Домашнє завдання: вивчити § 42 с. 179-182 відповісти на питання с. 182 виконати завдання у контурній карті с. 14
Плат роботи
1 читаємо § 42 с. 179-182
2 відповідаємо на питання с. 182
3 читаємо інструкцію нижче
4 дивимось відео
5 шукаємо Цезаря та Цицерона у Вікіпедії
6 пишемо політичні портрети за планом
7 надсилаємо роботу учителю
8 отримавши оцінку відчуваємо задоволення від успіху
1.1. Де і коли він народився?
1.2. Де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?
1.3. Як формувалися його погляди?
2.1. Як особисті якості діяча впливали на його діяльність?
2.2. Які з його особистих якостей вам подобаються, а які ні?
3.1. Охарактеризуйте основні справи його життя.
3.2. Які успіхи й невдачі були в його справах?
3.3. Які верстви населення підтримували його діяльність, а які — ні та чому?
3.4. Хто були його друзі, а хто вороги та чому?
3.5. Якими були наслідки його діяльності:
а) для сучасників;
б) для нащадків?
3.6. 3а що людство вшановує цю людину?
4.1. Які почуття викликає у вас його діяльність?
4.2. Як ви ставитеся до засобів і методів його діяльності?
Поурочний план
Конспект уроку з всесвітньої історії для 6-го класу на тему«Практична робота: сформулювати життєву позицію історичного персонажа на основі висловів з його творів» Підготувала учитель історії та правознавства Комунального закладу «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів Зміївської районної ради Харківської області» Вистороп Т. В.Тема. Практична робота: сформулювати життєву позицію історичного персонажа на основі висловів з його творів.
Мета: охарактеризувати діяльність Гая Юлія Цезаря як політичного діяча, визначити роль Гая Юлія Цезаря в історії стародавнього світу; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, розв’язувати хронологічні задачі, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. – 3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», ілюстрації до теми.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: практична робота.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Розв’язання кросворда. (с. 93 робочого зошита)
2. Бесіда за запитаннями.
· Які території завоював Юлій Цезар протягом 58 – 56 рр. до н.е.?
· Що означають крилаті вислови «Жереб кинуто», «Перейти Рубікон», «І ти, Бруте!». Які події лежать у їх основі?
· Як і коли було створено перший тріумвірат? Чи можна вважати тріумвірів диктаторами?
· Коли і за яких обставин було встановлено диктатуру Юлія Цезаря? Які вона мала особливості?
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Робота з візуальними джерелами.
Цезар Убивство Цезаря
· Розгляньте зображення та дайте відповіді на запитання.
· Який скульптор хотів показати Цезаря?
· Чому проти нього виникла змова?
· Як зі смертю Цезаря пов'язаний крилатий вислів: «І ти, Бруте, проти мене!»?
· Як ви ставитеся до вчинку змовників?
· Сьогодні ми дізнаємося, як оцінювали діяльність Цезаря грецькі та римські історики, а також складемо його історичний портрет.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з історичними джерелами.
· Прочитайте вислови Юлія Цезаря та дайте відповіді на запитання.
· «Республіка – ніщо, порожнє ім’я без тіла і обличчя».
· «Сулла не знав і азів, якщо відмовився від диктаторської влади».4
· «Зі мною люди мають розмовляти обережніше і слова мої вважати законом».
· «Я Цезар, а не цар».
· Поясніть, як ви зрозуміли наведені висловлювання Цезаря.
· Як вони характеризують постать Цезаря?
· Чим диктатура Сулли відрізнялась від диктатури Цезаря?
2. Коментоване читання тексту підручника (с. 227 – 228)
· Про які риси Юлія Цезаря довідуємося з джерел?
· Чи всі їх можна вважати чеснотами?
· Чому оповідачі не надто привертають увагу до негативних рис характеру римського правителя?
· Чи був, на вашу думку, Юлій Цезар видатною особистістю?
3. Виконання завдань робочого зошита ( с. 94 – 95).
4. Слово вчителя.
Цезар був не тільки полководцем, а й письменником, одним з найкращих римських прозаїків. З його творів збереглися «Записки про Галльську війну» — 7 книг — важливе історичне джерело для вивчення суспільного ладу, побуту й культури кельтських і германських племен І століття до н. е.
А також «Записки про громадянську війну» — 3 книги. Для них характерна продуманість, ясна композиція, проста невимушена розповідь, точна мова, конкретність образів і тонка характеристика, як поодиноких людей, так і цілих народів (особливо галлів).
Із творів Цезаря, які не збереглися до наших днів, найоб'ємнішими були, ймовірніше за все, збірники його промов і листів. Відверто політичний характер мали два його памфлети, які називалися «Auticatones». Гай Юлій написав їх в 45 році до н. е., у таборі при Мунді.
Чисто літературними творами були віршовані авторства Цезаря: «Похвала Геркулесу», трагедія «Едіп», поема «Iter», де описана його подорож із Риму до Іспанії в 46 році до н. е.
Існують свідчення і про науковий твір Цезаря у двох книжках — «De analogia». Це граматичний трактат, в якому аналізується відома граматична суперечка між аналогістами і аномалістами і розв'язується на користь перших, тобто, на користь принципу закономірності.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1. Хронологічна задача.
Порахуйте, користуючись лінією часу, скільки років минуло від народження Цезаря до наших днів.
2. Історичний портрет Цезаря.
· Складіть розповідь про життя і діяльність Цезаря, використовуючи його вислови як пункти плану. Опишіть своє ставлення до Юлія Цезаря.
1 «Кожен коваль своєї долі».
2 «Перемога залежить від доблесті легіонів».
3 «Жереб кинуто! Рубікон перейдено!»
4 «Влада тільки виграє і посилюється від того, коли нею користуються помірно»
5 «Люди охоче вірять тому, у що бажають вірити»
6 «І ти, Бруте?»
Кілька учнів зачитують складений історичний портрет.
VI. Підсумки уроку.
· Доберіть слова-прикметники, якими можна охарактеризувати Гая Юлія Цезаря.
VII. Домашнє завдання.
1) Опрацювати § 47 підручника.