Дюринг, К. Каутський) — пояснює появу держави завоюванням одними племенами чи народами інших.

6. Психологічна теорія (Л. Петражицький) — держава виникла в результаті психологічної потреби людей жити в умовах організованого співтовариства та колективної взаємодії.

7. Історико-матеріалістична (марксистська) теорія (К. Маркс, Ф. Енгельс, В. Ленін) — пов'язує виникнення держави з економічними та соціальними чинниками, виникненням майнової нерівності, розшаруванням суспільства та появою класів. Є най­більш поширеною.

8. Органічна теорія (Т. Спенсер) — порівнює розвиток держави з розвитком біологічних організмів, які народжуються, розвиваються, старіють та вмирають.

9. Космічна теорія — пріоритет виникнення держави на землі віддає інопланетянам.

10. Технократична теорія (Г. Уайльд, Н. Михайлівський) — пояснює появу держави переходом до економіки виробництва.

Запитання

Яка з теорій, на ваш погляд, найбільш наближена до істини? Поясніть свою точку зору.

Зміни організації суспільних відносин

Із виникненням держави змінюється система соціальних відносин. Влада перестає бути суспільною (країною, як правило, править одна людини, влада якої передається за спадком), вона спрямована на підтримку верховенства однієї групи людей над іншими. Відносини регулюються системою правових норм та законів.

Оскільки держава та право є породженням суспільства, то вони постійно перебувають під впливом різних суспільних чинників та суперечностей: соціальних, етнічних, релігійних то що. Тому їх роль за різних часів та на різних територіях не завжди однакова.

Так, на сучасному етапі держави відрізняються соціальною спрямованістю діяльності. Її мета — за допомогою підвищення со­ціальних стандартів досягти примирення інтересів соціально силь­них та соціально слабких верств населення. Це так званий тип соціальної держави.

4. Історичні типи держави і права: поняття і загальна характеристика.

Бесіда:

- Спираючись на свої знання з історії, пригадайте, як змінювалися держави на різних етапах розвитку людства?

Розповідь вчителя.

Враховуючи зміни, які відбувалися у державах на різних етапах історичного розвитку, дослідники виокремлюють певні історичні типи держав.

Історичний тип держави – це сукупність найсуттєвіших ознак, притаманних державам у різні періоди історії, які проявляються в єдності закономірностей розвитку, засновані на однакових економічних, культурних відносинах.

Вчитель: Існує декілька підходів до історичної типологізації держав. За формаційним підходом (формація – це історичний тип суспільства, заснований на певному способі виробництва) усі держави в історії поділяють на рабовласницькі, феодальні, буржуазні, соціалістичні та сучасні. Їх усіх ви вже вивчали на уроках історії і сьогодні ми про них згадаємо.

Робота з таблицею

Робота в групах/парах.

Читаючи текст підручника (стор. 9 – 10), виписати ознаки відповідних історичних типів держави:

Група 1. Ознаки рабовласницької держави.

Група 2. Ознаки феодальної держави.

Група 3. Ознаки буржуазної держави.

Група 4. Ознаки соціалістичної держави.

Група 5. Ознаки держави соціальної демократії.

Після виконання роботи біля дошки відбувається звіт груп і заповнюється таблиця

Характеристика історичних типів держави.

Історичні типи держави:

рабовласницька

феодальна

буржуазна

соціалістична

держава соціальної демократії

- диктатура панівного класу;

- безправність рабів;

- різні за формою держави: монархії, республіки, імперії

- закріплення права феодаль-ної власності на землі;

- залежність се-лян від феода-лів;

- найпоширеніша форма правлін-ня – монархія;

- виникнення представниць-ких органів;

- великий вплив релігійних норм

- закріплення рівності громадян, непорушність прав людини;

- недоторканість і захист права власності;

- поява системи поділу влади;

- збереження майнового цензу;

- монархічна форма правління;

- державна влас-ність на засоби виробництва;

- потужна систе-ма соціальних гарантій з боку держави;

- декларативність засад рівності та демократиз-му

- високий рівень розвитку техніки, що забезпечує потреби людей;

- створення розвиненої системи соціальних гарантій

Випереджальне завдання для учнів - обрати один історичний тип держави, підготувати презентацію для представлення класу за схемою: - приклад держави, - класи, що існували, - характер відносин між класами, - кому належить влада, - чиї інтереси захищає влада.

Учні заповнюють таблицю в ході презентації груп.

Питання для порівняння

Рабовласницька

Феодальна

Буржуазна

Соціалістична

Сучасна

Приклади держав

Класи, що існували

Кому належить влада

Чиї інтереси захищає влада

Завдання

· Знайдіть спільні та відмінні ознаки кожного типу держав.

Вчитель: Крім формаційного підходу класифікації держав існують ще цивілізаційний та технократичний підходи (учні розглядають таблички у підручнику – ст. 18-19). Також всі держави можна поділити за способом набуття влади та за методами формування та здійснення державної влади (учні розглядають таблички у підручнику – ст.19.)

А тепер давайте спробуємо розібрати ті держави, які ви обрали для презентації за формаційним підходом за всіма решту.

(для прикладу - Стародавній Єгипет: рабовласницька держава за формаційним підходом, первинна – за цивілізаційним, аграрна – за технократичним, легітимна за способом набуття влади і традиційна за методами формування та здійснення державної влади.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання

1. Яке місце в суспільних відносинах посідають держава та право?

2. Як змінюються соціальні відносини з виникненням держави?

3. Назвіть відомі вам теорії виникнення держави.

4. Які ви знаєте історичні типи держав?

V. Підбиття підсумків

Учитель говорить про важливість держави для суспільства та наголошує на тому, що, незважаючи на розмаїття поглядів щодо виникнення держави, один із чинників об'єднує практично всі теорії. Це — необхідність у держави як інституті регулювання відносин у суспільстві.

VI. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника §2 (с. 18-221).

2. Заповнити таблицю:

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. Основи правознавства : підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Т. О. Ремех, О. І. Пометун. Київ : Літера ЛТД, 2017. 224 с.

2. Теорія держави і право підучник/ О. Ф. Скакун. Київ: Правова єдність, 2010. 525 с.

3. Теорiя держави i права : пiдручник / О.В.Петришин, С.П.Погребняк, В.С. Смородинський та iн. ; за ред. О.В.Петришина.Х.:Право,2015. 368с.

4. Крестовська Н.М., Матвеева Л.Г. Теорія держави і права: Елементарний курс. Навчальний посібник. 2-ге вид. Харків: Одіссей, 2008. 432 с.

5. Сухонос В.В. Основи держави і права України: Навчальний посібник. Суми: Університетська книга, 2003. 383с.

6. Святокум О.Є. Правознавство // розробки уроків (академічний рівень) 10 клас. Видавництво «Ранок», 2010р. 29 - 33 с.

7. Конституція України.

URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80