Домашнє завдання: вивчити § 2 с. 13-20 відповісти на питання с.19-20 виконати завдання у контурній карті с.1
Поурочний план
УРОК 2
(Всесвітня історія 9 клас)
Тема: Початок Великої французької революції. Конституція 1791 року. Встановлення Республіки. Якобінська диктатура
Мета: встановлювати хронологічну послідовність подій; показувати на карті напрями походів революційних військ; характеризувати діяльність установчих і законодавчих зборів, наслідки повалення монархії, погляди жирондистів і монтаньярів; давати характеристику визначним особистостям періоду; аналізувати зміст декларації прав людини та громадянина і Конституції 1791 р., порівнювати і давати оцінку революційним перетворенням, здійсненим протягом 1789–1793 рр. Характеризувати соціально-економічну політику якобінців; давати оцінку якобінській диктатурі;
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 9 клас» С.О. Осмоловський, Т.В. Ладиченко, 2009 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 9 клас»
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь .
Поняття: «Генеральні штати», «Установчі збори», «Бастилія», «Декларація прав людини і громадянина», «Конституція», «Законодавчі збори», «Національний Конвент», «республіка», «жирондисти», «якобінці», «національний конвент», «революційна диктатура», «терор», «помірковані», «шалені», «дехристиянізація», «державний переворот».
Основні дати:
· 14липня 1789 р. — взяття Бастилії;
· 26 серпня 1789 р. — прийняття Декларації прав людини та громадянина;
· 4–11 серпня 1789 р. — ухвалення Засновницьким збором декретів про відміну феодальних повинностей;
· 1791 р. — прийняття Конституції;
· 1792 р. — страта короля; Франція оголошена республікою.
· 1793-1794- якобінська диктатура.
Історичні діячі: Людовік ХVІ, Г. Мірабо, М. Лафайєт, М. Робесп’єр, Ж. Дантон, Марат, Жак Ру, Наполеон Бонапарт.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
· показувати на карті напрямки походів революційних французьких військ;
· характеризувати діяльність Установчих і Законодавчих зборів, наслідки повалення монархії, погляди жирондистів і монтаньярів;
· аналізувати зміст Декларації прав людини та громадянина, першу Конституцію Франції;
· давати характеристику визначним особистостям цього періоду;
· характеризувати соціально-економічну політику якобінців;
· давати оцінку якобінській диктатурі;
· застосовувати та пояснювати терміни та поняття.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Охарактеризуйте економічний розвиток Франції напередодні революції.
2. Охарактеризуйте королівську владу у Франції.
3. Яку форму правління представники французького Просвітництва вважали найкращою?
4. Визначте роль третього стану в соціально-економічному і політичному житті Франції.
5. Які умови необхідні для розвитку капіталізму?
6. Заповніть таблицю: «Причини, що заважали капіталістичному розвитку Франції у XVIII ст.»
Сільське господарство
Промисловість
Торгівля
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ході революції у Франції відбувся перехід від монархії до республіки. Ця подія започаткувала процес формування основ громадянського суспільства у цій державі. Декларація прав людини та громадянина стала зразком для укладання конституцій багатьох країн світу.
Один з лідерів Установчих зборів граф Мірабо заявив: «Ця велика революція уникне лиходійства і сліз». Але чи могли такі передбачення стати реальністю у французькому суспільстві XVIII ст.?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Самостійна робота учнів з матеріалом підручника С.15-18 і складання хронологічної таблиці
Дата
Подія
5 травня 1789 р.
Відкриття Генеральних штатів
17 червня 1789 р.
Депутати третього стану проголосили себе Національними зборами
20 червня 1789 р.
Клятва в залі для гри у м’яч
20 червня 1789 р.
Відмова короля визнати вимоги депутатів третього
стану. Рішення депутатів третього стану не розходитися
9 липня 1789 р.
Ухвалення Національними зборами назви «Установчі»
14 липня 1789 р.
Штурм та захоплення Бастилії. Визнання королем
законності Установчих зборів
4–11 серпня 1789 р.
Ухвалення перших декретів
Запитання до таблиці
1. Який орган (Генеральні штати, Національні збори, Установчі збори) проголосив своє право на ухвалення Конституції Франції? (Установчі збори)
2. Назвіть подію, яку можна вважати початком революції у Франції.
3. Охарактеризуйте систему влади, яка склалася після захоплення Бастилії.
4. Як ви вважаєте, чи могли прийняті декрети сприяти збереженню громадянського миру і спокою у Франції?
Робота з картою
Учитель пропонує за допомогою карти «Французька революція наприкінці XVIII ст.»: назвати місця найбільших масових революційних виступів у Франції 1789 р.
Декларація прав людини і громадянина. Конституція 1791 р.
Учні виписують основні засади двох ключових документів у вигляді таблиці
Декларація прав людини і громадянина
Конституція 1791 р.
Становище революційної Франції погіршується навесні 1793 р. Після страти короля до антифранцузької коаліції приєднуються Англія та Іспанія. Революційні війська знову почали зазнавати поразки. Для протидії коаліції Конвент оголошує про призов до армії ще 300 тис. чол., що послужило поштовхом до роялістського (монархічного) селянського повстання у Вандеї. Так до війни із зовнішніми ворогами додалася ще й громадянська війна. Зіткнувшись із кризою, депутати Конвенту розділяються. У Конвенті вирізнялася радикальна група, яку жирондисти назвали «скажені». Їхнім лідером був «червоний священик» Жак Ру, який вимагав ліквідації великої власності, контролю за цінами на товари першої необхідності і, наприклад, страти за спекуляцію. Популярність «скажених» серед простих парижан неухильно зростала.
2 червня 1793 р. «скажені» і монтаньяри домоглися від Конвенту ухвалення рішення про виключення з числа депутатів всіх жирондистів. Значна частина їх незабаром була заарештована, а потім, після формального судового процесу, страчена. Вся повнота влади у країні перейшла до якобінців. Якобінці проголосили своєю метою порятунок революції за будь-яку ціну. Вони вважали, що необхідно встановити надзвичайний режим революційної диктатури - «червоний» терор. Прихід до влади якобінців супроводжувався
централізацією державної влади.
Робота з поняттями
Терор — політика залякування, розправа і фізичне знищення політичних супротивників.
Диктатура — необмежена влада, яка спирається на силові методи.
Якобінська диктатура
Самостійна робота з підручником
Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися з підручником С.29-31 і записати в зошитах заходи якобінців:
• ліквідація феодальних повинностей;
• скасування боргів селян;
• розпродаж земельних володінь емігрантів;
• встановлено максимум цін;
• запроваджено новий революційний календар;
• замість християнства було проголошено культ розуму;
• масові страти.
V. Закріплення знань учнів.
Метод «Прес».
- Чи могли революційні події у Франції XVIII ст. уникнути «лиходійства і сліз»?
• Я вважаю, що...
• Тому що...
• Наприклад,...
• Таким чином,...
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §2-3
2. Письмово «Заповніть порівняльну таблицю діяльності правлячих сил.» С.32 п.8