Домашнє завдання, вивчити § 23 с.163-173 відповісти на питіння С.173, виконати завдання у котурній карті
Поурочний план
Джерело https://naurok.com.ua/urok-u-8-klasi-andrusivske-peremir-ya-petro-doroshenko-79979.html
ТЕМА УРОКУ: Андрусівське перемир’я. Петро Дорошенко .
Мета: охарактеризувати політичне становище Гетьманщини в 60-х — на поч. 80-х рр. ХVІІ ст.; проаналізувати період правління гетьмана Петра Дорошенка, його внутрішню та зовнішню політику; розвивати в учнів уміння працювати з джерелами інформації, аналізувати й узагальнювати історичні явища та події; виховувати бажання більше дізнатися про історію власної держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація, портрети гетьмана П.Дорошенка, П.Тетері та І. Брюховецького, підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Девіз уроку:
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра «Герой. Дата. Подія.»
У грі бере участь увесь клас. Учитель проходить повз учасників гри і просить одного з них назвати героя по фото, іншого – дату, а третього – подію. Перший учень називає ім’я героя, наступний – дату, пов’язану з цим героєм, а третій – відповідну подію.
Евристична бесіда
1. Який період в історії України називають Руїною? Дайте йому визначення.
2. Коли та за яких обставин відбувається фактичний розпад Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини?
3. Чому Павлу Тетері не вдалося утримати гетьманство?
4.З якими подіями пов’язане гетьманство Івана Брюховецького?
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Слово вчителя
Кінець 50 – х, перша половина 60 – х рр. ХУІІ ст.. для України дійсно був трагічним. Безперервно точилася громадянська війна. За володіння гетьманською булавою одночасно боролися кілька претендентів. У внутрішні справи України втручалися інші держави, велися військові дії, через це спустошувалися цілі райони, руйнувалося і без того занедбане господарство,масово гинули люди. Україна втрачала державну незалежність та економічну потугу. Але найтяжчий наслідок того періоду історії - втрата територіальної цілісності країни. Дніпро, який з’єднувавУкраїну, тепер розділяв Гетьманщину на Лівобережну і Правобережну.
ПЛАН
1.Андрусівське перемир’я та його наслідки для України.
2. Внутрішня та зовнішня політика Петра Дорошенка.
3. Корсунські статті (1669 р.)
Постановка проблеми
Петро Дорошенко є «Сонце Руїни» чи гетьман, який втянув Україну в турецьке ярмо?
1.Андрусівське перемир’я та його наслідки для України.
Українські землі, починаючи з другої половини 50-х рр.. XVII ст. стали місцем, де зіткнулись інтереси багатьох іноземних держав, в тому числі Московської держави та Речі Посполитої.
Проте обоє монархів розуміли можливі згубні наслідки обопільного протистояння, а тому в 1667 р. пішли на налагодження відносин. В результаті чого було підписано Андрусівський договір.
Тому важливим є висвітлення умов даного договору та його наслідків для реконструкції цілісної картини, що склалася в Україні в 1667 р.
У 1667 р. Польща й Росія підписують Андрусівське перемир’я (13,5 років), згідно з яким Польща і Росія припиняли бойові дії:
§ Правобережжя визнавалося під владою Польщі,
§ Лівобережжя та Київ – під владою Росії;
§ Запорозька Січ оголошувалася територією спільного управління Росії та Польщі.
Таким чином, Московське царство та Річ Посполита зовсім не враховуючи інтереси української сторони поділили між собою Україну.
2. Внутрішня та зовнішня політика Петра Дорошенка.
У 1665 р. гетьманом Правобережної Гетьманщини став П. Дорошенко. Він виявився дуже здібним та хоробрим полководцем, а також розумним політиком.
Робота з документом
Документ 1. М. Аркас про П. Дорошенка
«Більш освічені українці, а поміж ними й Дорошенко, бачили, що коли Богдан, котрий підняв був на боротьбу за волю усю Україну, не зміг обійтися без того, щоб не піддатись під руку царя, то тепер і над-то треба було шукати чиєїсь міцної руки, щоб вона захистила знедолену, поруйновану, спустошену і вилюднену через постійні війни Україну. Думка Дорошенка була така: зібрати її усю до купи, а як пощастить, то й самостійною зробити. Розуміючи наміри Москви і добре знаючи порядки та становище Польщі, він поклав знайти собі захист десь окрім них. Він шукав міцної руки, а такої ніде було шукати, окрім як не у турецького султана». (Козацькі ватажки та гетьмани України. — Львів, 1991. — С. 88)
Питання до документу:
1. Якою була головна мета діяльності Петра Дорошенка відповідно до цього документу?
2. Чому П. Дорошенко погодився на прийняття турецького протекторату? Що спонукало його до цього?
3. Корсунські статті (1669 р.)
У березні 1669 року гетьман скликав під Корсунем Старшинську раду. Окрім представників правобережних полків, у ній взяли участь козаки Лівобережжя й Запоріжжя. Рада ухвалила прийняти турецький протекторат, але присягнути відмовилася.
Одначе не все козацтво й не всі селяни Правобережжя підтримали таку угоду. Рішення старшини засудили й запорізькі козаки. Противники Дорошенка поширювали чутки, що він „запродав Україну в турецьке ярму”.
Звернемося до умов Корсунського договору і спробуємо визначити, чи дійсно вони були „ярмом” для України?
Роздатковий матеріал
1669 р. – Корсунські статті
(союзницький договір П. Дорошенко з Туреччиною):
Корсунські статті – договір, укладений правобережним гетьманом Дорошенком з Османською імперією і затверджений Загальною (Генеральною) військовою радою в Корсуні 12 березня 1669 р.
• Турецький султан обіцяв допомогти П. Дорошенку відвоювати в Речі Посполитої Галичину, Київщину, Волинь і розпочати війну з Московською державою за Лівобережну Україну.• Гетьман і старшина зобов’язувалися брати участь у війнах на боці Османської імперії, виставляючи козацьке військо.
• Укази султана з питань, які стосуються Гетьманщини, мали видаватися турецькою і українською мовами.
• Татарське військо, яке прибувало в Україну для допомоги гетьману, переходило в його підпорядкування і не мало права брати ясир
.• Турецький султан у майбутньому визнавав за Гетьманщиною всі українські землі від Перемишля і Самбора на заході до Севська і Путивля на сході.
• Титул гетьмана залишався довічно і спадково за родом Дорошенка.
• Київський митрополит підпорядковувався константино-польському патріарху;
.• Українське населення звільнялося від сплати податків і данини на користь турецького султана.
• На українських землях туркам і татарам заборонялося споруджувати мечеті.
• Кримський хан і турецький султан зобов’язувалися не укладати без згоди гетьмана договорів із Річчю Посполитою і Московською державою.
Питання до договору:
1. Дайте оцінку цьому договору. Якими були умови протекторату Туреччини для України: вигідними чи обтяжливими?
IV. Узагальнення та систематизація нового навчального матеріалу.
Метод «Займи позицію»
Петро Дорошенко є «Сонце Руїни» чи гетьман, який втянув Україну в турецьке ярмо?
Метод «Оцінювальне коло»
V. Підсумок уроку і оцінювання учнів.