23 У чому особливості Мінойської та Ахейської палацових цивілізацій.

Д.З: вивчити § 26 с.120-124, ?-124 кк



Поурочний план з джерела: https://www.schoollife.org.ua/tema-u-chomu-osoblyvosti-minojskoji-ta-ahejskoji-palatsovyh-tsyvilizatsij-vsesvitnya-istoriya-istoriya-ukrajiny-6-klas-nova-prohrama/

Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки Мінойської та Ахейської палацової цивілізації, їх основні центри, розквіт та занепад; розвивати вміння порівнювати грецькі цивілізації та висловлювати власну думку з приводу причин занепаду Мінойської та Ахейської цивілізації.

Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., наочність.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: фреска

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • називати хронологічні межі існування Мінойської та Ахейської палацових цивілізацій;
  • показувати на карті основні центри Мінойської та Ахейської цивілізації;
  • застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «фреска»;
  • характеризувати і порівнювати суспільний устрій, культурні досягнення Мінойської та Ахейської палацових держав, періоду розквіту і занепаду Мінойської та Ахейської цивілізації;

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Історичний диктант

1) На якому півострові розташована Греція? (Балканський півострів)

2) Який великий острів розташований поряд із Грецією? (Крит)

3) Яке море назване на честь царя Афін? (Егейське)

4) Як греки називали Грецію? (Еллада)

5) Як звали міфічного царя острова Крит? (Мінос)

6) Як називається палац із заплутаними переходами? (Лабіринт)

7) Хто вбив Мінотавра? (Тесей)

8) Найвища горо Греції? (Олімп)

9) Які племена у ІІІ тис. до н.е. захопили Балкани? (Ахейці)

10) Хто потіснив ахейців у ІІ тис. до н.е.? (Дорійці)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На південь від Греції, у Середземному морі розташований острів Крит. Тривалий час він не привертав уваги археологів. Про найдавнішу історію Криту майже нічого не було відомо. І коли в 1900 р. англійський археолог Артур Еванс починав тут перші археологічні розкопки, він і гадки не мав, що відкриє зовсім невідому епоху європейської історії.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Мінойська цивілізація

Найдавнішим вогнищем цивілізації в Європі був острів Крит. На рубежі III–II тис. на Криті з’являються химерні споруди, які сучасні археологи називають палацами. Найперший з усіх палаців був відкритий А. Евансом у Кноссі (центральна частина Крита). За переказами, тут знаходилася резиденція легендарного володаря Крита — царя Міноса, якому острів був переданий у володіння його батьком Зевсом. Палац налічував понад півтори тисячі приміщень. Греки називали палац Міноса «лабіринтом».

На думку істориків, на Криті існувала особлива форма царської влади. Побачити критського царя могли тільки люди з його найближчого оточення. Перш ніж потрапити до тронної зали, вони повинні були обов’язково викупатися в приміщеннях, спеціально відведених для цього.

На яскравих розписах критського палацу відтворено мирні сцени: походи, релігійні обряди, ігри. В одному з коридорів художники виявили зображення процесії з п’ятисот придворних у натуральний розмір. В іншому місці збереглася двометрова фігура молодого царя‑жерця: з довгим волоссям, у пишному головному уборі з пташиного пір’я, урочисто прогулюється він по ланах серед лілій. Багато разів повторюються серед критських розписів зображення ігор з биком: спритні хлопці та дівчата виконують на спині тварини акробатичні вправи.

Про рівень культури цих цивілізацій свідчить той факт, що кносські архітектори спроектували і проклали одні з найдавніших водогонів та каналізацію. Добре була продумана також система вентиляції та освітлення. Всю товщу будівлі перерізали зверху до низу спеціальні світлові колодязі, якими сонячне світло і повітря надходили до нижніх поверхів палацу.

Основним заняттям населення Криту було землеробство: тут вирощували оливки, виноград, ячмінь, були поширені гончарна, ювелірна справа, різьблення по дереву. Іноді природа грала з критянами злий жарт. Досить часто на острові траплялися шторми й грози. Землетруси руйнували міста, змінювали берегову лінію острова.

На Криті не знайдено жодних укріплень: від ворогів Крит був захищений морем та царським флотом. За переказами, флот царя Міноса панував у навколишніх водах, збираючи данину з прибережних міст для кровожерного Мінотавра, доки він не був убитий знаменитим героєм Тесеєм.

Ахейська цивілізація

Вчитель пропонує учням самостійно опрацювати текст підручника і відповісти на питання:

  1. Коли і де виникла ахейська цивілізація?
  2. Хто відкрив пам’ятники мікенської культури?
  3. Який вигляд мали ахейські палаци?
  4. Що можна сказати про господарство ахейців?
  5. Що, на вашу думку, послужило причиною занепаду ахейської цивілізації?

Досягнення ахейської цивілізації

Самостійна робота

– Підтвердьте фактами розвиток Ахейської цивілізації.

V. Закріплення знань учнів

Самостійна робота (додаток), ключ – 1.Б 2.В 3.А 4.В 5.В 6.Г 7.Б 8.Г 9.Б 10.А

VІ. Домашнє завдання