49 Як з’явився перший тріумвірат і чому було встановлено диктатуру Цезаря.

Домашнє завдання: вивчити § 48 с. 219-223 відповісти на питання с.223

Поурочний план

Джерело https://www.schoollife.org.ua/tema-yak-zyavyvsya-pershyj-triumvirat-i-chomu-bulo-vstanovleno-dyktaturu-tsezarya-vsesvitnya-istoriya-istoriya-ukrajiny-6-klas-nova-prohrama/

Тема: Як з’явився перший тріумвірат і чому було встановлено диктатуру Цезаря (Всесвітня історія. Історія України 6 клас. Нова програма)

Шкільне життя 07.04.2015

0 2 446

Мета: з’ясувати причини повстання Спартака, дослідити шляхи формування одноосібної влади; розвивати уміння зі складання портрету історичної особи, реконструкції подій минулого за історичними джерелами; порівнювати і розрізняти точку зору авторів первинних історичних джерел та досліджень сучасних науковців, здійснювати історичне дослідження, формулювати і висловлювати власну точку зору.

Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., наочність.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: тріумвірат, гладіатор.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • називати хронологічні межі диктатури Цезаря;
  • застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «гладіатор», «тріумвірат»;
  • характеризує діяльність Цезаря;

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Як ви ставитеся до історичних діячів: братів Ґракхів, Марія і Сулли?
  2. Поясніть, чому брати Ґракхи зазнали невдачі. За яких умов, на вашу думку, вони могли перемогти?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Українське слово «цар», російське — «царь», німецьке — «кайзер» походять від латинського імені Цезар. Хто ж він такий — Цезар?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Повстання Спартака

Смерть диктатора Сулли не примирила римське суспільство. І його прихильники, і супротивники прагнули зміцнити свою владу, зберегти й збільшити багатства та привілеї. Ворогуючі сторони розраховували на підтримку пролетарів, купуючи її подачками й щедрими обіцянками міській бідноті — плебсу. Давній ворог Риму цар Мітридат VI ускладнив ситуацію, розпочавши нову війну. Рим був змушений направити до Малої Азії найкращі війська й полководців. Середземне море перебувало під владою піратів настільки, що купці навіть не наважувалися виходити на своїх суднах у море. Тому в багатьох містах Італії не вистачало навіть хліба.

У місті Капуя існувала найвідоміша в країні школа гладіаторів. У 73 р. до н. е. раби-гладіатори домовилися втекти зі школи-в’язниці, але їх видав зрадник. І все-таки більш як 70 рабів перебили варту й вирвалися на волю. Вони сховалися на вершині загаслого вулкана Везувій, скелясті й стрімчасті схили якого заросли колючим чагарником і диким виноградом.

Проводирем утікачів став Спартак. Він був родом із гірської країни Фракії, розташованої в північній частині Балканського півострова. За словами Плутарха, своєю надзвичайною сміливістю, фізичною силою й зростом Спартак був схожий на варвара, але розумом і гуманністю нагадував елліна. Він воював із римлянами й потрапив у полон. Спартака відправили в гладіаторську школу, де він став учителем фехтування.

Невільники з усієї округи бігли до Спартака. Його загін нападав на багаті маєтки, грабував їх, звільняв рабів. Проти збіглих невільників влада вислала тритисячний військовий загін. Командир загону розбив табір біля підніжжя вулкана й перекрив єдину стежку, яка вела на вершину. Колишні раби опинилися в пастці. За наказом Спартака обложені сплели драбини з виноградної лози, по них уночі спустилися зі стрімких круч і зненацька напали на римський табір із тилу. Своїм рішучим натиском повсталі примусили римлян тікати, захопили зброю, спорядження й припаси. Це була перша велика перемога Спартака.

Повсталі неодноразово перемагали римське військо. Зрештою Спартак повів повсталих на північ Італії, щоб перейти Альпи і вивести рабів у провінцію Галлію, де вони будуть вільні. Перебуваючи за крок до бажаної свободи, Спартак повернув назад. Учені й дотепер намагаються пояснити чому. У 71 р. до н. е. повсталих було розбито.

Перший тріумвірат

Вправа «чиста дошка»

На дошці записані запитання. Якщо відповідь на запитання знайдена, воно витирається. робота продовжується доти, поки дошка не залишиться чистою.

  1. Коли і де була розбита армія Помпея?
  2. Кого у боротьбі за єгипетський трон підтримав Цезар?
  3. Коли й у зв’язку з якими подіями Цезар виголосив: «Прийшов, побачив, переміг!»? Що означає цей вислів?

Диктатура Юлія Цезаря

  • Установив, що збирання всіх прямих податків здійснюється безпосередньо державою, а право відкупу зберіг лише для непрямих податків.
  • Видав новий закон, спрямований проти зловживань намісників та їхніх помічників у провінціях.
  • Розгорнув широку колонізацію провінцій. Для цього надавав римське і латинське громадянство не лише окремим своїм прихильникам, а також мешканцям Сицилії, Іспанії, Нарбонської Галлії. Майже 80 тис. ветеранів і малозабезпечених римських громадян отримали земельні ділянки в провінціях, зокрема на місці зруйнованих Карфагена та Коринфа.
  • До складу римського сенату включив своїх прихильників з воєнних командирів, мешканців італійських міст і провінцій, збільшивши кількість сенаторів до 900 осіб.
  • Надав автономію деяким містам Греції та Азії . У провінційних та італійських колоніях наданням привілеїв сприяв забезпеченню панівного становища місцевою знаттю і солдатами.
  • Збільшив кількість державних посад (магістратур), які надавав своїм прихильникам.
  • Систематично наділяв землею легіонерів.

V. Закріплення знань учнів

Вставте пропущені слова.

У 49 році до н. е. Цезар, перейшовши з легіонами річку … (Рубікон), розпочав нову … (громадянську) війну. Він захопив Рим, а його супротивник … (Помпей) втік до Греції, де зібрав армію. Вирішальна битва відбулася біля міста … (Фарсал). Перемогу одержав … (Цезар), а … (Помпей) втік до Єгипту, де його було … (вбито). Цезар, прибувши до Єгипту, став на бік єгипетської цариці … (Клеопатри). Посадивши її на трон, Цезар вирушив до Малої Азії, де розбив армію сина Мітридата … (Фарнака), про що повідомив сенату: «Прийшов, … (побачив, переміг)». Повернувшись до Риму, Цезар відсвяткував чотири … (тріумфи). Він був проголошений … (диктатором) та отримав титул … (імператора). У 44 році до н. е. під час засідання сенату Цезар був … (убитий).

Зробіть підрахунки.

1) Перехід Цезаря через Рубікон поклав початок Другої громадянської війни. Скільки років минуло після закінчення Першої громадянської до початку Другої громадянської війни?

2) У 30 році до н. е. закінчилася війна Октавіана з Антонієм, припинила існування Римська республіка. Скільки років вона існувала?

Історичний диктант.

1) Перехід армії Цезаря через яку річку ознаменував початок громадянської війни? (Рубікон)

2) Хто очолив супротивників Цезаря? (Помпей)

3) Де армія Цезаря розбила війська Помпея? (Біля міста Фарсал)

4) Кого підтримав Цезар у Єгипті? (Клеопатру)

5) Яке повідомлення відправив Цезар після перемоги армій Фарнака в Малій Азії? («Прийшов, побачив, переміг»)

6) Який титул отримав Цезар? (Імператор)

7) Хто очолив заколот проти Цезаря? (Брут)

8) Коли Цезаря було вбито? (У 44 році до н. е.)

9) Хто увійшов до складу другого тріумвірату? (Антоній, Лепід, Октавіан)

10) Де відбулася вирішальна битва Антонія з Октавіаном? (Біля мису Акцій)

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал §47