Домашнє завдання: виклнати § 6 с. 45-50
Поурочний план
Практичне заняття: Програмові документи Кирило-Мефодіївського братства
Мета:
Навчальна: охарактеризувати програмові документи Кирило-Мефодіївського братства і на їх основі визначити мету, цілі та завдання товариства; з’ясувати вплив братства на розгортання національно-визвольного руху в Україні.
Розвиваюча: розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами, аналізувати їх, робити висновки, висловлювати свої думки.
Виховна: виховувати в учнів повагу до діячів національного відродження, почуття любові до Батьківщини і свого народу,формувати активну громадянську позицію.
Обладнання: роздавальні картки з історичними джерелами, портрети учасників Кирило-Мефодіївського братства, карта України ХІХ ст.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: практичне заняття.
ХІД УРОКУ.
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
У першій половині XIX ст. саме в кирило-мефодіївців національна ідея, як віковічна мрія українського народу, знайшла найвиразніше втілення. Програмні документи братства, ідеї, мрії мали далекосяжні наслідки і не втратили актуальності до сьогодні.
Вступна бесіда за запитаннями.
1. До складу яких держав входили українські землі у першій половині ХІХст.?
2. В чому сутність антиукраїнської політики царизму.
3. Що таке національна ідея? Яка загальна спрямованість української національної ідеї?
4. Які фактори впливали на розвиток української національної ідеї на початку ХІХ ст.
5. Що було характерним для українського національного руху?
6. Які ви знаєте течії суспільно-політичного руху, що діяли в україні на початку XIX століття?
7. Чи однаково вони бачили майбутнє України?
8. А чому вони мали різні точки зору з цього питання?
9. Які були передумови утворення Кирило-Мефодіївського братства?
10. Коли виникло Кирило-Мефодіївське братство?
11. На честь кого було названо братство?
12. Скільки осіб входило до складу братства?
ІІІ. Проведення практичного заняття
Основними програмними документами братчиків були «Книга буття українського народу», або «Закон Божий» ,«Статут слов’янського братства св. Кирила і Мефодія» ,«Відозви товариства Брати українці!» «Братья великороссияне и поляки! ».
Вони містять ідеї українського національного відродження, ідеї справедливості, рівності, свободи, братерства.
Робота в групах.
Вчитель поділяє клас на пари та нагадує правила роботи в парах.
Учням пропонується робота з документами Кирило-Мефодіївського братства.
Учні опрацьовують роздатковий матеріал. По завершенні роботи знайомлять клас із результатами своєї роботи та заповнюють таблицю.
Кирило-Мефодіївське братство
Програмні документи
«Книга буття українського народу» (109 статей)
«Статут слов’янського
братства св. Кирила і Мефодія»
«Відозви товариства Брати українці!» «Братья
великороссияне и поляки!
Головні завдання братства
Спонукати всіх слов’ян до боротьби за економічне, соціальне й національне визволення
Мета діяльності та основні ідеї
• Знищення царизму, кріпосного права і поділу населення на стани.
• Об’єднання слов’янських народів у єдину федерацію.
• Кожний слов’янський народ зберігає свою самостійність і незалежність й утворює власну державу з республіканською формою правління у складі федерації.
• Управління Слов’янською федерацією повинен здійснювати Слов’янський собор із представників усіх слов’янських народів.
• Проголошення рівності, демократичних прав і свобод народів.
• Розвиток національної мови та культури усіх слов’янських народів.
• Українському народові відводилася місія визволителя та об’єднувача усіх слов’янських народів.
• Правове законодавство має ґрунтуватися на релігійних ідеях
І пара.
«Книга буття українського народу», або «Закон Божий» (написав М. Костомаров)
«Україна встане із своєї могили і кликне знову до братів-слов’ян, і почують її поклик, встане Слов’янщина, і не зостанеться в ній ні царя, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні мужика, ні холопа, ні в Великій Росії, ні в Польщі, ні на Україні, ні в Чехії, ні у хорутан, ні в сербів, ні у болгарів. І Україна буде незалежною республікою в слов’янськім союзі. Тоді скажуть всі народи, показуючи на те місце, де на карті буде намальована Україна: «От камінь, відкинений будівничим, — а він ліг основою всього». (Грушевський М. Ілюстрована історія України. — К.: Наукова думка, 1992. — С. 458)
Завдання:
1. У чому вбачали історичне покликання України ?
2. Який політичний устрій мав бути запроваджений в Україні ?
3 Кому відводилася вирішальна роль у боротьбі за утворення Слов’янської федерації?
ІІ пара.«Статут слов’янського братства св. Кирила і Мефодія» (підготував В. Білозерський )
Розділ І. «Головні ідеї»
1. Визначаємо, що духовне і політичне об’єднання слов’ян є тією справжньою метою, до якої вони повинні прагнути.
2. Визначаємо, що під час об’єднання кожне слов’янське плем’я повинне мати свою самостійність, а такими племенами вважаємо: південно-русів (українців), північно-русів (росіян), білорусів, поляків, чехів зі словенцями, лужичан, ілліросербів з хуру ганами (хорватами) і болгар.
3. Визначаємо, що кожне плем’я повинне мати народне правління і дотримуватися повної рівності співгромадян за їх народженням, християнським віросповіданням і станом.
4. Визначаємо, що правління, законодавство, право власності та освіта у всіх слов’ян повинні ґрунтуватися на святій релігії господа нашого Ісуса Христа.
5. Визначаємо, що при такій рівності освіченість і чиста мораль повинні служити умовою участі в правлінні.
6. Визначаємо, що має існувати спільний Слов’янський собор з представників всіх племен».
Завдання:
1. Визначте, які завдання ставили братчики для розв’язання соціальних і національних проблем українців.
2. Хто має здійснювати управління Слов’янською федерацією?
3. Як у Статуті братства відображена християнська ідея?
III пара.
Розділ ІІ. «Головні правила»
1. Товариство утворюється з метою поширення вищевикладених ідей переважно через виховання юнацтва, літературу і примноження членів товариства. Товариство визнає своїми покровителями святих Кирила і Мефодія і приймає своїм знаком перстень або ікону з іменами чи зображеннями цих святих.
2. Кожний член товариства при вступі приймає присягу використовувати талант, працю, статки, свої громадянські зв’язки для цілей товариства, і якщо б котрийсь з членів зазнав гонінь і навіть страждань за прийняті товариством ідеї, то, відповідно до присяги, він не видасть нікого з членів, своїх побратимів.
3. У випадку, коли член потрапляє до рук ворогів і залишає в нужді сімейство, товариство допомагає йому.
4. Кожний член товариства може прийняти нового члена товариства, не повідомляючи йому імена інших членів.
8. Товариство буде прагнути зарані про викорінення рабства і всякого примушення бідних класів, а водночас і про повсюдне поширення грамотності.
9. Як все товариство в цілому, так і кожний член окремо повинні узгоджувати свої дії з євангелійськими правилами любові, покірності і терпіння; правило ж «Мета виправдовує засоби» товариство визнає безбожним.
11 . Ніхто з членів товариства не повинен оголошувати про існування і склад товариства тим, котрі не вступають або не подають надії на вступ до нього».
Завдання:
1. На яких засадах мало діяти Кирило-Мефодіївське товариство?
2. Про що свідчить відмова товариства від принципу «Мета виправдовує засоби»?
IV пара
Відозви товариства
«Брати українці! (написав М. Костомаров)
Ми приймаємо, що усі слов'яни повинні з собою поєднатися. Але так, щоб кожен народ зкомпонував свою Реч Посполиту і управлявся несмісимо з другими, так, щоб кожен народ мав свій язик, свою літературу і свою справу общественну. Такі народи по нашому: москалі, українці, поляки, чехи, словаки, хорутани, серби і болгари.
Щоб був один сейм або рада слов'янська, де б сходились депутати од всіх Речей Посполитих і там розважали б і порішали такі діла, котрі б належали до цілого союзу слов'янського.
Щоб в кожній Речі Посполитій був свій правитель, вибраний на годи, і над цілим союзом був би правитель, вибраний на годи.
Щоб у кожній Речі Посполитій була посполита рівність і свобода і станів не було зовсім.
Щоб приймано депутатами і урядниками не породу, не по достатку, а по розуму і просвіщенності народним вибором.
До того, щоб віра христова була основою закону і суспільної справи в цілому союзі і в кожній Речі Посполитой.
Отеє вам, братіє українці обох сторін Дніпра, подаєм на увагу, прочитайте пильно і нехай кожен думає, як до сього дійти і як би лучше воно було. Як багато голов, то багато розумів, кажуть. Коли ви об сім станете думати, то в той час, як прийде пора говорити об сім, вам господь бог дарує смисл і уразумєніе. Амінь».
«Братья великороссияне и поляки!
Сие глаголит к вам Украйна, нищая сестра ваша, которую вы распяли и растерзали и которая не помнит зла и соболезнует о ваших бедствиях и готова проливать кровь детей своих за вашу свободу. Прочитайте послание это братское, обсудите ваших, томящихся и в шелковых цепях немецких и в когтях турецких, и да будет целью жизни и деятельности каждого из вас: славянский союз, всеобщее равенство, братство, мир и любовь, господа нашого Иисуса Христа. Аминь».
Завдання:
1 .Яка мета діяльності товариства?
2. Який державний устрій пропонують братчики?
3. Які відносини повинні встановитися між Україною та Росією?
ІV. Рефлексія
Проблемне питання:” Кирило-Мефодіївське братство-перша спроба політичної боротьби української інтелігенції ”
Заслуховуються міркування учнів.
Висновок. Діяльність Кирило-Мефодіївського товариства фактично поклала початок переходу від культурницького до політичного етапу боротьби за національний розвиток України. Забезпечила розвиток національної ідеї, доведену нащадками козацької старшини теорію про окремішність української нації,трансформувала заклик до політичної боротьби за звільнення українців від національного і соціального гноблення та відновлення власної незалежної соборної держави в союзі з іншими слов’янськими народами.
V. Підбиття підсумків.
Вчитель нагадує коротко зміст уроку, обсяг опрацьованого матеріалу, визначає найбільш активних учнів на уроці, коментує їх роботу та виставляє оцінки.
VI. Домашнє завдання.
- опрацювати відповідний матеріал підручника;
- написати твір-есе: «В чому ви вбачаєте історичне значення Кирило-Мефодіївського братства ».
Використана література:
1.Бойко О.Д. Історія України:[посібник]/О.Д.Бойко.- К.: Академвидав,2002.- С.229-237.
2. Струкевич О.К. Історія України:[підручник для 9 кл. загальноосвітнього навч. закладу]/О.К. Струкевич.- К.:Грамота,2009.- С.110.
3.Подобєд А.О. Історія України:[розробки уроків]/ А.О. Подобєд.- Харків:Ранок.- С.120-127.
4. Єрмоленко А., Мокрогуз О. Історія України:[розробки уроків]/ Харків: Основа,
2009.
5. Інтернет ресурси