вивчити § 13 с. 84-91 ? -с. 90-91 виконати завдання у КК
Тематичне оцінювання: Київська Русь наприкінці Х - в першій половині ХІ ст. Повний урок http://edufuture.biz/index.php?title=Тематичне_оцінювання:_Київська_Русь_наприкінці_Х_-_в_першій_половині_ХІ_ст._Повний_урок
Тема: Чим уславилися князі Київської Русі
Мета: з’ясувати, яку державу називають Київською Руссю, коли вона постала на українських землях; ознайомити учнів з діяльністю перших київських князів; продовжити формування вміння працювати з текстом, виділяти в ньому головне і другорядне; сприяти патріотичному вихованню учнів.
Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; ілюстрації.
Тип уроку: комбінований;
Поняття та терміни: Русь, Київська Русь, князь
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
· установлювати хронологічну тривалість і послідовність зазначених подій та явищ, співвідносити подію, історичне явище і століття;
· знаходити на карті території, пов’язані із зазначеними подіями та діяльністю людей;
· розповідати про історичну подію чи явище, історичних діячів на основі тексту підручника;
· виокремлювати в тексті головне й другорядне, складати простий план тексту підручника, зокрема у формі запитань;
· складати запитання щодо перебігу історичної події; висловлювати особисте ставлення до історичних подій, явищ і діячів, що пропонують для вивчення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Разок намиста»
Учні поділяються на три групи: трипільці, скіфи, слов’яни. Кожна група повинна пригадати якомога більше фактів з життя цих народів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Поміркуйте, які справи уславлюють правителів. Кого із видатних історичних
діячів ви пам’ятаєте і чому?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Яку державу називають Київську Русь
У ІХ ст. на території України постала могутня держава Київська Русь, яка згодом перетворилась на одну з найбільших країн середньовічної Європи. Славними правителями цієї держави були: Олег, Ігор, Ольга, Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, які дбали про велич та славу рідної землі. Осередком цього політичного об’єднання стала Наддніпрянщина.
Робота зі схемою «Походження назви Русь»
Робота з картою
а. На лінії часу в зошиті позначте час заснування Києва і початок історії держави Київська Русь.
б. Роздивіться карту С.86, покажіть кордони Київської Русі та назвіть сусідні країни. Порівняйте територію Київської Русі із сучасними кордонами України.
2. Чим відомі перші Київські князі
Працюючи у групах, оберіть одного з правителів, роздивіться його портрет і поміркуйте, як митець підкреслив характер історичної особи. На основі тексту, карт та ілюстрацій складіть розповіді про кожного з них і представте класу
3. За яких князів Київська Русь набула найбільшого розвитку
Читаючи текст, поставте до нього 2 - 3 запитання, які допоможуть зрозуміти назву пункту параграфа.
На основі історичного документа та ілюстрацій складіть коротку розповідь про хрещення Київської Русі.
Нестор Літописець про хрещення Київської Русі
Володимир послав посланців по всьому місту, наказуючи: «Хто не прийде завтра до річки, — чи багатий він, чи вбогий, старець чи невільник, — той стане противний мені». Вийшов Князь Володимир зі священиками на Дніпро. Було там людей без ліку. Увійшли усі у воду і стояли там по груди, малі ж діти біля берега, дехто тримав немовлят на руках. Священики проголошували молитви.
Працюючи з картою «Київська Русь у Х -Х І ст.» на с. 8 6-87 , порівняйте кордони Київської Русі наприкінці X та у середині XI століть.
V. Закріплення знань учнів.
Бесіда
1. Про яку державу йшлося на уроці?
2. Хто очолював цю державу? Дайте визначення поняття князь.
3. Яких князів ви знаєте?
4. Поставте картки з іменами князів у хронологічній послідовності їх перебування при владі.
5. Хто започаткував династію Рюриковичів?
6. Хто з київських князів відзначався найбільшою войовничистю?
7. Що ви знаєте про діяльність Володимира Великого та Ярослава Мудрого?
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 13
2. Письмово: під якими іменами київські князі увійшли в історію? Поясніть на прикладах, використовуючи такі речення: «Князя ... назвали ... тому, що .... Я вважаю це справедливим (несправедливим)