Rendezvények a Szegedi Közéleti Kávéház keretében

Tartalomjegyzék

Római erődépítészet

Helyszín, időpont:

2019. július 25. csütörtök 16 óra SZTE Állam- és Jogtudományi Kar (Tisza L. krt. 54.)

Római érmék és római vám

Helyszín, időpont:

2019. július 29 hétfő 16 óra SZTE Állam- és Jogtudományi Kar (Tisza L. krt. 64)

"Bús düledékeiden..." Kárpát-medencei várak és régészeti leleteik 1.

Felhívom a figyelmet, hogy elírás történt, még nem volt első előadás, csak az egyetemen tartottam belőle sok évvel ezelőtt!


Helyszín, időpont: 2019. augusztus 7. szerda 15:30 SZTE Állam- és Jogtudományi Kar (Tisza L. krt. 54.)

(Lövey-/Pécsi) Varga Éva: Crac des Chevaliers, az UNESCO védelme alatt álló erőd 1.

Helyszín: 2019. augusztus 27 kedd 15:30 SZTE Állam- és Jogtudományi Kar

Szeged, Tisza L. krt. 54

Gyógyszerészet, gyógynövények és orvoslás az antikvitásban

PÉCSI VARGA ÉVA: GYÓGYSZERÉSZET, GYÓGYNÖVÉNYEK ÉS ORVOSLÁS AZ ANTIKVITÁSBAN 2019 SZEGEDI KÖZÉLETI KÁVÉHÁZ – TOLLFORGATÓ TÖRTÉNELMI LAP- ARCHIVÁLT VILÁG – RÉGÉSZ A PÁCBAN

2019. szeptember 30. hétfő 18 óra TIT Székház (Kárász u. 11.)

„Kezdetben az orvoslás tudományát a bölcselet részének tartották a sapientiae pars-ként számon tartva azt. Ha a görög és római tudománytörténetre helyezzük a hangsúlyt ezen a területen először is a mondavilágot kell áttekintenünk, megismernünk. Az orvosok istene a görög mondavilágban Aszklépiosz volt, akit többféle elnevezéssel is illettek. Aszklépiosz a gyógyítás isteneként jelent meg. Homérosz szerint egy halandó thesszáliai királyfi volt, Trikkében vagy Trikkában született, és a bölcs kentaur, Kheirón nevelte „hibátlan gyógyító”-vá.” In: Lövey-Varga Éva: A görög és római orvoslás és gyógyszerészet 2016, 1. oldal

Hogy mit tudhatunk még Aszklépiosz, Hügeia és Salus kultuszáról, ábrázolásairól és feladatairól? Hogyan működtek a gyógyító szentélyek, és mit is tekinthetünk a tudományos orvoslás kezdeteinek? Mi volt a szerepe Hippokratésznek és hogyan működtek az orvosi iskolák? Ezernyi kérdés, ami foglalkoztatja a kutatókat, a régészeket, és a közönséget is. A római orvosokon kívül szó esik a Római Birodalom görög orvosairól is, valamint olyan növényekről és szerekről, felszerelésekről, amelyeket a gyógyításban használtak. Vetített előadás.

Előadó: Pécsi-Varga Éva (Tollforgató Irodalmi, Történelmi, Művészeti Lap- Archivált Világ/ Archived World- Régész a pácban/ Archeologist in the Lurch)

Bejelentett szerzői neveken publikálok mindent!

Házigazda: dr. Gazda Gyula



NAP, HOLD, CSILLAGOK!

Művészeti és irodalom est


LAKOMÁK AZ ANTIK VILÁGBAN

2. RÉSZ