14 Умови розвитку культури. Освіта. Наука.
Домашнє завдання: вивчити § 14 с. 100-109 відповісти на питання с. 108-109
Поурочний план
Тема: Умови розвитку культури. Освіта та наука
Мета: охарактеризувати особливості розвитку української культури в кінці XVIII — першій половині ХІХ ст., а також з’ясувати основні досягнення українців у галузі освіти та науки в даний період; розвивати в учнів уміння працювати з документами, таблицями, аналізувати історичний матеріал, робити висновки; виховувати в учнів естетичні смаки й уподобання, вчити їх культури спілкування.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник «Історія України» В. С. Власов, 2017 рік, видавництво «Літера»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Історія України. 9 клас»; роздатковий матеріал.
Основні поняття: культура, освіта, наука.
Основні події: 1805 р. – відкриття університету в Харкові; 1834 р. – заснування Київського університету; 1848 р. – відкриття кафедри української мови і літератури у Львівському університеті; 1865 р. – відкриття Новоросійського університету в Одесі.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
v визначати особливості розвитку культури України кінця XVIII – першої половини ХІХ ст.;
v порівнювати розвиток освіти на українських землях під владою Австрійської та Російської імперії;
v характеризувати основні досягнення української науки цього періоду;
v пояснювати, якими були здобутки тогочасної української культури.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання з учнями.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Евристична бесіда
1. Яку політику провадили Російський та Австрійський уряд на українських землях? Як вона могла вплинути на культурний розвиток в Україні?
2. Які політичні та соціально-економічні процеси відбувалися в Україні в пер. пол. ХІХ ст.? Як вони впливали на розвиток культури?
3. Чи позначився національний рух на розвитку української культури?
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Головним явищем історичного процесу в Україні в першій половині ХІХ ст. було українське національне відродження. І перш за все великий вплив воно мало на розвиток української культури: мовознавства, історичної науки, етнографії, літератури, науки, освіти, мистецтва. Але розвиток української культури відбувався за складних умов.
ІV. Оголошення теми та мети уроку
Тема уроку: Умови розвитку культури. Освіта та наука
V. Вивчення нового матеріалу
План
1. Якими були умови розвитку української культури в першій половині 19 ст.
2. Які навчальні заклади діяли в українських землях
3. Кому завдячує своїм становленням українська наука
1. Якими були умови розвитку української культури в першій половині 19 ст.
Робота з таблицею
Опрацювавши таблицю на с. – 90 вказаного підручника
ü Проаналізуйте таблицю «Умови розвитку української культури в першій половині 19 ст.».
ü До кожної з тез доберіть факти на її підтвердження.
ü У чому полягали особливості розвитку української культури в першій половині ХІХ ст. порівняно з другою половиною ХVІІІ ст.?
2. Які навчальні заклади діяли в українських землях
3. Кому завдячує своїм становленням українська наука
Робота в групах
Питання «Розвиток освіти» та «Розвиток науки» теми вивчаються шляхом самостійної роботи учнів у групах. Клас поділяється на дві групи.
Перша опрацьовує питання про розвиток освіти, друга — про розвиток науки.
1-ша група
Робота з документом
Розпорядження попечителя Київського навчального округу ректорові Київського університету (1834): «Беручи до уваги умови тутешнього краю, я вважаю потрібним запропонувати вашому високородію доводити негайно до мого відома про такі обставини: 1. Якби у лекціях панів викладачів університету міг вкрастися хибний напрям, що протидіє вірі, моральності, покірності владі, і плекання любові до якоїсь батьківщини, відокремленої перекрученими думками від спільної улюбленої вітчизни, для цього я покладаю на вас пильний, але таємний нагляд за викладанням університетських лекцій. 2. Якби на нарадах університетських присутственних місць міг вкрастися дух непокори владі і протидія планам уряду. 3. Якби ви зі свого боку помітили особисті недозволені вчинки членів університету або зв’язки з людьми неблагонадійними чи підозрілими»
Завдання:
1. Про що свідчить документ?
2. Про які обставини суспільного життя – «умови тутешнього краю» –ідеться?
3. Пригадайте, за яких обставин було засновано університет у Києві.
4. Виявом якої державної політики є цитований документ?
Опрацювати п. 2 вказаного підручника виписати дати утворення культурно-просвітницьких осередків
ü 1805 р. – відкриття університету в Харкові;
ü 1834 р. – заснування Київського університету;
ü 1865 р. – відкриття Новоросійського університету в Одесі.
2-га група
Опрацювати п. 3 вказаного підручника
Завдання для обговорення
1. Якою була урядова політика щодо розвитку науки в Україні?
2. В яких галузях науки уславилися українські вчені?
3. Який внесок у розвиток науки зробили вчені, зображені на ілюстраціях?
Робота з таблицею
За результатами роботи учні складають таблицю.
Розвиток науки
Діячі науки
Їх внесок у розвиток науки
Тимофій Осиповський
підготував тритомний курс математики
Михайло Остроградський
наукові праці, присвячені теоретичним питанням аналітичної геометрії, математичного аналізу, теорії чисел, аналітичної механіки.
Василь Каразін
він створив першу в Україні метеорологічну станцію, винахідником сушильних апаратів, технології ви добування селітри, конструктором сільськогосподарських машин.
Михайло Максимович
опублікував двотомну книжку «Основи ботаніки», учений-енциклопедист – автор понад 100 наукових праць з різних галузей знань: фольклористики, етнографії, мовознавства,
історії та археології.
Микола Маркевич
автор однієї з узагальнювальних праць з історії України, п’ятитомної «Історії Малоросії», у якій історію України висвітлено від найдавніших часів до кінця 18 ст.
Микола Костомаров
Автор понад 21 тому історичних праць
Робота з документом
З подання попечителя Київського навчального округу міністрові народної освіти про перетворення Київського комітету для розшуку старожитностей на філію Петербурзької археографічної комісії (1840): «Визнаючи потребу збереження в західних губерніях “русских” старожитностей як очевидного доказу прав імперії на володіння країною, що споконвіку належала племені Св. Володимира, Ваша Високоповажносте вказали ясно шлях, яким повинні слідувати виконавці припису Вашого».
Завдання:
1. Яку мету переслідував царський уряд, схвалюючи створення Київської археографічної комісії?
2. Чому наслідки діяльності комісії виявилися значною мірою протилежними очікуваним?
VІ. Закріплення нових знань учнів.
Експрес-опитування
1. В яких умовах розвивалася українська культура обумовленого періоду ?
2. Коли було засновано Харківський університет ?
3. Коли було засновано Київський університет ?
4. Коли було відкрито університет в Одесі ?
5. Хто такий В. Каразін, чим уславився ?
6. Хто такий Т. Осиповський, чим уславився ?
7. Для чого було створено Київська археографічна комісія ?
VІІ. Підведення підсумків уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1) Опрацювати § 10 п. 1,2,3.
2) Підготувати презентації на тему: «Розвиток музики в кінці XVIII — першій половині ХІХ ст.».
3) Підготувати презентації на тему: «Розвиток театру в кінці XVIII — першій половині ХІХ ст.».