Volendam
Zaterdag 13-08-2016
Een dag met de trein weg in het kader van een OV-fiets huren en Nederland verkennen. Doel is Volendam. Er is geen spoor in Volendam en ook geen station, Purmerend is de dichtstbijzijnde plaats waar de trein wel komt, vandaaruit is het ongeveer tien kilometer fietsen naar Volendam. Op mijn treinkaartje heb ik als eindbestemming Hoorn ingevuld, iets verder op dezelfde route. Misschien dat ik daar ook nog wel naar toe ga.
Al voor acht uur sta ik op het station van Eindhoven, voor de drukte, maar het is vakantietijd en met de drukte valt het wel mee. Er is plaats genoeg in de trein, dat heb ik nog niet vaak meegemaakt. In Zaandam neem ik de sprinter richting Kersenboogerd Hoorn. In Purmerend stap ik uit. De fietsen staan in een kluis die je er zelf met je OV-kaart uit kan halen. Echter, er is geen fiets meer beschikbaar. Wat nu? Terug naar Amsterdam? Nee. Ik wil naar Volendam, dat heb ik vooraf uitgekozen. Het station is vrijwel leeg, ik voel me een beetje verlaten. Gelukkig heb ik een kaartje voor Hoorn. Een half uur later zit ik in de sprinter naar Hoorn. Daar is een bemande OV-fietsenverhuur met nog voldoende fietsen. Als ik Hoorn uit fiets, is het nog 20 km naar Volendam. Het zou vandaag hier 20 graden zijn, in het zuiden van Nederland zelfs 23 graden, maar in mijn korte broek en dun jackje is het niet warm. Er staat een stevige, frisse wind. Door het fietsen krijg ik het wel warm, maar door het zweet koelt het lichaam weer af. Het landschap bestaat uit weiland met koeien en veel sloten en water. Open vlakte met niet al te veel variatie. Een veld met een oude molen en een stuk of wat moderne windturbines geeft aan dat het hier wel vaker winderig is.
Eerst ga ik naar Edam, dat drie kilometer van Volendam ligt. Een leuk, klein plaatsje bekend van de kaas. Een plaats met geschiedenis nog te zien aan de vele historische gevels. In de 13e eeuw is Edam ontstaan door een dam aan te leggen in de Zuiderzee. Daarna werd het een belangrijke handelsplaats met nu nog altijd de bekende kaasmarkt met echte Edammer kaas. Er zijn ook veel internationale toeristen in het dorp, vooral groepen die met een bus aankomen en met een gids door de straten lopen.
Dan Volendam, vandaag zie ik voor het eerst het Ijsselmeer. Ik heb foto’s uit 1973 die getuigen dat ik al eerder in Volendam ben geweest. Toen was ik acht jaar en ik kan me er niets meer van herinneren. Foto’s van de haven en een groepsfoto waar mijn ouders opstaan in Volendamse klederdracht. Nu zie ik hier de vele winkels waar je die foto’s in traditionele klederdracht kan laten maken. Volendam ligt aan het Ijsselmeer en de zeedijk langs het water is een drukke boulevard met restaurants en winkels, met veel terrassen en eettenten waar vis wordt verkocht. De haven biedt een leuk uitzicht. Het is hier goed vertoeven voor de toerist. Je kan aan het water zitten op een bankje, over de zeedijk slenteren of op het terras zitten. De wind heeft hier nu geen vrij spel en soms lijkt de zon even door te komen. In mijn eentje heb ik het wel weer gezien. Volendam is leuk voor een dagje uit, maar je bent er ook weer gauw op uitgekeken.
De terugweg is mooier dan de heenweg. Nu fiets ik langs de dijk aan het Ijsselmeer, aan de binnenkant, het water zie ik dus niet. Sommige stukken is er boven op de dijk een smal pad. De wind is hier gewoon doorgegaan met hard waaien. Het is ook grijzer en killer aan het worden. Even moet ik schuilen omdat, zoals ik later zie, de enige regenbui van Nederland hier valt. Kouwelijk kijk ik naar de windturbines die onverminderd doordraaien.
In Hoorn is het kermis, een groot rad torent boven de stad uit. Ben ik daarvoor hier naartoe gekomen? In Eindhoven is er nu Park Hilaria, een groots opgezette kermis zoals je dat van een grote stad mag verwachten, waar ik overigens niet vaak geweest ben. Enerzijds omdat we dan meestal op vakantie zijn, anderzijds omdat kermis ons niet interesseert. Nu zijn we nog niet op vakantie, regent het en wandel ik in Hoorn over de kermis. Vijf jaar geleden was ik ook in Hoorn en toen belandden we in een carnavalsoptocht, iets wat we in Eindhoven ook niet altijd bekijken. Het zal aan Hoorn liggen. Op de hoorn blazen, want het is feest.
Ik lever mijn fiets in, open het poortje en ga zonder de bestemming te controleren naar spoor 1, precies zoals ik het op mijn papiertje heb opgeschreven. De verkeerde richting zie ik nu. Ik moet aan de overkant zijn. Natuurlijk, op het briefje staan nog de gegevens van Purmerend. Als ik de brug over ben en daar aankom, vertrekt er net een trein. Een kleine vergissing en ik mis meteen een trein. Gelukkig zijn er veel treinen.
Een kwartier later begint mijn terugreis die voorspoedig gaat. Er is voldoende plaats in de trein. Ook in de avondspits is het niet druk. Ik lees een boek, maar heb moeite mijn ogen open te houden. In Eindhoven is het zonnig en zeker vijf graden warmer dan in Noord Holland. Ik snuif mediterrane geuren op, men zit lekker buiten. Hier is het gezellig. Het is goed om weer thuis te zijn.