6 Географічний та історичний простір. Робота з історичною картою.

Домашнє завдання: вивчити § 5 с. 34-41 відповісти на питання с.41 виконати завдання у контурній карті с. 1

Поурочний план

Джерело: https://vseosvita.ua/library/geograficnij-ta-istoricnij-prostir-robota-z-istoricnou-kartou-71683.html#_=_

Конспект урокуз історії України (Вступ до історії)для 5-го класуПідготувала учитель історії КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.» Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Географічний та історичний простір. Робота з історичною картою.

Мета: сформувати в учнів початкове уявлення, що таке географія; створити умови для розуміння, що таке географічний простір; ознайомити з основними компонентами історичної карти; пояснити, яка різниця між фізичними та історичними картами; характеризувати вплив географічного простору на розвиток історії та розвивати вміння працювати з картою; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

- застосовувати та пояснювати на прикладах поняття і терміни;

- знати, що таке географічний час і простір;

- пояснювати різницю між фізичними та історичними картами;

- характеризувати вплив географічного простору на розвиток історії;

- читати легенду карти

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, історичні карти.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Анаграма.

- Розшифруйте анаграму.

АРТАК – карта.

- Пригадайте, що таке карта.

Карта – це умовно зменшене загальне зображення земної поверхні або її частин.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Робота з картами.

- Розгляньте дві карти.

- Чи однакові вони? Чим вони відрізняються?

- Сьогодні ми дізнаємося, як називаються ці карти, чим вони відрізняються між собою та як з ними працювати.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Словникова робота.

- Прочитайте визначення поняття.

Географія – це наука, яка вивчає природу Землі, складові її оболонки, територіальну організацію населення та його господарську діяльність.

2. Робота з текстом підручника (с. 22).

- Опрацюйте текст підручника на с. 22. Знайдіть відповіді на запитання.

- Про що довідуємося з історичної карти? (Де відбувалися події)

- Як створюються історичні карти?

- Як пов’язана географія з історією?

3. Вправа «Зламаний принтер».

На дошці тези, які не додруковані.

- У початковій школі ви вже знайомилися з географічними картами?

- На яких уроках ви з ними зустрічалися? (Природознавства)

- Отже, ви з легкість доповните твердження, які, на жаль, є незавершеними.

· Височини, низовини, річки, гори та моря можна знайти на …… карті. (фізичній)

· Височини позначаються … кольором. (Коричневим)

· Зеленим кольором позначаються… (низовини та рівнини)

· Територія України поділяється на … природні зони. (п’ять)

· Харківська область розташована на території … (лісостепу)

· На півночі України знаходиться зона … (мішаних лісів)

· Україну омивають … моря. (Червоне та Азовське моря)

· Природним кордоном між Центральною та Західною Європою для України слугують… (Карпати)

4. Робота з текстом підручника (с. 24 – 25).

1) Коментоване читання.

2) Складіть словничок нових термінів.

Історична карта – карта, що відображає події, які відбувалися на певній території в різні етапи її історичного розвитку.

Легенда карти – короткі відомості того, що зображено на карті.

Контурна карта – карта, на якій відображена лише частина інформації.

3) Дайте відповіді на запитання.

- Що показує історична карта? (території держав у різні часи, межі розселення населення, виникнення держав)

- Що означає «читати карту»?

- Назвіть різновиди історичних карт.

5. Робота з історичною картою.

- Як працювати з історичною картою?

(Учитель демонструє та коментує свої дії)

· Прочитайте назву карти.

· Ознайомтесь з легендою – табличкою в нижній частині карти, що містить пояснення умовних позначень.

· Знайдіть на карті умовні позначення, які необхідні для вивчення даного питання.

· Порівняйте отриману інформацію з матеріалами підручника.

V. Узагальнення та систематизація знань.

1. Із запропонованих карт оберіть лише історичні.

2. Розподіліть твердження у дві колонки.

- Що позначають на історичній та фізичній карті?

Фізична карта

Історична карта

А, Б, В, Г, Е,

Д, Є, Ж


А. Кліматичні зони.

Б. Кордони держав.

В. Глибину річок та озер.

Г. Напрями течій річок.

Д. Напрями походів військ.

Е. Висоту найвищих гір.

Є. Місця найважливіших битв.

Ж. Зміни територій та кодонів держав.


VI. Підсумки уроку.

VII. Інструктаж з домашнього завдання.

1) Опрацювати § 4 ручника.